Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Kuchnia dla osób niepełnosprawnych – jaka...

Porady

Kuchnia dla osób niepełnosprawnych – jaka powinna być?

Ulubione0

W kuchni spędzamy najwięcej czasu, dlatego często określana jest jako serce domu. To właśnie w niej gotujemy, spożywamy posiłki, spędzamy czas w gronie rodziny, pracujemy czy odrabiamy lekcje z naszymi maluchami. Od kuchni wymaga się wiele – powinna być funkcjonalna, wygodna i bezpieczna. Wygoda oraz komfort pracy jest bardzo ważna dla wszystkich – ale przede wszystkim dla osób niepełnosprawnych. W dzisiejszym artykule podpowiemy jak powinna wyglądać kuchnia dla takich osób, aby mogły się po niej swobodnie poruszać.

Liczy się przestrzeń
Jeśli z kuchni będą korzystać osoby niepełnosprawne, to oczywiście powinna być urządzona tak, aby umożliwić im wygodne oraz samodzielne poruszanie się po kuchni. Ogromne znaczenie ma tutaj wielkość oraz przestronność kuchni. Na przykład dla osoby, która porusza się na wózku, najważniejszą kwestią będzie możliwość swobodnego poruszania się po kuchni oraz manewrowanie wózkiem. Szacuje się, że wózek potrzebuje około 150 centymetrów po obrysie koła. Idealną kuchnią dla osób niepełnosprawnych będzie taka o kształcie kwadratu. Jeśli chodzi o zabudowę, to warto wybrać taką w kształcie litery L. Dobrze sprawdzić się może również kuchnia połączona z salonem – w ten sposób zyskamy dodatkową przestrzeń.

 

Idealne w każdym calu meble
Oprócz dostatecznej przestrzeni, w kuchni dla osób niepełnosprawnych istotna jest również wysokość kuchennej zabudowy meblarskiej. Powinna być ona dopasowana do wysokości wózka – aby chory, mógł bez problemu korzystać z blatu oraz przedmiotów, które będą się na nim znajdować. Istotną rolę mają również szafki – powinny znajdować się one w odpowiednich – wygodnych do korzystania miejscach. Dobrą opcją mogą być zaokrąglone krawędzie blatu roboczego – niby nic, ale znacząco ułatwi to dostęp do przedmiotów leżących na blacie. Można zamontować wysuwany blat – jeśli będzie niepotrzebny, to się go po prostu schowa.

 

Dolna zabudowa – to jest to!
W przypadku osób niepełnosprawnych lepiej postawić na dolną zabudowę i zamontować tylko dolne szafki. Z takich, właściciele będą mogli swobodnie korzystać. Warto również postawić na szuflady – są one wygodniejsze i zapewniają lepszy dostęp do przechowywanych produktów. Warto wybrać płytki zlewozmywak, tak aby mycie naczyń przebiegało bez większych problemów. Powinniśmy go zamontować jak najbliżej krawędzi blatu – aby było wygodniej.

 

Dopasowany duet
Tak naprawdę pomieszczenie kuchenne, z którego będą korzystać osoby niepełnosprawne powinno być dostosowane do ich potrzeb. Wysokość blatów, rozmieszczenie szuflad, szafek, sprzętu AGD – wszystko powinno być dokładnie przemyślane i dopasowane do użytkowników. Osoby niepełnosprawne muszą czuć się dobrze w kuchni. Najważniejszy jest komfort, który w dużej mierze przekłada się na samodzielność.

Zobacz również

Płyty ceramiczne a indukcyjne – porównanie

Płyty ceramiczne a indukcyjne – porównanie

Ceramiczna rewolucja   Ten rodzaj płyt służących do gotowania zaczął opanowywać rynek...

Bateria z termostatem – najwygodniejsza bateria na rynku?

Bateria z termostatem – najwygodniejsza bateria...

Za co dokładnie płacimy? Omawiana bateria posiada termostat. Jest on odpowiedzialny za mieszanie...
Komentarze
Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.
Twój komentarz
Ocena