Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Kuchnia w stylu industrialnym

Porady

Kuchnia w stylu industrialnym

Ulubione0

Styl industrialny to jeden z najpopularniejszych obecnie trendów w designie wnętrzarskim. Do niedawna najchętniej stosowano go w salonach lub wyłącznie w kuchniach otwartych na salon. Dziś możemy zaobserwować to charakterystyczne wzornictwo także w kuchniach zamkniętych oraz pozostałych wnętrzach mieszkalnych. Sprawdź, czym się wyróżnia styl industrialny w kuchni.

Historia stylu industrialnego w pigułce
Styl industrialny ma swój początek w okresie wielkiej recesji lat 50., gdy w wyniku upadku wielu przedsiębiorstw pozostały opuszczone fabryki, hale i magazyny. Początkowo osiedlali się w nich artyści. W Polsce moda na mieszkanie w stylu industrialnym rozpoczęła się w latach 90. Przekształcenia gospodarcze spowodowały, że fabryki zaczęły pustoszeć, przez co zaczęto je zamieniać w powierzchnie mieszkalne. Współcześnie styl industrialny się przeobraził i nie jest już stricte związany z mieszkaniem w dawnych fabrykach. Dziś elementy charakterystyczne dla tych wnętrz są po prostu przenoszone do nowych mieszkań i domów, przez co styl industrialny nabrał nowego wyrazu.

Cechy stylu industrialnego
Styl loft inspirowany jest przemysłem i rozwiązaniami w nim stosowanymi. Charakterystyczne są dla niego otwarte przestrzenie, w których surowość jest uzyskiwana przez takie elementy jak wyeksponowane rury, ściany z czerwonej cegły i beton. W industrialnej kuchni dużą rolę odgrywać będzie oświetlenie. Dominować mają lampy typu reflektory, które przed laty oświetlały taśmy produkcyjne i wielkie hale. W takiej kuchni nie ma miejsca na tradycyjną dekoracyjność, bowiem przeważać mają surowe formy i proste rozwiązania estetyczne. Styl industrialny wymaga efektu przestronności, co w kuchni można uzyskać za pomocą wyboru gładkich, prostych frontów meblowych, metalowych wykończeń i rezygnacji z firan lub zasłon.

Styl industrialny w kuchni
Współcześnie nie tylko duże kuchnie otwarte na salon mogą wpisywać się w ten styl. Nawet małe kuchnie w blokach mogą nabrać industrialnego wyrazu, dzięki zastosowaniu w aranżacji elementów charakterystycznych dla tego stylu. Nowoczesne meble o minimalistycznym wzornictwie będą stanowiły idealne tło dla industrialnych dodatków takich jak:
metalowe hokery i lampy,
odsłonięte rury i kaloryfery,
stół z metalowym stelażem i drewnianym blatem,
elementy z surowym betonem lub cegłą.
Surowe materiały takie jak stal, metal, drewno, cegła, beton nadadzą wnętrzu industrialnego wyrazu i uczynią je optycznie przestronniejszym. Kuchnia w stylu industrialnym, mimo że wizualnie będzie nieco surowa, to jej efektowny design podkreśli jej funkcjonalny charakter.

Zobacz również

Max Kuchnie i studio Pro-M na Targach Budownictwa!

Max Kuchnie i studio Pro-M na Targach Budownictwa!

Impreza zgromadziła ponad 200 wystawców, 14 000 zwiedzających na 9 000 m².   Stoisko PRO-M...

Układ mebli w kształcie litery „L”

Układ mebli w kształcie litery „L”

Układ mebli kuchennych Odpowiednio zaprojektowana kuchnia, to taka, w której wszystko znajduje...
Komentarze
Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.
Twój komentarz
Ocena