Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Kuchnia w bloku z blatem pod oknem

Porady


Kuchnia w bloku z blatem pod oknem

Okno w kuchni - z jednej strony pożądane, ponieważ zawsze dążymy do tego, by mieć jasną kuchnię, z drugiej może okazać się nieco problematyczne, kiedy uniemożliwia nam powieszenie górnych szafek. Jak najefektywniej wykorzystać przestrzeń nad kuchennym blatem, by zapewnić sobie odpowiednio dużo miejsca do przechowywania w kuchni?

Na zdjęciu: Studio Mebli Format

To rzeczywiście dodatkowe miejsce?

 

Mieszkania w bloku z reguły nie posiadają zbyt dużego metrażu. A co za tym idzie, małe kuchnie w bloku to wręcz standard. Dodatkowo ostatnimi czasy modne są kuchnie otwarte na salon. Takie rozwiązanie ma swoje zalety, jednak często oznacza ograniczenie miejsca przeznaczonego wyłącznie na kuchenną zabudowę. A kiedy do tego wszystkiego dochodzi jeszcze ściana z oknem, może zrobić się naprawdę ciasno. Jak zatem w pełni wykorzystać potencjał kuchni w bloku? Najprostszym rozwiązaniem będzie montaż pod oknem kuchennego blatu. Dzięki temu przede wszystkim zyskamy dodatkową przestrzeń roboczą. Ale to nie wszystko, blat możemy wykorzystać również jako miejsce do spożywania posiłków, a kiedy zainstalujemy pod nim szafki, zapewnimy sobie jeszcze więcej miejsca do przechowywania. Jeżeli z kolei zrezygnujemy z dolnej zabudowy, przy blacie pod oknem możemy ustawić krzesła. Zyskamy wtedy nie tylko miejsce do jedzenia, ale też na przykład do pracy przy komputerze. Wszystko zależy od metrażu całego naszego mieszkania oraz naszych potrzeb. Blat kuchenny pod oknem można wykorzystać również do montażu niektórych sprzętów AGD. Pod oknem najczęściej umiejscawiamy zlewozmywak, uprzyjemniając sobie w ten sposób zmywanie naczyń. Jednak decydując się na zlew pod oknem, musimy dokładnie rozplanować jego położenie, a zwłaszcza przewidzieć odpowiednie miejsce na baterię kuchenną tak, by nie pozbawić się możliwości otwierania okna. W blacie pod oknem możemy też zainstalować płytę grzejną i okap. W takim przypadku będziemy musieli zdecydować się na okap blatowy albo płytę zintegrowaną z okapem. Nie będziemy mieć bowiem możliwości umieszczenia okapu bezpośrednio nad płytą.


Wady i zalety

 

Blat pod kuchennym oknem może być naprawdę funkcjonalny, ale też pomoże nam w zachowaniu estetycznego wyglądu kuchni. Pod blatem ukryjemy na przykład znajdujący się pod oknem kaloryfer. Poza dużymi sprzętami, możemy ustawić na nim również małe AGD, na przykład czajnik elektryczny, blender kielichowy, toster czy robot kuchenny, jednym słowem wszystko, z czego korzystamy na co dzień. Okno nad blatem kuchennym z jednej strony będzie narażone na częste zachlapania, z drugiej zaś gładka szyba będzie łatwa do utrzymania w czystości. Dużo łatwiej będzie nam przecież pozbyć się z niej różnego rodzaju zabrudzeń, niż ze zwykłej ściany pokrytej farbą. Obecność okna podniesie również nasz komfort podczas pracy przy blacie roboczym. Pozwoli nam w większym zakresie korzystać z naturalnego światła. Blat pod oknem może połączyć się również z wysoką zabudową, tworząc nam okno obudowane meblami. Taki zabieg nie pozbawi nas światła słonecznego, a zapewni jeszcze większą przestrzeń do przechowywania, a nawet i miejsce do umieszczenia piekarnika czy mikrofalówki do zabudowy. Mniejsze okno, które nie sięga sufitu być może uda nam się zabudować również od góry. W ten sposób okno będzie po prostu stanowić przestrzeń oddzielającą dolną część zabudowy kuchennej od górnej.

 

Instalacja blatu kuchennego pod oknem

 

Blat pod kuchennym oknem możemy zainstalować na różne sposoby. W zależności od wysokości, na jakiej znajduje się okno, możemy go zamontować na równi z parapetem lub też pod nim. Będzie to szczególnie istotna kwestia, jeżeli okno znajduje się we wnęce. W przeciwnym razie blat po prostu zastąpi nam parapet. Bez względu na to, na którą wersję się zdecydujemy, dla zachowania spójności kuchennej zabudowy oraz estetycznego wyglądu kuchni, dobrze jest wykonać parapet z tego samego materiału, co blat. Jeżeli jednak zdecydujemy się na wybór różnych materiałów, pamiętajmy, by elementy te korespondowały ze sobą przynajmniej pod względem kolorystycznym.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Oryginalne zastosowania szklanych paneli w kuchni


Szkło to obecnie jeden z bardziej modnych materiałów wykończeniowych stosowanych w...

Czysta kuchnia na piątkę, czyli perfekcyjna czystość


Kuchnia jest sercem domu, ale też jego wizytówką. To właśnie stan kuchni...

Szklane kontra ceramiczne. Jak wybrać naczynia...


Zapiekanki, soczyste mięsa, pieczone ryby czy cudownie pachnące ciasta. Któż z nas...