Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Kolor w kuchni i jego znaczenie

Porady

Kolor w kuchni i jego znaczenie

Ulubione0

Kuchnia nazywana jest sercem domu. To w niej spędzamy mnóstwo czasu w ciągu dnia gotując dla bliskich i ciesząc się wspólnym towarzystwem przy stole kuchennym. Jako wnętrze tak istotne, powinna być zaaranżowana w taki sposób by ułatwiać wykonywanie obowiązków kuchennych, ale także sprawiać, że przebywanie w niej będzie po prostu przyjemne. Jednym z ważniejszych elementów, które mają na to wpływ są kolory wykorzystane w kuchni.

Przyjazna kuchnia

Kuchnia jest wnętrzem, w którym każdego dnia spędzamy stosunkowo sporo czasu. Codzienne obowiązki związane z przygotowywaniem posiłków i sprzątaniem po nich, a także wspólne delektowanie się nimi przy rodzinnym stole czynią to wnętrze nie tylko szczególnie ważnym dla codziennego funkcjonowania domowników, ale także dla ich relacji. Kompozycja kolorystyczna we wnętrzach, w których spędzamy dużo czasu ma duże znaczenie nie tylko dla walorów estetycznych i wyglądu całej aranżacji. Psycholodzy dowiedli bowiem, że kolory którymi otaczamy się na co dzień oddziałują na nasze samopoczucie, nastroje, emocje, a nawet na apetyt. Dlatego to właśnie w kuchni powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na dobór kolorystyki.

Psychologia kolorów – co to takiego?

Psychologia kolorów zajmuje się badaniem tego, jak kolory wpływają na człowieka. Wnioski z badań wskazują, że każda barwa niesie w sobie określony ładunek emocjonalny, który ma wpływ na nasze samopoczucie, gdy dłużej z nią egzystujemy. Reakcja organizmu na dane barwy związana jest z długością ich fali. W efekcie, ciepłe kolory, takie jak czerwień lub słoneczny żółty, mające długie fale, muszą być dłużej przetwarzane przez oko i mózg zużywa w tym celu więcej energii. Towarzyszy temu przyspieszenie metabolizmu, co przywołuje stan pobudzenia. Natomiast krótkie fale chłodnych barw i ich odcieni – np. fioletowej, niebieskiej i zielonej – zużywają o wiele mniej energii podczas przetwarzania, przez co nasz metabolizm zwalnia, działając kojąco i uspokajająco.

Jak to się przekłada na kwestię aranżacji kuchni?

Kuchnię warto urządzić otaczając się kolorami, które będą sprzyjać dobremu samopoczuciu i pozytywnie wpłyną na apetyt. Przydadzą się także akcenty energetyzujące i pobudzające metabolizm, czyli żółcie i czerwienie. Nie należy jednak z nimi przesadzać, gdyż w nadmiarze mogą drażnić zmysły i irytować. W związku z tym najlepszym sposobem jest znalezienie złotego środka i na bazie neutralnych kolorów dopełnić aranżację o pozytywne akcenty. Doskonale się tu sprawdzą odcienie głębokiego granatu, butelkowej zieleni, jasnych brązów, a także biel i szarości.

Zobacz również

Jak kupić dobrą zmywarkę?

Jak kupić dobrą zmywarkę?

Przed zakupem zmywarki, warto zadać sobie kilka pytań. To, ilu jest domowników, jak często...

Wąska kuchnia? Żaden kłopot

Wąska kuchnia? Żaden kłopot

Połącz z salonem Jeżeli miejsca w pomieszczeniu kuchennym nie ma za dużo, warto rozważyć...
Komentarze
Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.
Twój komentarz
Ocena