Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Jaki sprzęt do kuchni wybrać – w zabudowie czy...

Porady

Jaki sprzęt do kuchni wybrać – w zabudowie czy wolnostojący?

Ulubione0

Nie ulega wątpliwości, że sprzęt AGD jest niezbędny w każdej kuchni. Nawet jeżeli nie planujemy kuchennych rewolucji, a gotowanie nie jest naszą pasją to mimo wszystko podstawowe urządzenia po prostu muszą się znaleźć w naszym domu. Urządzając kuchnię musimy zdecydować, czy wybieramy sprzęt wolnostojący czy do zabudowy. Oba rozwiązania mają zarówno wady jak i zalety, dlatego warto przeanalizować za i przeciw, zanim podejmiemy ostateczną decyzję.

Sprzęt wolnostojący

Sprzęt wolnostojący w kuchni to klasyczne rozwiązanie, które nadal możemy spotkać w licznych domostwach. Producenci sprzętów AGD prześcigają się w innowacyjnych rozwiązaniach nie tylko pod względem funkcjonalnym, ale również wizualnym. Urządzenia te, są również ozdobą kuchni. Wybierając wolnostojący sprzęt AGD należy pamiętać aby stworzyć jednolitą, spójną całość – aby uzyskać fajny, przyjemny dla oka efekt. Ważne jest, aby sprzęty i szafki do siebie pasowały. Decydując się na srebrną lodówkę z metalicznym wykończeniem wybierzmy zmywarkę czy kuchenkę w podobnym stylu. Jeżeli wybierzemy białą chłodziarkę – tutaj sprawa wygląda podobnie – pozostałe urządzenia powinny mieć podobną stylistykę i charakter. Kuchnia ze sprzętami wolnostojącymi jest bardzo mobilna – ich montaż jest prosty i szybki, dzięki czemu oszczędzamy wiele czasu i energii. W razie jakiejkolwiek awarii urządzenie można bez problemu wysunąć, naprawić czy wymienić. Zabieg ten nie wymaga odkręcania blatu i kombinowania – wszystko zrobisz szybko i sprawnie. Sprzęty AGD wolnostojące są tańsze, niż ich odpowiedniki pod zabudowę, co jest ich niewątpliwą zaletą. Niestety, decydując się na takie rozwiązanie musimy być świadomi tego, że fundujemy sobie dodatkową pracę! Czyszczenie szczelin między szafkami, sprzętem a ścianą jest utrudnione i wymaga większego zaangażowania, niż przy sprzętach w zabudowie.


Sprzęt pod zabudowę

Coraz częściej w naszych domach spotykamy się z jednolitą zabudową w kuchni. Jest to wyraz nowoczesności i minimalizmu, który od jakiegoś czasu cieszy się dość dużą popularnością. Wybór sprzętu AGD pod zabudowę otwiera nam drzwi do marzeń. Nie ogranicza nas nic – nie musimy podporządkowywać się pod wymiary danego urządzenia – to ono, dopasuje się do naszej kuchni. W aranżacji kuchni mamy pełną dowolność – wizualnie jesteśmy w stanie stworzyć wszystko! Masywna lodówka nie przytłacza naszej kuchni, zmywarka nie rozprasza swoim wyglądem - wszystko jest sprytnie ukryte i tworzy idealną całość! Sprzęty możemy umieścić na dowolnej wysokości, w dowolnym miejscu – jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które pozwala nam dopasować kuchnię do naszych potrzeb. Kuchnia z zabudową ogranicza zatem konieczność schylania się, co jest szczególnie ważne dla osób mających problemy z kręgosłupem. Płyta grzewcza w cale nie musi znajdować się nad piekarnikiem – wszystkie urządzenia możemy rozmieścić według uznania. Sprzęt AGD przeznaczony pod zabudowę sprawia, że oprócz świetnego wyglądu mamy również dużą powierzchnię blatu roboczego. Wszystko jest łatwe do utrzymania w czystości – brak bocznych szczelin minimalizuje ilość zalegającego tam brudu. Powstanie takiej kuchni trwa nieco dłużej niż tradycyjnej. W razie jakiejkolwiek usterki konieczne jest wezwanie fachowca – sami raczej nie poradzimy sobie z demontażem.

Zarówno kuchnia w zabudowie jak i tradycyjna ma swoje wady i zalety. To, które rozwiązanie wybierzemy zależy tylko i wyłącznie od nas – naszego gustu i upodobań.

Zobacz również

Jasne kontra ciemne wnętrze – jaka aranżacja będzie lepsza do twojej kuchni?

Jasne kontra ciemne wnętrze – jaka aranżacja...

Czy ciemna kuchnia to dobry pomysł? Czerń jest bardzo trudnym i wymagającym kolorem, szczególnie...

Czyste powietrze w Twojej kuchni – jak o nie zadbać?

Czyste powietrze w Twojej kuchni – jak o nie...

Ma wciągać czy pochłaniać? Czyli okap okapowi nierówny Ze względu na sposób działania, okapy...
Komentarze (1)
1
Gość
Lidka
2016-10-24 13:04:30

Obecnie wybór sprzętu pod zabudowę to chyba najbardziej racjonalny oraz ergonomiczny sposób na zagospodarowanie powierzchni kuchni. AGD wolnostojące to już raczej relikt poprzedniej epoki. Zdecydowanie preferuje kuchnię z zabudową.

Twój komentarz
Ocena