Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Kuchenny alfabet

Porady

Kuchenny alfabet

Ulubione0

Kuchnia to obecnie jedno z najnowocześniejszych pomieszczeń w domu. To tu spotkać można najwięcej nowych technologii zastosowanych w sprzętach AGD czy ciekawych, innowacyjnych rozwiązań ułatwiających codzienne korzystanie z kuchni. Prezentujemy więc alfabet kuchennych przedmiotów, sprzętów czy funkcji, które warto poznać, chociażby...

N
Nabłyszczacz do zmywarek – środek stosowany w zmywarkach, zwykle w postaci płynu, nadający mytym naczyniom blask. Jego niedobór lub brak może powodować powstawania nieestetycznych zacieków na czyszczonych naczyniach, szczególnie kieliszkach i szklankach.
 

O
Odświeżacz do zmywarek – środek stosowany w zmywarkach w celu zapewnienia przyjemnego, świeżego zapachu w urządzeniu zarówno podczas zmywania jak i wtedy, kiedy zmywarka stoi pusta. Odświeżacz ma za zadanie również pochłaniać nieprzyjemne zapachy, które mogą powstawać w zmywarce.
 

P
Perlator – rodzaj specjalnej nakładki montowanej na baterii łazienkowej lub kuchennej. Perlator ma postać siteczka o bardzo małych oczkach. Przepływający przez nie strumień wody jest napowietrzany, dzięki czemu jest optycznie zwiększony. Pozwala to na znaczne oszczędności wody wypływającej z kranu. Napowietrzony strumień nie rozchlapuje się na naczyniach czy ściankach zlewozmywaka, stwarza wrażenie „miękkiego", woda niejako opływa przeszkody (np. naczynia), na jakie natrafia. Najbardziej popularne są perlatory z metolowymi siteczkami, chociaż na rynku spotkać też można modele z plastikowymi lub silikonowymi siteczkami. Te ostatnie są szczególnie praktyczne podczas czyszczenia i usuwania kamienia osadzającego się w perlatorze, w przypadku wody o dość dużej twardości. Perlatory starszego typu mają gwint wewnętrzny i są nakręcane na wylewkę baterii, nowsze modele mają gwint zewnętrzny by można je swobodnie wkręcić w końcówkę baterii.
 

R
Regulacja mocy kawy – opcja występująca w ekspresach ciśnieniowych. Pozwala na automatyczne, ustalone przez użytkownika dozowanie odpowiedniej ilości kawy (zwykle miedzy 5 a 12 gramami) potrzebnej do zaparzenia jednej filiżanki napoju. W niektórych modelach ekspresów ciśnieniowych można też regulować moc kawy poprzez zmiany ustawień stopnia zmielenia kawy. Im drobniej zmielone ziarna kawy, tym napar będzie mocniejszy.
 

S
Sokownik – rodzaj urządzenia, dzięki któremu można wytwarzać soki owocowe lub warzywne. Zasada działania sokownika opiera się na działaniu gorącej pary wodnej. Urządzenie składa się z trzech głównych elementów:

  • dolnej części – zbiornika, w którym umieszcza się wodę,
  • środkowej części – zbiornika na sok, zwykle wyposażonego w rurkę umożliwiającą odprowadzenie nadmiaru wytworzonego soku.
  • górnej części – pojemnika na owoce lub warzywa. Pojemnik ten ma w swym dnie otwory.

Poszczególne części nakłada się na siebie od góry całość przykrywając pokrywką. Całe urządzenie ustawia się na płycie grzewczej. Pod wpływem ciepła, woda umieszczona w dolnej części sokownika zaczyna wrzeć i parować. Para przechodzi przez wewnętrzną rurkę do górnej części, w której umieszczone są owoce. Para ogrzewając owoce i przenikając przez nie powoduje wydzielanie się soku, który otworami w dnie górnej części sokownika spływa do środkowej części urządzenia.
Sokownik pozwala w naturalny sposób pozyskiwać sok z warzyw i owoców, umożliwia też wytwarzanie dżemów i konfitur z masy owocowej powstałej po wytworzeniu soku. Nadaje się również do gotowania na parze np. ziemniaków i innych produktów spożywczych.
 

Ś
Środek do czyszczenia zmywarek – specjalnie tworzony w tym celu detergent pozwalający doskonale wyczyścić wnętrze zmywarki z tłuszczu, zabrudzeń, bakterii. Umożliwia zdezynfekowanie zmywarki, usuwa jednocześnie kamień osadzający się na jej ściankach, dyszach, grzałce, umożliwia w ten sposób nie tylko higieniczne, ale i bezproblemowe, długie użytkowanie urządzenia. Zazwyczaj środek do czyszczenia umieszcza się we wnętrzu pustej zmywarki i ustawia sprzęt na najwyższą temperaturę zmywania. Zawsze jednak przed użyciem należy przeczytać ulotkę i stosować się do zaleceń producenta danego środka czyszczącego.
 

T
Tabletki do zmywania – rodzaj detergentu stosowanego w zmywarkach do czyszczenia naczyń. Skład tabletki jest odpowiednio dobrany, skoncentrowany, by jedna tabletka wystarczała na wymycie pełnego załadunku brudnych naczyń w zmywarce. Tabletki mogą być wieloskładnikowe (np. zawierać w swym składzie zmiękczacze wody lub nabłyszczacze), co w pewnym stopniu ogranicza stosowanie w zmywarce dodatkowych detergentów.
 

U
Ukryty odpływ – specjalna maskownica montowana na odpływie zlewozmywaka. Jej zadaniem jest ukrycie odpływu i nadawanie zlewozmywakowi bardziej schludnego, nowoczesnego wyglądu. Ukryty odpływ nie ogranicza przepływu wody, nie zmniejsza właściwości użytkowych tradycyjnego odpływu.

Zobacz również

Malakser – Twój sposób na perfekcję w kuchni

Malakser – Twój sposób na perfekcję w kuchni

Funkcjonalny robot kuchenny Malakser to nic innego jak robot kuchenny, który został wyposażony w...

Piekarnik parowy – zastąp trzy urządzenia jednym!

Piekarnik parowy – zastąp trzy urządzenia...

Czym jest piekarnik parowy? Piekarnik parowy, inaczej piec konwekcyjno-parowy łączy klasyczne...
Komentarze
Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.
Twój komentarz
Ocena