Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Kuchnia pełna ziół i kwiatów

Porady


Kuchnia pełna ziół i kwiatów

Kuchnia – miejsce rodzinne i pachnące aromatem przyrządzanych potraw. To w niej czekają na nas pobudzająca poranna kawa, wspólna zabawa podczas pieczenia ciasteczek, a także wiele wspaniałych chwil związanych z przyrządzaniem smakowitych potraw. Nie bez przyczyny mówimy, że kuchnia jest sercem domu. W związku z tym spędzamy w niej na co dzień sporo czasu. I właśnie dlatego warto dołożyć wszelkich starań, aby jej aranżacja była przyjemna w odbiorze i sprawiała, że będzie po prostu pięknie. Najlepszym sposobem na osiągnięcie tego celu jest wypełnienie jej kwiatami i świeżymi ziołami.

Na zdjęciu: Studio Mebli Inter Styl

Kwiaty i zioła w kuchni

 

Rośliny doniczkowe to najbardziej popularna forma dekoracji wnętrz domowych. Nic w tym dziwnego, bowiem mają one wielki potencjał estetyczny i sprawiają, że aranżacje stają się przytulniejsze i stylowe zarazem, a ponadto bardziej komfortowe w odbiorze. Czasem wystarczy kilka kwiatów w ładnych doniczkach, by całkowicie odmienić charakter wnętrza i uczynić je bardziej wyjątkowym i dopracowanym. Także podczas urządzania swojej wymarzonej kuchni warto pamiętać o donicach z kwiatami, a także o ziołach, które nie tylko ozdobią pomieszczenie, ale i przysłużą się podczas przygotowywania potraw. Rośliny w kuchni są nieocenione nie tylko ze względu na ich walory estetyczne, ale i zdrowotne. Bowiem wiele gatunków ma zdolność oczyszczania powietrza, co ma duże znaczenie w szczególności w kuchni. Ponadto kwiaty są obecnie najmodniejszą formą dekoracji, gdyż są naturalne. Współczesne trendy wnętrzarskie są silnie inspirowane i związane ze światem przyrody i chętnie przemycamy te akcenty do swoich domowych aranżacji. Jednym ze sposobów na uzyskanie naturalnej aranżacji jest właśnie wzbogacenie jej o rośliny doniczkowe. Jednak, które kwiaty będą odpowiednie do kuchni?

 

Rośliny doniczkowe do zadań specjalnych

 

Wybierając kwiaty i zioła musimy pamiętać o tym, że w każdej kuchni panują specyficzne warunki: wahania temperatury, para wodna, wilgoć, gorące opary i tłuste osady, a także przeciągi. W związku z tym nie wszystkie kwiaty są w stanie przetrwać w takich warunkach i mogą po prostu chorować, szybko więdnąć lub całkowicie niszczeć. Dlatego przed zakupem konkretnej rośliny warto upewnić się, czy nie jest zbyt delikatna, aby móc być umieszczoną w tym pomieszczeniu. W kuchniach najlepiej sprawdzą się te gatunki roślin, które dobrze znoszą ekstremalne warunki i dobrze czują się w parnych i ciepłych miejscach. Istotne jest także to, aby kuchnia była wyposażona w efektywny okap z pochłaniaczem, który będzie filtrować powietrze i ograniczać tym samym osadzanie się na liściach kwiatów tłuszczu i kurzu. Takie tłuste osady nie tylko nie wyglądają dobrze, ale i uniemożliwiają roślinom oddychanie, przez co z czasem mogą one niszczeć. Istotne jest również częste mycie i przecieranie powierzchni liści.

 

Dobre miejsce dla roślin w kuchni

 

Ustalając, w którym miejscu w kuchni mają zostać postawione rośliny doniczkowe musimy pamiętać o tym, że w zależności od gatunku, potrzebują one odpowiedniej ekspozycji na słońce. Dodatkowo komplikacją jest to, że kuchnia jest pomieszczeniem, w którym wykonujemy wiele różnorodnych czynności i podczas krzątania się po niej nic nie powinno nam przeszkadzać – nawet doniczka z kwiatkiem. Najlepszym rozwiązaniem będzie ustawienie roślin na parapecie, w rogu blatu roboczego, półwyspie tuż przy ścianie, ścianie w kwietniku lub na półce wiszącej. Natomiast kwiatów i ziół nie umieszczamy na półkach nad blatem roboczym, gdyż opary dobiegające z garnków podczas gotowania, bardzo im zaszkodzą. Które kwiaty sprawdzą się w kuchni? Polecamy przede wszystkim:

 

  • fiołek afrykański,
  • skrzydłokwiat,
  • peperomia,
  • sansewieria,
  • kapturnica,
  • kaktusy,
  • sukulenty.

 

Zioła w kuchni

Zioła to rośliny, których nie powinno zabraknąć w żadnej kuchni. Są one nie tylko wzbogaceniem aranżacji w zakresie jej estetyki, ale staną się także nieocenionym dodatkiem do pysznych potraw. Zioła idealnie pasują do charakteru każdej kuchni, bez względu na styl przewodni jej aranżacji. Uprawiając zioła w domu musimy tylko pamiętać, aby miały one dostęp do światła słonecznego oraz zadbać o optymalną wilgotność gleby. Dobrym rozwiązaniem są między innymi samonawadniające doniczki i skrzynki na rośliny. Doniczki z ziołami można ustawić w dowolnym miejscu kuchni, a także stworzyć ciekawe kompozycje za pomocą specjalnych kwietników, haczyków i relingów lub półek mocowanych do ścian.

Studio Eltop
Studio Eltop
Studio Drema
Studio Drema
Studio Fler
Studio Fler
Studio Janpol Tarnów
Studio Janpol Tarnów

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Meble modułowe w kuchni - wady i zalety


Planując aranżację kuchni większość z nas skupia się głównie na zabudowie...

MDF - Co to takiego?


Zapewne nie raz słyszałeś o płytach MDF. Czy wiesz dokładnie, czym one właściwie...

Sposób na ścianę nad zlewozmywakiem


Większość z nas marzy o pięknej, czystej, zawsze świeżej kuchni. Wyobrażenia te...