Kuchnia oddzielona od salonu – czym oddzielić kuchnię od salonu? Zobacz 10 top sposobów
Coraz więcej z nas, urządzając dom czy mieszkanie, decyduje się na zachowanie otwartych przestrzeni. Najbardziej popularne są oczywiście otwarte kuchnie, które od sąsiadujących z nimi pomieszczeń możemy rozdzielić na różne sposoby. Wydzielenie poszczególnych stref pozwala na zachowanie wizualnego porządku i zapewnia lepszą organizację. Jak zaaranżować kuchnię oddzieloną od salonu? Oto nasze propozycje.
Kuchnia oddzielona od salonu
Otwarta kuchnia to sposób aranżacji wnętrz, który doskonale sprawdza się zarówno w przestronnych domach, jak i w mieszkaniach w bloku, a nawet w kawalerkach. Taki układ jest praktyczny i zapewnia szereg możliwości pod kątem rozplanowania zabudowy meblowej i rozmieszczenia kuchennych sprzętów. Kuchnia oddzielona od salonu to trend, który zostanie z nami na długi czas, między innymi z uwagi na możliwość przeprowadzenia szybkiej metamorfozy. Wystarczy zmiana sposobu rozdzielenia obydwu pomieszczeń, by cała przestrzeń zyskała zupełnie inny charakter. Jak oddzielić salon od kuchni? Mamy na to aż 10 efektownych sposobów!
Jak oddzielić otwartą kuchnię od salonu?
1. Wyspa na styku kuchni i salonu
Wyjątkowym sposobem na wyznaczenie umownej granicy miedzy kuchnią a salonem jest zaplanowanie na styku tych dwóch pomieszczeń kuchennej wyspy. To nie tylko ciekawe rozwiązanie aranżacyjne pozwalające oddzielić skrajnie różne wnętrza, lecz także bardzo praktyczny patent. Wyspa jest jednym z najbardziej funkcjonalnych kuchennych mebli. Pozwala na zaplanowanie na niej różnych elementów: od obszernego blatu roboczego, przez zlewozmywak, na różnych sprzętach AGD kończąc. Co więcej, kuchnia oddzielona od salonu przy pomocy wyspy skupia przy sobie domowników i przybyłych gości, którzy mogą aktywnie uczestniczyć w przygotowywaniu wspólnego posiłku, a siedząc w strefie wypoczynkowej, mogą być w stałym kontakcie z gospodarzami domu krzątającymi się po kuchni.
Chcesz poznać więcej ciekawych pomysłów na to, jak zaaranżować kuchenną wyspę? Koniecznie przeczytaj ten poradnik: „Wyspa kuchenna. Jak ją urządzić?”.
2. Kuchnia oddzielona półwyspem od salonu
Podobną rolę w kuchni, co wyspa, pełni półwysep, z tą zasadniczą różnicą, że nie ma do niego dostępu z wszystkich stron. Doskonale za to nadaje się do niedużych wnętrz. Nie zajmuje sporo miejsca, a pozwala wyodrębnić optycznie kuchnię i sąsiednie pomieszczenie. Zarówno na wyspie, jak i na półwyspie warto w ciekawy sposób zagospodarować fronty od strony salonu. Mogą być one zabudowane, ale o wiele bardziej intrygujące będzie umieszczenie tam półek, np. na ulubione książki czy dekoracyjne bibeloty. Efektowne będzie też nietuzinkowe, ledowe podświetlenie tej części.
3. Kuchnia oddzielona od salonu za pomocą stołu
Jak oddzielić salon od aneksu kuchennego? Ustawienie stołu na styku kuchni i salonu to równie popularne, co praktyczne rozwiązanie. Zaletą tego sposobu, jest przede wszystkim wyeliminowanie konieczności wygospodarowania części salonu na jadalnię – jej rolę z powodzeniem przejmie właśnie „graniczny" stół. Co więcej, dzięki takiemu rozmieszczeniu zabudowy meblowej nie musimy biegać z talerzami do sąsiedniego pomieszczenia, a stół (o ile postaramy się o dekoracyjny model) może stać się jedną z ważniejszych ozdób całego wnętrza.
Zazwyczaj stół ustawiany jest w granicy, prostopadle do ściany, która jest wspólna dla kuchni i salonu. Często też spotkać można niesztampowe dekoracje na tej właśnie ścianie, umieszczone bezpośrednio za stołem: ciekawą tapetę, modną cegłę, a nawet lustro. Pomysłów na aranżację jest mnóstwo, wystarczy tylko uruchomić wyobraźnię. Nieodłącznym elementem takiego sposobu odseparowania kuchni od salonu są krzesła lub hokery, które – podobnie jak stół – powinny być ciekawe i efektowne, jednocześnie charakterem nawiązujące do stylistyki zarówno kuchni, jak i salonu.
4. Drzwi przesuwne pomiędzy kuchnią a salonem
Dla osób pragnących dalej idącej separacji kuchni i salonu warte rozważenia mogą być drzwi przesuwne. Zamontowanie pomiędzy tymi dwoma pomieszczeniami skutecznie je oddzielą w sytuacjach, które tego wymagają, a w innych, kiedy je rozsuniemy, pozostawią kuchnię otwartą na salon. Takie rozwiązanie jest bardzo praktyczne, szczególnie kiedy chcemy ukryć kuchenny bałagan. Możliwe jest jednak do zrealizowania jedynie w pomieszczeniach, w których jest wystarczająco dużo miejsca, by zmieścić rozsunięte skrzydła drzwiowe. Warto zdać też sobie sprawę z faktu, że zasunięte drzwi przesuwne nie będą w pełni izolować salonu od kuchennych zapachów i odgłosów. Kuchnia oddzielona od salonu w ten sposób nie będzie więc tym samym, co kuchnia zamknięta.
5. Kuchnia oddzielona barkiem od salonu
Jeszcze nie tak dawno bardzo popularny, obecnie cieszący się nieco mniejszym zainteresowaniem. A niesłusznie. Jeśli zaplanujemy ciekawą formę, wpisującą się w stylistykę kuchni i salonu, barek może stać się bardzo dekoracyjnym i praktycznym elementem wnętrza. Oryginalne, modne oświetlenie i wykończenie ciekawymi materiałami pozwolą na nowo odkryć funkcjonalność i estetykę takiego rozwiązania, które z jednej strony dzieli kuchnię i salon, z drugiej jednak nierozerwalnie je ze sobą łączy.
6. Ścianka działowa między kuchnią a salonem
Najbardziej wyrazisty podział stref może zapewnić nam ścianka działowa. Sprawdzi się doskonale, kiedy w kuchni chcemy zachować prywatność, a odpoczywając w salonie, nie chcemy mieć przed oczami nieposprzątanych jeszcze garnków i nieumytych naczyń piętrzących się w zlewozmywaku. Ściankę możemy zaplanować tak, aby zasłoniła mniejszą lub większą część kuchni. Może zostać wykonana z płyty karton-gips, płyty meblowej czy OSB, ale ciekawie może prezentować się również chociażby ścianka wykonana z cegły.
7. Kuchnia oddzielona od salonu szkłem
To idealne rozwiązanie do otwartej kuchni bez okien. Kiedy chcemy wciąż cieszyć się jasną kuchnią, pomimo oddzielenia jej od salonu, zastosujmy szklaną ściankę. Szkło nie pomniejszy optycznie przestrzeni i będzie przepuszczać wpadające do pokoju dziennego naturalne światło. Szklana ścianka wykończona szprosami idealnie wpisze się we wnętrza urządzone w stylu loftowym czy nowoczesnym.
8. Lamele oddzielające kuchnię od salonu
Nowoczesna kuchnia oddzielona od salonu może być również przy pomocy lameli. Lamele stosowane w różnych miejscach: czy to na suficie, czy jako wykończenie ścian, stały się ostatnio niezwykle popularne. Wizualnie dają lżejszy efekt, niż jednolita drewniana płyta, a dodatkowo można układać je na różne sposoby. Wciąż jednak ocieplają wnętrze. Świetnie sprawdzą się również w roli ścianki działowej pomiędzy kuchnią a salonem. Będą przepuszczać światło i nie spowodują optycznego pomniejszenia przestrzeni, a wyraźnie rozdzielą strefę kuchenną od wypoczynkowej.
Sprawdź, gdzie możesz ułożyć lamele w kuchni i jak zrobić z nich ściankę działową. Przeczytaj poradnik: „Lamele w kuchni – oryginalna aranżacja wnętrza”.
9. Kuchnia oddzielona regałem od salonu
Regał ustawiony pomiędzy kuchnią a salonem to stylowe, ale też wyjątkowo praktyczne rozwiązanie, dzięki któremu zyskamy dodatkową przestrzeń do przechowywania. Ale regał może także stać się elementem dekoracyjnym. Półki pozwalają na wyeksponowanie takich dodatków, jak książki, rośliny doniczkowe czy stylowe akcesoria. Możemy trzymać na nich również bardziej praktyczne przedmioty, które chcemy mieć zawsze pod ręką, np. zastawę stołową czy filiżanki do kawy. Co więcej, regał pozwala na zachowanie pewnego poziomu prywatności, ale taka przegroda nie blokuje przepływu światła.
10. Narożnik lub sofa pomiędzy kuchnią a salonem
Układ z narożnikiem lub sofą między salonem a kuchnią pozwala na subtelne wyznaczenie granicy między tymi dwoma strefami przy zachowaniu otwartego charakteru wnętrza. Podobnie jak regał, tak i sofa lub narożnik to meble, które pełnią funkcję zarówno dekoracyjną, jak i użytkową. Ustawienie mebli w taki sposób sprzyja integracji rodziny i gości, ponieważ pozwala na swobodne rozmowy i wspólne spędzanie czasu, jednocześnie izolując ich od kuchennego zgiełku. Sofa lub narożnik skierowane tyłem do kuchni tworzą swoistą barierę wizualną, która pomaga w optycznym podziale przestrzeni bez potrzeby stawiania ścian czy montowania dodatkowych konstrukcji.
Jak oddzielić kuchnie od salonu? Podsumowanie
Otwarta kuchnia oddzielona od salonu to dobry wybór zarówno do domu, jak i do mieszkania. Sposobów na rozdzielenie obydwu stref jest kilka, a ich wybór powinien być uzależniony zarówno od kwestii estetycznych, jak i praktycznych. Przede wszystkim należy zastanowić się nad wielkością pomieszczenia oraz jego układem. W małych mieszkaniach lub kawalerkach najlepiej sprawdzą się wizualnie „lekkie” rozwiązania: regały, szklane ścianki działowe czy półwyspy. Ważnym aspektem jest też styl urządzanych wnętrz. Do tych nowoczesnych pasować będą minimalistyczne powierzchnie, na przykład płyta z drewna lub lamele. Te dwie pasować będą także do klasycznych i skandynawskich aranżacji. Oddzielenie kuchni od salonu nie powinno ograniczać dostępu do naturalnego światła, szczególnie jeżeli do dyspozycji mamy kuchnię bez okien. Decydując o tym, czym oddzielić kuchnię od salonu, pamiętajmy też o funkcjonalności. Wyspa kuchenna może pełnić funkcję dodatkowego miejsca do przygotowywania posiłków. Regał lub półka mogą z kolei służyć jako dodatkowe miejsce do przechowywania, a także jako miejsce do wyeksponowania dekoracyjnych dodatków.