Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Kuchnia „po ciemku”

Porady


Kuchnia „po ciemku”

Marząc o luksusowym i zarazem przytulnym wnętrzu kuchennym, warto wziąć pod uwagę aranżację skoncentrowaną na ciemnych odcieniach. Poprzez charakterystyczny półmrok można stworzyć nastrojowość i sprawić, że lokum będzie stylowe. Zanim jednak wybierzesz odpowiedni rodzaj materiałów wykończeniowych oraz asortymentu kuchennego do takiego modelu kuchni, przemyśl czy nie będzie zbyt ciemno.

Na zdjęciu: Tercet

Nie dla każdego lokalu


Niestety ale gustowne odcienie w postaci szarości, granatu czy mocnych brązów bądź czerni nie nadają się do wszelkiego rodzaju pomieszczeń kuchennych. Musimy zdawać sobie sprawę, że aranżacja opierająca się na takich tonacjach barwnych jest właściwa głównie do dużych przestrzeni. To ciekawy wariant dekoracyjny w przypadku powierzchni open space, czyli kuchni otwartych na salon. Kiedy masz więcej miejsca do zagospodarowania, nawet przy ciemnych kolorach zastosowanych tworzyw czy akcesoriów uzupełniających wnętrze, trudniej o "zepsucie" estetyki. Im pomieszczenie bardziej rozległe, tym większa nasza swoboda w zakresie jego aranżacji. Małe kuchnie w ten sposób urządzane niestety ale nie są trafionym rozwiązaniem. W zasadzie bardzo często, niekiedy zupełnie nieświadomie, ciemne kolory przesądzają o ponurości wystrajanego lokum. Pojawia się złudzenie optyczne, że wnętrze jest znacznie mniejsze niż jego rzeczywiste wymiary.

 

Sprytnie i z pomysłem

 

Niemniej jednak nie ma wątpliwości co do tego, że kuchnie z ciemnymi dodatkami są bardzo gustowne i prezentują się niesamowicie ekskluzywnie a nawet oryginalnie. To odważne posunięcia dekoracyjne, które okazują się nie tylko specyficzne, jeżeli chodzi o ich stronę wizualną, ale także bardzo funkcjonalne. W ciemnej kuchni, oczywiście właściwie skomponowanej, nie widać zabrudzeń, osiadającego kurzu, plam i rys. Jest to dużo bardziej praktyczny wariant niż znacznie chętniej wybierane aranżacje z bielą w roli głównej. Ponadto kuchnia ciemna pozwala na szeroki zakres wyboru materiałów wykończeniowych oraz sprzętów i mebli. Na rynku istnieje naprawdę rozległy wachlarz rozmaitego asortymentu w tej grupie kolorystycznej. Nie ma też kłopotu z tym, aby połączyć wyraziste szarości czy czerni bądź brązy z szeregiem wielorakich innych barw. Można przełamywać je żywymi i energetyzującymi akcentami czy planować stylizację kuchenną na zasadzie kontrastów. W tym pomocne okażą się nie tylko ciekawe wizualnie kolory farb ściennych, ale również różnorodne tworzywa, jakie przewidziane są do położenia na podłogi czy przestrzeń między meblami. Konsument ma w tym przypadku naprawdę nieograniczone możliwości.

 

Modnie i z klasą

 

Wnętrza opierające się na dominancie ciemnych kolorów są dzisiaj bardzo popularne. Lokatorzy cenią je sobie zarówno z powodów typowo estetycznych, jak także ich niesamowitej praktyczności. Pomimo surowości stylu, mroczne pomieszczenia kuchenne i tak są nastrojowe. W takich gustownych czterech ścianach chętnie się przesiaduje, biesiaduje, wykonuje codzienne, rutynowe obowiązki. Doskonale ten wyraz wyrafinowanego poczucia gustu oddadzą optymalnie dopasowane materiały wykończeniowe, jakimi są płytki, kamień dekoracyjny czy innowacyjne farby – matowa tablicowa, akrylowa czy ceramiczna. Korzystając z ciemnych barw, da się urządzić kuchnię w konkretnym stylu – industrialnym, minimalistycznym a nawet country. Wszystko zależy tylko od właściwie przygotowanego projektu, który będzie opierał się na zasadzie umiaru w doborze ciemnych akcentów.

Komentarze


5.00/5 1 1
5
Krystian

Wśród powszechnie stosowanych aranżacji kuchni w jasnych kolorach, te ciemne to prawdziwe perełki. Nie wiele osób decyduje się na taką kolorystykę, ponieważ jest ona dosyć ryzykowna. Moja kuchnia wykonana jest z materiałów o ciemnej tonacji ale mimo tego jest przejrzysta - a to wszystko za sprawą dobrze dobranego oświetlenia.

Zobacz również


Popękana ściana – ciekawa ozdoba naszej kuchni


Ścianę w kuchni możesz potraktować na wiele sposobów. Możesz wybrać...

Kuchnia w kawalerce – jak urządzić, by nie zagracić?


Mała klitka też może być funkcjonalna. Wydaje się, że to mało realne a jednak. Przy...

Duża kuchnia – duże możliwości


Mało miejsca w pomieszczeniu kuchennym to spore wyzwanie dla projektanta, przed którym...

Ustawienia prywatności Polityka prywatności