Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Kuchnia na wzór zakopiański

Porady

Kuchnia na wzór zakopiański

Ulubione0

Nie tylko Francja, Włochy czy Skandynawia mają do zaoferowania bogaty zakres nurtów aranżacyjnych, które idealnie sprawdzają się w sferze dekorowania pomieszczeń kuchennych. Do wartych wzięcia pod uwagę rodzajów wystroju należy zaliczyć także polski styl, jakim jest model góralski.

Naturalnie, bez tandety


Wchodząc do klasycznej kuchni zakopiańskiej, od razu pierwsze co nam się rzuca w oczy to swojskość. W takim wnętrzu aż chce się przebywać, ponieważ brak w nim sztucznych tworzyw, a wszystko jest w pełni naturalne. Dominuje oczywiście szlachetne drewno, które sprawia, że wnętrze nie tylko jest bardzo ciepłe, klimatyczne oraz przytulne, ale także ekologiczne. To swego rodzaju powrót do przyrody a także postawienie na typowo domowy styl, w którym ceniona jest przy okazji tradycja rodzima. Brak tu kiczowatości, nadmiaru i przepychu. Nie ma także żadnych imitacji i podróbek. Aranżacje kuchni na wzór góralski opierają się przede wszystkim na charakterystycznej prostocie elementów wyposażenia – czy to mebli, czy też akcesoriów dodatkowych, mających uzupełniać wystrój pomieszczeń. Specyficzny minimalizm idzie natomiast w parze z wygodą użytkowania.

 

 

Jak w podhalańskiej izbie


Początki charakteryzowanego stylu, który powielany jest nie tylko w tradycyjnych kuchniach zakopiańskich, ale ogólnie zyskuje szerokie zainteresowanie wśród użytkowników rozmaitych typów wnętrz, sięgają wieku dziewiętnastego. Wtedy to zaczęto mówić o zrodzeniu się osobnego nurtu dekoracyjnego, którym była stylizacja zakopiańska. Przetrwała ona z okresu paru stuleci temu po dzień dzisiejszy, stanowiąc wiecznie będącą na topie wizualizację kuchni tradycyjnych, w jakich stawia się na komfort wyposażenia oraz funkcjonalność. Celem nadrzędnym kreatorów takiego stylu okazuje się bycie blisko natury, a także zapewnienie gospodarstwu domowemu wyjątkowej sielskości. Można to osiągnąć poprzez uczynienie z kuchni centrum naszego lokum mieszkalnego, inwestując w aranżację, która będzie oparta na bezpretensjonalności, bogactwie gustownych i nieprzesadzonych ozdób oraz praktyczności zastosowanych rozwiązań. W góralskich wystrojach dominują kolory bardzo energetyzujące i żywe takie jak intensywne czerwienie, trawiaste zielenie, mieszanki bieli oraz klasycznej czerni. Wszelki asortyment jest konstrukcyjnie dość prosty, opiera się na formach nieskomplikowanych, ale przy tym bardzo estetycznych. Ważnym elementem wystroju góralskiej kuchni są dekoracyjne motywy, zwłaszcza roślinne. Na frontach mebli, tkaninach czy ścianach dominują przedstawienia kwiatowe – zwłaszcza róże czy szarotki.

Zobacz również

Podłogi w kuchni – najważniejsze parametry

Podłogi w kuchni – najważniejsze parametry

Zanim nabędziesz, dokładnie sprawdź Jednym z rozwiązań, które uchodzi na chwilę obecną za...

Fenomen płyt indukcyjnych, czyli bezpieczne grzanie na zimnej płycie

Fenomen płyt indukcyjnych, czyli bezpieczne...

Najlepsza opcja grzania na rynku? Płyta indukcyjna wyróżnia się innowacyjną technologią...
Komentarze (1)
1
Gość
Roberta
2016-07-25 11:21:54

Bardzo podobają mi się aranżacje stylizowane na polski folklor, a ten zakopiański należy nie tylko do najlepiej znanych, ale i do jednego z najpiękniejszych. Kuchnia w tym stylu musi być naprawdę przytulna.

Twój komentarz
Ocena