Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Kuchnia w płycie MDF, czym zyskała takie...

Porady


Kuchnia w płycie MDF, czym zyskała takie uznanie?

W dzisiejszym artykule pod lupę weźmiemy bardzo znany i lubiany materiał wykończeniowy jakim jest płyta MDF. Często, produkt ten jest wykorzystywany do wykończenia mebli kuchennych. Jest popularny głównie ze względu na liczne zalety, które posiada. Płyta MDF jest ceniona przede wszystkim za trwałość, twardość oraz gładką powierzchnię. Do czego możemy ją wykorzystać i czym tak naprawdę jest płyta MDF? Tego dowiedzą się państwo w dalszej części artykułu.

Na zdjęciu: Studio Arkk Wieluń

Czym jest płyta MDF i jak powstaje?
Płyta MDF jest mieszanką zmielonego drewna z różnymi związkami organicznymi. Swoją formę uzyskuje dzięki specjalnej obróbce, której jest poddawana oraz procesowi prasowania w wysokich temperaturach. Specyficzna metoda obróbki sprawia, że materiał ten jest bardzo pożądany, głównie przez swoje właściwości – jest jednolita i twarda i idealnie wręcz nadaje się do produkcji mebli. Najczęściej wykorzystywana jest właśnie w meblarstwie.

 

Sposób wykończenia płyt MDF
Płyty MDF możemy podzielić ze względu na sposób wykończenia. Możemy wyróżnić lakierowane, foliowane oraz fornirowane płyty MDF. Rodzaj wykończenia bezpośrednio wpływa na wytrzymałość, jakość a także wygląd płyty MDF.

Lakierowana płyta MDF jest przede wszystkim odporna na wysoką temperaturę oraz wilgoć. Taki model z pewnością świetnie sprawdzi się w kuchennym pomieszczeniu.

Foliowana płyta MDF wprawdzie zabezpieczona jest przed wilgocią, jednak jest mało odporna na wysokie temperatury. Można ją zastosować, ale jedynie w miejscach, gdzie nie będzie miała kontaktu wyższą temperaturą.

Fornirowana płyta MDF ze względu na swoją miękką strukturę dość szybko ulega uszkodzeniom. Należy się z nią obchodzić ostrożnie, dlatego średnio nadaje się do kuchennego pomieszczenia.

 

Zalety płyt MDF
Płyty MDF są cenione przede wszystkim za trwałość. Meble to zakup na lata, dlatego każdy chciałby aby mu dobrze i długo służyły. Meble z płyty MDF z pewnością nas nie zawiodą. Dodatkowo, płyty MDF można dowolnie obrabiać – naginać, frazować, przycinać dzięki czemu umożliwiają nam stworzenie nawet najbardziej wymyślnych i nietypowych mebli. Płyta MDF jest łatwa do czyszczenia, dlatego codzienna pielęgnacja nie powinna stanowić większego problemu. Gładka powierzchnia nie chłonie tak bardzo zabrudzeń, a w razie konieczności detergenty pozwolą nam usunąć wszelkie zabrudzenia. Szeroka gama wzorów i kolorów pozwala znaleźć idealny kolor do naszej kuchni marzeń. Płyta MDF to połączenie ładnego wyglądu i dobrej jakości – a to wszystko w bardzo korzystnej cenie.

 

Wady płyt MDF
Odporność płyt MDF zależy od ich zabezpieczenia. Nieodpowiednie nałożenie akrylowej lub metalowej listwy może być przyczyną chłonięcia wilgoci, przez co płyty pęcznieję i odkształcają się. Płyty MDF są dość podatne na zarysowania – szczególnie w przypadku frontów lakierowanych. W wyniku działania pary wodnej płyta może zmatowieć lub się odbarwić.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Cegła klinkierowa na ścianie w kuchni


Cegła to jednej z najpopularniejszych materiałów wykończeniowych stosowanych w...

Wykończenie ściany w kuchni – kilka najciekawszych...


Już dawno odeszło do lamusa stereotypowe myślenie, że pomieszczenie kuchenne powinno...

Klasyczny czy elektryczny? Jaki szybkowar wybrać?


Szybkowary to garnki, które pozwalają dwukrotnie lub nawet trzykrotnie...