Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Kamień dekoracyjny nad blatem w kuchni

Porady


Kamień dekoracyjny nad blatem w kuchni

Ranga kuchni na przestrzeni lat diametralnie się zmieniła. Współczesne kuchnie nie są zamknięte i użytkowane wyłącznie w celu przygotowywania posiłków, lecz mają także charakter reprezentacyjny. Oznacza to, że urządzając wnętrze kuchenne łączymy walory praktyczne i funkcjonalne z dopracowaną estetyką, co jest szczególnie istotne ze względu na charakter tego wnętrza. Jednym z materiałów, który idealnie wpisuje się w oba te aspekty jest kamień dekoracyjny. Jego liczne zalety użytkowe oraz estetyczne sprawiają, że doskonale sprawdza się między innymi jako wykończenie ściany nad blatem kuchennym.

Na zdjęciu: Studio Mebli Eltop

Ściana nad blatem w kuchni: dekoracyjny i trwały

Ściana nad blatem kuchennym jest obszarem szczególnie narażonym na trudy eksploatacji kuchni. Wybierając materiały wykończeniowe musimy pamiętać o tym, że w kuchni wiele się dzieje i podczas przygotowywania posiłków, a w szczególności gotowania, smażenia i zmywania naczyń zarówno blat roboczy, jak i ściana nad nim mogą łatwo ulec zabrudzeniu. Na ścianie osadzają się także resztki potraw, które chlapią podczas mieszania, a także osady z tłuszczu i pary. Dlatego ze względów praktycznych przywykliśmy już, że na niniejszym fragmencie ściany stosujemy płytki ceramiczne, gdyż są wygodne w utrzymaniu czystości. Alternatywą w nowoczesnych aranżacjach jest też szkło, które jeszcze łatwiej jest czyścić z wszelkich zabrudzeń. Jednak rozwiązania te dla niektórych osób mogą wydawać się już nieco zbyt oklepane. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom rynek oferuje nam także inne ciekawe estetycznie, ale i zarazem praktyczne sposoby wykończenia ściany nad blatem roboczym. Jednym z najmodniejszych obecnie jest kamień dekoracyjny. Materiały dedykowane specjalnie do kuchni są łatwe w utrzymaniu czystości i odporne na kuchenne opary oraz specyficzne warunki panujące w tym pomieszczeniu. Przede wszystkim jednak zachwycają potencjałem estetycznym. Możemy bowiem przebierać spośród efektownych kompozycji kolorystycznych i ciekawych faktur odzwierciedlających naturalną skałę. Trzeba przyznać, że kamień dekoracyjny prezentuje się wyjątkowo ciekawie i nadaje aranżacji pewnej szlachetności.

Kamień dekoracyjny – najmodniejsze rozwiązania

Wykończenie ścian płytkami ceramicznymi stało się obecnie charakterystyczne głównie dla kuchni klasycznych. Alternatywą jest kamień dekoracyjny, które doskonale sprawdzi się zarówno we wnętrzach urządzonych w myśl stylu klasycznego, jak i w nowoczesnych aranżacjach. W obu wariantach materiał ten doskonale wpisuje się w standardy estetyczne, a przy tym nadaje wnętrzom swoistej elegancji i klasy. Kamień dekoracyjny jest równie praktyczny jak płytki, ale za to zdecydowanie bardziej oryginalny i nadający kuchni nuty nowoczesności. Kamień stosowany na ścianie w kuchni idealnie wpisuje się w obecną modę na wykorzystywanie naturalnych materiałów w aranżacjach kuchennych. Dlatego najmilej widziany jest oczywiście kamień naturalny, ale ze względu na dość wysokie ceny może być nieco zniechęcający. Na szczęście możemy też wybierać wśród naturalnie prezentujących się imitacji kamieni dekoracyjnych, które estetyką nie odstają od naturalnych. Aktualnie szczególną popularnością cieszą się przede wszystkim marmury i łupki. Marmur jest niczym powrót do klasyki, ale wspaniale prezentuje się także w nowocześnie urządzonych kuchniach. Wśród najczęściej wybieranych są głównie marmury białe i czarne, w dużych formatach płyt, dzięki czemu tworzą jednolitą powierzchnię wzorniczą na ścianie nad blatem. Często też cała ściana nad blatem jest pokryta takim panelem aż po sam sufit (w przypadku kuchni bez górnych szafek nad strefą roboczą blatu). Takie rozwiązanie coraz częściej pojawia się w katalogach o designie wnętrzarskim. Należy jednak pamiętać, że marmury są nieco bardziej wymagające w utrzymaniu czystości, gdyż źle znoszą oddziaływanie kwasów spożywczych i mocnej chemii z chlorem. Jednak, jeżeli ulegają zniszczeniu można w łatwy sposób odświeżyć ich wygląd za pomocą specjalistycznego polerowania i użycia żywicy. Oprócz marmurów także łupki cieszą się dużym zainteresowaniem, szczególnie w nowocześnie urządzonych kuchniach. Są wodoodporne i kwasoodporne, więc łatwo o nie dbać na co dzień. Modne są obecnie łupki w kolorach czarnym, zielonym i rdzawym. Natomiast w najnowszych trendach kuchennych pojawiły się także onyks oraz panele kamienne, które cechuje transparentność. Takie lekko przeźroczyste panele z kamieni można także podświetlać, co pozwala uzyskać niebanalny efekt estetyczny i klimat w aranżacji kuchennej. W tym zakresie doskonale sprawdzą się onyksy miodowe i bursztynowe, gdyż tworzą ciepłą poświatę na ścianie nad blatem kuchennym.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Jesteś glamour? Stwórz piękną kuchnię!


Kuchnia zazwyczaj odzwierciedla upodobania właścicieli. Jedni preferują...

Kilka sposobów na praktyczną aranżację wnęki w kuchni


Cztery kąty kuchennego zacisza wcale nie muszą być nijakie aranżacyjnie. Istnieje...

Solidna podstawa czyli kuchenna podłoga


Wydawać by się mogło, że podłoga, szczególnie w kuchni, pełni marginesową...