Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Kuchenny alfabet

Porady

Kuchenny alfabet

Ulubione0

Kuchnia to obecnie jedno z najnowocześniejszych pomieszczeń w domu. To tu spotkać można najwięcej nowych technologii zastosowanych w sprzętach AGD czy ciekawych, innowacyjnych rozwiązań ułatwiających codzienne korzystanie z kuchni. Prezentujemy więc alfabet kuchennych przedmiotów, sprzętów czy funkcji, które warto poznać, chociażby...

N
Nabłyszczacz do zmywarek – środek stosowany w zmywarkach, zwykle w postaci płynu, nadający mytym naczyniom blask. Jego niedobór lub brak może powodować powstawania nieestetycznych zacieków na czyszczonych naczyniach, szczególnie kieliszkach i szklankach.
 

O
Odświeżacz do zmywarek – środek stosowany w zmywarkach w celu zapewnienia przyjemnego, świeżego zapachu w urządzeniu zarówno podczas zmywania jak i wtedy, kiedy zmywarka stoi pusta. Odświeżacz ma za zadanie również pochłaniać nieprzyjemne zapachy, które mogą powstawać w zmywarce.
 

P
Perlator – rodzaj specjalnej nakładki montowanej na baterii łazienkowej lub kuchennej. Perlator ma postać siteczka o bardzo małych oczkach. Przepływający przez nie strumień wody jest napowietrzany, dzięki czemu jest optycznie zwiększony. Pozwala to na znaczne oszczędności wody wypływającej z kranu. Napowietrzony strumień nie rozchlapuje się na naczyniach czy ściankach zlewozmywaka, stwarza wrażenie „miękkiego", woda niejako opływa przeszkody (np. naczynia), na jakie natrafia. Najbardziej popularne są perlatory z metolowymi siteczkami, chociaż na rynku spotkać też można modele z plastikowymi lub silikonowymi siteczkami. Te ostatnie są szczególnie praktyczne podczas czyszczenia i usuwania kamienia osadzającego się w perlatorze, w przypadku wody o dość dużej twardości. Perlatory starszego typu mają gwint wewnętrzny i są nakręcane na wylewkę baterii, nowsze modele mają gwint zewnętrzny by można je swobodnie wkręcić w końcówkę baterii.
 

R
Regulacja mocy kawy – opcja występująca w ekspresach ciśnieniowych. Pozwala na automatyczne, ustalone przez użytkownika dozowanie odpowiedniej ilości kawy (zwykle miedzy 5 a 12 gramami) potrzebnej do zaparzenia jednej filiżanki napoju. W niektórych modelach ekspresów ciśnieniowych można też regulować moc kawy poprzez zmiany ustawień stopnia zmielenia kawy. Im drobniej zmielone ziarna kawy, tym napar będzie mocniejszy.
 

S
Sokownik – rodzaj urządzenia, dzięki któremu można wytwarzać soki owocowe lub warzywne. Zasada działania sokownika opiera się na działaniu gorącej pary wodnej. Urządzenie składa się z trzech głównych elementów:

  • dolnej części – zbiornika, w którym umieszcza się wodę,
  • środkowej części – zbiornika na sok, zwykle wyposażonego w rurkę umożliwiającą odprowadzenie nadmiaru wytworzonego soku.
  • górnej części – pojemnika na owoce lub warzywa. Pojemnik ten ma w swym dnie otwory.

Poszczególne części nakłada się na siebie od góry całość przykrywając pokrywką. Całe urządzenie ustawia się na płycie grzewczej. Pod wpływem ciepła, woda umieszczona w dolnej części sokownika zaczyna wrzeć i parować. Para przechodzi przez wewnętrzną rurkę do górnej części, w której umieszczone są owoce. Para ogrzewając owoce i przenikając przez nie powoduje wydzielanie się soku, który otworami w dnie górnej części sokownika spływa do środkowej części urządzenia.
Sokownik pozwala w naturalny sposób pozyskiwać sok z warzyw i owoców, umożliwia też wytwarzanie dżemów i konfitur z masy owocowej powstałej po wytworzeniu soku. Nadaje się również do gotowania na parze np. ziemniaków i innych produktów spożywczych.
 

Ś
Środek do czyszczenia zmywarek – specjalnie tworzony w tym celu detergent pozwalający doskonale wyczyścić wnętrze zmywarki z tłuszczu, zabrudzeń, bakterii. Umożliwia zdezynfekowanie zmywarki, usuwa jednocześnie kamień osadzający się na jej ściankach, dyszach, grzałce, umożliwia w ten sposób nie tylko higieniczne, ale i bezproblemowe, długie użytkowanie urządzenia. Zazwyczaj środek do czyszczenia umieszcza się we wnętrzu pustej zmywarki i ustawia sprzęt na najwyższą temperaturę zmywania. Zawsze jednak przed użyciem należy przeczytać ulotkę i stosować się do zaleceń producenta danego środka czyszczącego.
 

T
Tabletki do zmywania – rodzaj detergentu stosowanego w zmywarkach do czyszczenia naczyń. Skład tabletki jest odpowiednio dobrany, skoncentrowany, by jedna tabletka wystarczała na wymycie pełnego załadunku brudnych naczyń w zmywarce. Tabletki mogą być wieloskładnikowe (np. zawierać w swym składzie zmiękczacze wody lub nabłyszczacze), co w pewnym stopniu ogranicza stosowanie w zmywarce dodatkowych detergentów.
 

U
Ukryty odpływ – specjalna maskownica montowana na odpływie zlewozmywaka. Jej zadaniem jest ukrycie odpływu i nadawanie zlewozmywakowi bardziej schludnego, nowoczesnego wyglądu. Ukryty odpływ nie ogranicza przepływu wody, nie zmniejsza właściwości użytkowych tradycyjnego odpływu.

Zobacz również

Lodówka z kostkarką – co jest prawdą a co nie?

Lodówka z kostkarką – co jest prawdą a co...

Wokół tego typu innowacyjnych jeszcze na dzień dzisiejszy chłodziarek krążą różnorodne...

Jak odnowić kuchnię?

Jak odnowić kuchnię?

Duży budżet czy dobry pomysł? Większość osób uważa, że aby nadać kuchni nowego charakteru...
Komentarze
Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.
Twój komentarz
Ocena