Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Kuchnia w stylu duńskim

Porady


Kuchnia w stylu duńskim

Niby teoretycznie aranżacja dominująca w duńskich pomieszczeniach kuchennych powinna zostać zaliczona do bardzo szeroko dziś rozpowszechnionego stylu skandynawskiego, bo przecież Dania to część Skandynawii, a jednak ten wystrój zasługuje na osobne wyróżnienie.

Na zdjęciu: Studio AK

Nie to samo

 

Między aranżem na wzór skandynawski a stylizacją kuchni po duńsku dostrzec można wyraźne odmienności. To nie są raczej te same formy dekoracyjności, zaś dwie nieco różniące się od siebie wizualizacje. W czym zatem tkwi sekret duńskich koncepcji urządzenia wnętrz kuchennych? Podczas gdy styl skandynawski bazuje na przytulności i cieple przejawiających się w wystroju czy to lokum roboczego, jakie stanowi kuchnia, czy też w salonie bądź sypialni, w stylu duńskim podstawą jest dążenie do stworzenia takiej kreacji urządzanego pomieszczenia, aby cechowała się ona przede wszystkim wyrafinowaniem, gustownością oraz wyszukaną elegancją a jednocześnie również i typową dla stylizacji skandynawskiej klimatycznością. Mimo ekskluzywności, która ewidentnie jest kwintesencją duńskich aranży, styl ten odznacza się także swego rodzaju prostotą. Nie ma w nim nic przesadzonego, sztucznie zagraconej przestrzeni czy nadmiaru elementów meblowych, dodatków lub sprzętów umiejscawianych na powierzchni kuchennej. To czystość, schludność oraz przejrzystość połączone z nietuzinkową luksusowością oraz co bardzo ważne również oryginalnością designu.

 

 

Ponadczasowość nadrzędnym walorem

 

Cechą przesądzającą o coraz to większym gronie miłośników stylu duńskiego jest jego uniwersalizm. Decydując się na realizację aranżacji wnętrza bazującej na modnych elementach, będących obecnie na topie ryzykujemy sporo. Kiedy aktualne trendy zaczną odchodzić do lamusa my, chcąc cieszyć się kuchnią stylową i nowoczesną, zmuszeni zostaniemy przeprowadzić kompletną metamorfozę naszego lokum. To wiąże się rzecz jasna z ogromnymi wydatkami, dlatego zanim postawimy na konkretną wizualizację naszej kuchni, zastanówmy się czy nie lepszym wariantem okazuje się wybór takiego stylu, który będzie ponadczasowy. I tym plusem odznacza się na tle wielorakich innych aranżacji właśnie wystrój na wzór duński. Kuchnie tego typu są wyposażone tak, aby stanowiły dla jej użytkowników pomieszczenie jak najbardziej komfortowe. Duży nacisk kładziony jest na wygodę, ale też praktyczne udogodnienia oraz funkcjonalizm. Nie ma w tej stylizacji żadnych zbędnych klamotów, niepotrzebnych gadżetów czy za dużej ilości ozdóbek.

 

 

Jest co chwalić

 

Duńczycy od dawna wybijają się w zakresie proponowanych kanonów aranżacji wnętrz. W głównej mierze to właśnie projektanci i dekoratorzy z tego skandynawskiego zakątka odnoszą spektakularne sukcesy, jako ikony innowacyjnych rozwiązań designerskich. Dania w sferze zagospodarowywania estetycznego pomieszczeń mieszkalnych wyróżniła się już w latach pięćdziesiątych minionego stulecia, słynąc ze znakomitych postaci architektów wnętrz i kreatorów stylu takich jak Poul Henningsen czy Arne Jacobsen. Wysoka jakość i najlepsze standardy w połączeniu z awangardowością wystroju przetrwały w kulturze Duńczyków po dzień dzisiejszy. Nadal tworzone są przez nich niebanalne projekty aranżacyjne, które sprawiają, że obiekty w ten sposób wyposażane stają się istnym dziełem sztuki, prawdziwie reprezentacyjnym lokum oraz wizytówką domu. To, co z pewnością warto uznać za znak szczególny charakteryzowanego stylu duńskiego to typowo kopenhaskie wzornictwo, niepospolite kształty elementów meblarskich, fantazyjne zdobnictwa w wykończeniu akcesoriów użytkowych typu krzesła, fotele czy stoliki, które pomimo swych wyszukanych form designerskich nie tracą na użyteczności i komforcie codziennego zastosowania.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Jak ocieplić kuchenne wnętrze


Piękne, wręcz katalogowe wnętrza robią wrażenie. Wszystko idealnie do siebie pasuje,...

Kuchnia wprost z „betoniarki”


Jeszcze nie tak dawno beton utożsamiany był jedynie z materiałem budowlanym. Obecnie...

Jesteś glamour? Stwórz piękną kuchnię!


Kuchnia zazwyczaj odzwierciedla upodobania właścicieli. Jedni preferują...

Ustawienia prywatności Polityka prywatności