Kuchnia antracyt – wyjątkowy trend kolorystyczny
Producenci sprzętu, mebli i materiałów wnętrzarskich wychodzą naprzeciw potrzebom klientów i oferują wiele rozwiązań do kuchni w kolorze antracytu. Przygotowaliśmy kilka informacji o tym, jak łączyć drewno i biel z antracytem, urozmaicić kuchnię sprzętami i meblami w tym popularnym kolorze i w jakich miejscach lepiej zrezygnować z połysku na rzecz matu.
Kuchnia antracyt z drewnem
Wytworny i stonowany antracyt jest jednym z popularniejszych kolorów wykorzystywanych w kuchniach. Pasuje do różnych odcieni drewna i bieli, może być matowy lub błyszczący. Antracytowa kuchnia wygląda elegancko i kolor ten idealnie wpasowuje się w styl nowoczesny.
Kuchnia antracyt to kuchnia, w której kolor ten występuje na ścianach, meblach, sprzętach. Zdobi szafki kuchenne i okna. Antracyt dobrze wygląda z drewnem. Jeśli zostanie połączony z jego ciepłymi odcieniami, to wnętrze będzie wyglądało przytulnie. Taką ciepłą tonację ma na przykład dąb wotan. Z pewnością nikogo nie dziwi, że drewno nie przeważa we wnętrzu, to często jest dodatkiem. Jego ponadczasowy charakter współgra z różnymi stylami i barwami. Kuchnia antracytowa świetnie wygląda z drewnianym blatem lub stołem. Jeśli antracyt w kuchni przeważa, akcentem nieco ożywiającym wnętrze, może być drewno na ścianie między blatem i szafkami. Jeśli zdecydujesz się na backsplash lub blat z drewna, to pamiętaj o zabezpieczeniu powierzchni, bo w tych miejscach łatwo o zniszczenia i plamy. Z antracytem dobrze wyglądają również drewniane fronty kuchenne i podłogi.
Kuchnia biało-antracytowa – stylowe połączenie
Biel podobnie jak drewno, jest uniwersalna. Antracyt z białym stanowi idealne połączenie, bo biały lub kolor zbliżony do białego rozjaśnia ciemne, antracytowe wnętrze. Podobnie szara kuchnia bez białych akcentów byłaby zbyt przytłaczająca. Takim wyróżnikiem w ciemniejszej kuchni może być biały blat stołu, okap czy fornir na meblach. Dobrze wygląda również biała ściana między blatem, zlewem i kuchenką a szafkami. Jest to też funkcjonalne rozwiązanie, bo na ciemnym kolorze widać wszystkie smugi. Biel ma różne oblicza, a jednym z nich jest np. Bianco Carrara. Doskonałą biel tego włoskiego kamienia urozmaicają szare żyłki przeplatające jego całą powierzchnię. W kuchni robi się z niego fronty kuchenne, blaty, parapety, posadzki. Jednak trzeba wiedzieć, że jest to materiał chłonny, podatny na przebarwienia i z czasem może matowieć. Czy to oznacza, że trzeba z niego zrezygnować? Nie, chociaż w miejscach szczególnie narażonych na wilgoć trzeba zachować więcej ostrożności lub zastosować tworzywo marmuropodobne, np. płytki imitujące marmur. Biel dobrze połączyć zarówno z antracytem, jak i brązem drewna.
Meble i sprzęty w kolorze antracytu
Antracyt nie musi być dominującym odcieniem w kuchni. Czasami już kilka antracytowych sprzętów lub grafitowe ramy okienne w białym otoczeniu potrafią zrobić wrażenie. Na przykład wyspa lub meble kuchenne mogą mieć ciemnoszare odcienie wpadające w czerń. Antracyt na siedzisku krzesła lub na poduszkach pasuje do drewnianych nóżek. Warto zdecydować się na uzupełnienie mebli sprzętem AGD w kolorze antracytu. Może to być lodówka, zmywarka lub piekarnik, które kolorystycznie będą współgrały z grafitowymi frontami. Jeśli zdecydujesz się urządzić kuchnię na wymiar, to w tym przypadku dobrym wyborem będzie lodówka do zabudowy. Jej drzwi niczym nie będą różnić się od frontów mebli.
Antracyt w połysku czy macie – co wybrać?
Jasne barwy optycznie powiększają wnętrza, ale jeśli zależy Ci na kuchni w antracycie, nie musisz z niego rezygnować. Są na to dwa sposoby. Wspomniane już połączenie z bielą i jasnym brązem albo zastosowanie błyszczących rozwiązań. Antracyt występuje w połysku i w macie. Ciekawym rozwiązaniem jest też antracyt metalik. Wnętrze rozświetli antracyt połysk, a odbijające się w nim światło z lampy wzmocni ten blask. Jednak połysk ma nie tylko zalety. Na takiej powierzchni widać smugi po niedokładnym myciu czy odciski palców. Dlatego, jeśli do tej pory Twoje doświadczenia z połyskującymi szafkami i sprzętami nie były najlepsze, to warto postawić na antracyt w macie. Nie oznacza to, że kuchnia będzie całkowicie pozbawiona połysku. Wystarczy zadbać o właściwe oświetlenie – na przykład głównym źródłem światła może być wisząca lampa, a dodatkowymi reflektorki i spoty.
Z czym łączyć antracyt w kuchni?
W każdej kuchni w mniejszym lub większym stopniu można spotkać dekoracje. Czasami samo wykończenie lamp czy mebli potrafi ozdobić wnętrze na tyle, że nie potrzeba już innych dodatków. Jednak dobierając je, miej na uwadze ich kolor, kształt i wielkość, bo wszystko to wpływa na finalny wygląd kuchni. Zwróć uwagę na tworzywa i tkaniny, z których zostały wykonane, np. szkło w połączeniu z odpowiednim oświetleniem doda wnętrzu blasku. Kuchnia w stylu nowoczesnym charakteryzuje się prostotą. Przeważające kolory w tym stylu to właśnie antracyt, grafit i inne odcienie szarości, a także czerń, biel, beż, brąz. Sprzęty AGD w takiej kuchni są wyposażone w najnowsze technologie, a do tego wyglądają elegancko. Przykładem może być okap wyspowy tuba, który nie tylko pochłania wilgoć i zapachy, ale i dzięki cylindrycznemu kształtowi ozdabia kuchnię. Czajniki elektryczne, piekarniki, kuchenki, chłodziarko-zamrażarki czy ekspresy do kawy występują w tak wielu kolorach, że bez trudu wybierzesz sprzęt z potrzebnymi funkcjami, a do tego pasujący tonacją do antracytowej kuchni.
Jeśli planujesz urządzić kuchnię w kolorze antracytu, nie zapomnij o drewnianych meblach i dodatkach. Ciemny kolor rozjaśnij bielą, beżem lub jasną szarością. Kuchnia to miejsce, które powinno być przede wszystkim wygodne, dlatego zadbaj o nowoczesne sprzęty AGD i właściwe oświetlenie, które ułatwi korzystanie z niej i poprawi wygląd wnętrza. Każda rzecz w kuchni może dodać jej charakteru lub go pozbawić, dlatego dodatki w nowoczesnych wnętrzach mają ogromne znaczenie. Podobnie jest z wykończeniem powierzchni, które wpływa ono na ogólny wygląd kuchni. Czasami wybór między matem a połyskiem podyktowany jest względami praktycznymi, które są nie mniej ważne, jak kolor i styl.
Jeśli chcesz coś zmienić w swojej białej kuchni, a także poznać wady i zalety grafitu w kuchni i dowiedzieć się, jakie dodatki będą najlepsze, to odsyłamy do innych artykułów:
https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/grafitowa-kuchnia-ponadczasowe-inspiracje-2975.html
https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/szara-kuchnia-czyli-alternatywa-bieli-1612.html
Bardzo mi się podobaja takie połaczenia w kuchni, kuchnia tego rodzaju sprawia wrazenie bardzo nowoczesnej i designerskiej no i wysokiej jakosci, w tej gamie kolorystycznej jest rowniez bardzo duzy wybor sprzetow kuchennych