Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Kuchnia – stan deweloperski

Porady


Kuchnia – stan deweloperski

Czym charakteryzuje się stan deweloperski? Jeśli kupujesz mieszkanie w stanie deweloperskim, to musisz je wykończyć. Stan deweloperski umożliwia przystosowanie kuchni i innych wnętrz do potrzeb domowników. Przygotowaliśmy kilka informacji na ten temat. Z tego artykułu dowiesz się również, jakie są podobieństwa i różnice między stanem deweloperskim i pod klucz, stanem surowym otwartym i stanem surowym zamkniętym oraz jak wygląda kolejność prac wykończeniowych w kuchni.

Na zdjęciu: Studio mebli Jurimex

Co to jest stan deweloperski?

 

Kupowanie mieszkania wiąże się z wieloma wydatkami, bo jest inwestycją w przyszłość. Od tego, jak mieszkamy, zależy komfort życia. Trzeba też poświęcić sporo czasu na formalności, a do tego dochodzi wyposażenie kuchni i innych pomieszczeń. Często mówi się o mieszkaniu w stanie deweloperskim, ale czy istnieje jedna definicja tego pojęcia? Co właściwie oznacza stan deweloperski? Nie ma oficjalnej definicji, bo to deweloper decyduje o stanie mieszkania, które trafia do rąk nabywcy. Oznacza to, że standard deweloperski, czyli to, w jaki sposób mieszkanie zostanie oddane do rąk nowego właściciela, zależy od dewelopera. Dlatego bardzo ważne jest sprawdzenie umowy, bo to w niej zawarto wszystkie informacje o tym, jak będzie wyglądało mieszkanie w momencie odbioru. Mieszkanie deweloperskie potrzebuje jeszcze wykończenia, np. konieczne jest pomalowanie ścian, które zostały już do tego odpowiednio przygotowane, a także położenie podłogi. W takim mieszkaniu jest już instalacja elektryczna, grzewcza i wodno-kanalizacyjna wraz odpowiednio rozmieszczonymi rurami.

 

Jeszcze wcześniej, mieszkanie jest na innych etapach, którymi są: stan surowy i stan surowy zamknięty. Każdy z nich charakteryzuje się innym stopniem zaawansowania prac budowlanych. Wygodnym rozwiązaniem dla osób, które nie mają czasu na remont i urządzenie wnętrza, jest skorzystanie z możliwości zakupu mieszkania urządzonego pod klucz.

 

Stan surowy otwarty, zamknięty i pod klucz

 

Stan surowy otwarty jest kolejnym po stanie zerowym i oznacza, że budynek jest we wstępnej fazie, czyli ma np. ściany, stropy, schody, kominy. Następnym etapem budowy jest stan surowy zamknięty, w którym są już okna i drzwi. Wszystkie prace wraz z ceną zawarte są w kosztorysie. Podobnie, jak w przypadku stanu deweloperskiego, nie ma jednej, pełnej definicji stanu otwartego i zamkniętego. Z kolei mieszkanie pod klucz jest gotowe do zamieszkania i w przeciwieństwie do stanu deweloperskiego, zostało wyposażone. Czy warto kupić takie mieszkanie? Jeśli chcesz od razu wprowadzić się i liczysz się przy tym z większymi kosztami, to tak. To ile kosztuje i w jakim ostatecznie będzie stanie, zależy od dewelopera, dlatego istotna jest treść umowy, w której określono dokładne warunki wykończenia mieszkania. Jeśli chcesz mieć pełny wpływ na to, jak wygląda Twoje mieszkanie, to lepszą opcją będzie stan deweloperski.

 

Kolejność prac wykończeniowych w kuchni

 

Jednym z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu jest kuchnia – stan deweloperski oznacza, że trzeba zadbać o jej wyposażenie, czyli sprzęty AGD, meble kuchenne i oświetlenie wraz z montażem. Oprócz tego dochodzą materiały, które posłużą do wykończenia ścian, sufitu i podłogi oraz projekt kuchni i robocizna – tego wszystkiego nie ma kuchnia w stanie deweloperskim. Dobra organizacja to podstawa wygodnego i bezpiecznego wnętrza, np. nie w każdej kuchni jest miejsce na wyspę i nie w każdej sprawdzi się lodówka dwudrzwiowa, nawet jeśli w domu mieszka sporo osób. Jeszcze zanim ruszą prace, trzeba wiedzieć, jakie będzie ułożenie mebli i sprzętów, a także ile miejsca można na nie przeznaczyć. Na tym etapie wiadomo już czy kuchnia łączy się z salonem, a więc czy do zagospodarowania pozostaje tylko aneks kuchenny. Wszystko to jest związane ze stylem wnętrza, który wpływa nie tylko na wyposażenie kuchni i finalny wygląd, ale i cenę materiałów, np. płytki ceramiczne są tańsze niż marmurowe płyty na ścianę.

 

Jak wykończyć kuchnię w stanie deweloperskim?

 

Podłoga

W pierwszej kolejności trzeba zacząć od podłogi, którą można wyłożyć płytkami, panelami lub wykładziną. Jeśli zdecydujesz się na płytki, to musisz jeszcze kupić klej do płytek, preparat do gruntowania powierzchni i fugę. Do tego dochodzi ułożenie, które warto powierzyć specjaliście.

 

Ściany i sufit

W kuchni na ścianie praktyczne będą płytki lub mozaika – ceramiczna, szklana, kamienna. Mozaika sprawdzi się też na posadzce. Podobnie, jak w przypadku płytek podłogowych, potrzebny będzie klej, fuga i środek gruntujący, a do pomalowania sufitu farba. Nie zawsze całą ścianę wykładamy płytkami. Zdarza się, że jest to tylko przestrzeń nad blatem, kuchenką i zlewem, a resztę ściany i sufit malujemy farbą. W kuchni bywa wilgotno i ciepło, dlatego wybierając farbę, trzeba zwrócić uwagę na jej odporność i trwałość, również po to, żeby bez problemu można było ją wyczyścić.

 

Oświetlenie

Jedno źródło światła w kuchni to za mało, dlatego warto już na tym etapie przemyśleć, co jeszcze oświetlić, żeby korzystanie z kuchni o każdej porze dnia i nocy, nie sprawiało problemów. Z pewnością blat kuchenny wymaga dodatkowego oświetlenia. Jeśli zdecydujesz się na okap, to dobrym wyborem będzie okap z oświetleniem LED.

 

Sprzęty i meble

Szafki kuchenne mogą być na wymiar, co jest szczególnie pomocne w urządzaniu kuchni, w której każdy centymetr ma znaczenie. Potrzebny będzie jeszcze stół i krzesła. Sprzęty, które trzeba kupić to: kuchenka (z płytą indukcyjną, elektryczną lub gazową), piekarnik, lodówka z zamrażalnikiem, okap, zlew i bateria kuchenna. Jeśli rezygnujemy ze zmywarki, to dobrym pomysłem będzie zakupienie zlewozmywaka dwukomorowego. Do tego dochodzą jeszcze drobne rzeczy jak kosz na śmieci, relingi czy roleta lub firanka na okno. Im bardziej zaawansowane technologie i materiały użyte do produkcji, tym wyższy koszt. Wyposażenie to największy wydatek związany z pracami wykończeniowymi w kuchni.

 

Koszt wyposażenia i wykończenia kuchni może wynieść nawet 23% budżetu przeznaczonego na wykończenie całego mieszkania, a do tego zostaje jeszcze urządzenie łazienki i innych wnętrz.

 

Kosztorys wykończenia mieszkania - Max Kuchnie

 

Podsumowując, kuchnia w stanie deweloperskim wymaga wykończenia, a każda decyzja związana z wyborem materiałów i sprzętów łączy się z wydatkami. Należy wziąć pod uwagę, że to tylko jedno wnętrze, a budżet obejmuje też inne pomieszczenia. Jakość materiałów, która jest na ogół związana z ceną, wpłynie na trwałość powierzchni, a ta powinna być solidna i służyć możliwie jak najdłużej.

 

Zobacz także:

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/kiedy-fugowac-klinkier-3112.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/jak-impregnowac-beton-architektoniczny-3110.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/meble-kuchenne-bez-cokolu-3054.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/z-jakiego-materialu-najlepiej-wykonac-meble-kuchenne-3053.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/malowanie-plyty-meblowej-metamorfoza-mebli-krok-po-kroku-3021.html

Studio A&K
Studio A&K
Studio Euroclas
Studio Euroclas
Studio Ewro
Studio Ewro
Studio JP Kuchnie
Studio JP Kuchnie
Studio Kania
Studio Kania
Studio Mebelstyl
Studio Mebelstyl

Komentarze


5.00/5 1 1
5
KucharkaEwa

Zgodzę się, że od tego jak mieszkamy zależy komfort życia. Nasze mieszkanie to cały nasz świat, nasze mieszkanie to nasze bezpieczne miejsce, nasza rodzina i my sami. A sercem tego wszystkiego jest kuchnia. Zawsze byłam zdania, że na kuchni nie ma co oszczędzać jest do główne centrum sterowania każdego budynku mieszkalnego niezaleznie od tego czy to dom czy mieszkanie czy mała kawalerka. Trzeba o nią odpowiednio zadbac :)

Zobacz również


Zmywarka kompaktowa – czy warto ją mieć?


Okazuje się, że zmywarkę w swojej kuchni ma już prawie każdy. Czasy, kiedy to kobiety...

Kuchnia w ziołach


Dania, sałatki nawet kanapki bez aromatycznych przypraw i świeżych ziół są...

Kuchnia plus salon – zgrany duet


Połączenie pomieszczenia roboczego w postaci kuchni z salonem, który stanowi...