Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Kuchnia salonowa - nie bój się pokazać

Porady


Kuchnia salonowa - nie bój się pokazać

Kuchnia traktowana wyłącznie jako pomieszczenie robocze już dawno przeszła w zapomnienie. Współczesne kuchnie zyskały podobną rangę, jak pokoje dzienne i jadalnie. Oznacza to, że oprócz pełnienia swojej określonej roli użytkowej, mają nam zapewniać komfort przebywania w nich, a także współgrać pod względem stylu z innymi pomieszczeniami. Dom traktujemy więc jako spójną całość, a kuchnia ma być jego sercem. Czym jest kuchnia salonowa i jak ją urządzić?

Na zdjęciu: Zakład Stolarski Maciej Dębski

Ranga kuchni – wczoraj i dziś

 

Ranga pomieszczenia kuchennego na przestrzeni lat ulegała sporym zmianom. Zmieniły się nie tylko trendy wnętrzarskie, ale także nasze podejście do tego wnętrza. Pierwotnie kuchnie stanowiły najważniejsze pomieszczenie w domu, bo to w nich toczyło się życie domowników i krzyżowały się ich ścieżki. W dawnych kuchniach nazywanych izbami były nie tylko sprzęty i meble potrzebne do przygotowywania posiłków, ale także stół jadalniany oraz łóżko. Kuchnia była więc pomieszczeniem wielofunkcyjnym pod każdym względem. Z czasem jednak oddzielono ją od pozostałych pomieszczeń i stała się wnętrzem typowo użytkowym i pełniła rolę miejsca do gotowania. Wówczas prym wiodły kuchnie zamknięte. Kilkanaście lat temu tendencje te znacząco się zmieniły i pojawiła się moda najpierw na aneksy kuchenne z barkami, a później na całkowite otwarcie kuchni na salon lub jadalnię. Kuchnie otwarte nadal cieszą się niezmienną popularnością i nic w tym dziwnego, bowiem mają wiele praktycznych zalet. Jeszcze do niedawna w kuchniach otwartych oddzielano przestrzeń kuchni od salonu lub jadalni za pomocą wizualnych granic np. różną podłogą na obu częściach tej samej przestrzeni, wyspą kuchenną, sposobem ustawienia mebli wypoczynkowych (tyłem do kuchni). W ten sposób podkreślano, że pomimo łączonej przestrzeni, kuchnia i salon stanowią dwie różne strefy użytkowe. Dziś coraz częściej od tego odchodzimy i nowe trendy wnętrzarskie zachęcają nas do likwidowania wizualnych i symbolicznych granic pomiędzy strefami w kuchniach łączonych z salonem. I w ten sposób przechodzimy do nowego hitu wnętrzarskiego, czyli kuchni salonowej.

 

Kuchnia salonowa – czyli jaka?

 

Kuchnia salonowa to nic innego jak eklektyczne połączenie w spójną całość dwóch stref użytkowych, pomimo ich różnych funkcjonalności. W ten sposób powstaje kuchnia będąca integralną częścią salonu. W tak urządzonych wnętrzach nie sposób określić, czy jesteśmy w kuchni czy w salonie oraz gdzie przebiega między nimi granica. Taka kuchnia salonowa pozwala na jeszcze większą integrację domowników oraz ułatwia poruszanie się po wnętrzu. Aby zespolić dwie różniące się funkcjonalnością strefy, musimy postawić przede wszystkim na spójność estetyczną. Oznacza to, że meble kuchenne i salonowe powinny ze sobą współgrać tworząc jednolitą kompozycję. Dobrym pomysłem jest także wybór stylu eklektycznego, gdyż wówczas nawet różniące się między sobą bryły będą prezentować się harmonijnie jako całość.

 

Jak urządzić kuchnię salonową?

 

Urządzając pomieszczenie, w którym mamy zespolić w jedną kompozycję strefę kuchenną i dzienną, musimy zadbać o pozbycie się wszelkich wizualnych i przestrzennych granic między nimi. Zacznijmy więc od tła aranżacji, czyli ścian i podłóg. Na całej powierzchni pomieszczenia powinniśmy zastosować taką samą podłogę. Jednak należy pamiętać też o tym, że w części kuchennej będzie ona bardziej narażona na trudy użytkowania niż w pozostałej części wnętrza. Dlatego wybierając taką podłogę należy skoncentrować się na cechach takich jak trwałość, odporność na ścieranie oraz wpływ wilgoci. Pod tym względem coraz więcej osób decyduje się na stosowanie kafli i kafelek na całej podłodze kuchni i salonu. Ściany natomiast powinny zostać pomalowane na jeden odcień, by nie tworzyć różnic między poszczególnymi strefami. Czas przejść do wyposażenia. Otóż kluczem do sukcesu jest tu przyjęcie jednego stylu przewodniego dla całego pomieszczenia. Wówczas wybieramy meble i dodatki, które będą z nim harmonizować. Nie zapominajmy także o kompozycji kolorystycznej, która ma być tu jednolita dla każdej ze stref. Dzięki temu kuchnia salonowa stanie się spójna i będzie prezentować się niczym jedno pomieszczenie, bez względu na różne funkcje poszczególnych jej obszarów. Warto także zwrócić uwagę na sposób ustawienia mebli. Chodzi tu o to, aby meble ze strefy dziennej nie stały tyłem do mebli kuchennych.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Jak stworzyć kuchnię z częścią wypoczynkową?


Kuchnia to pomieszczenie, które na co dzień kojarzymy przede wszystkim z...

Korek jako materiał ścienny lub podłogowy


Wilgoć, zmiany temperatury, unoszące się zapachy gotowanych dań. To codzienna...

Kilka tworzyw w jednym wnętrzu


Na przestrzeni czasu konsumenci rynku meblarskiego stali się coraz bardziej wybredni....

Ustawienia prywatności Polityka prywatności