Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Kuchnia w stylu industrialnym

Porady

Kuchnia w stylu industrialnym

Ulubione0

Styl industrialny to jeden z najpopularniejszych obecnie trendów w designie wnętrzarskim. Do niedawna najchętniej stosowano go w salonach lub wyłącznie w kuchniach otwartych na salon. Dziś możemy zaobserwować to charakterystyczne wzornictwo także w kuchniach zamkniętych oraz pozostałych wnętrzach mieszkalnych. Sprawdź, czym się wyróżnia styl industrialny w kuchni.

Historia stylu industrialnego w pigułce
Styl industrialny ma swój początek w okresie wielkiej recesji lat 50., gdy w wyniku upadku wielu przedsiębiorstw pozostały opuszczone fabryki, hale i magazyny. Początkowo osiedlali się w nich artyści. W Polsce moda na mieszkanie w stylu industrialnym rozpoczęła się w latach 90. Przekształcenia gospodarcze spowodowały, że fabryki zaczęły pustoszeć, przez co zaczęto je zamieniać w powierzchnie mieszkalne. Współcześnie styl industrialny się przeobraził i nie jest już stricte związany z mieszkaniem w dawnych fabrykach. Dziś elementy charakterystyczne dla tych wnętrz są po prostu przenoszone do nowych mieszkań i domów, przez co styl industrialny nabrał nowego wyrazu.

Cechy stylu industrialnego
Styl loft inspirowany jest przemysłem i rozwiązaniami w nim stosowanymi. Charakterystyczne są dla niego otwarte przestrzenie, w których surowość jest uzyskiwana przez takie elementy jak wyeksponowane rury, ściany z czerwonej cegły i beton. W industrialnej kuchni dużą rolę odgrywać będzie oświetlenie. Dominować mają lampy typu reflektory, które przed laty oświetlały taśmy produkcyjne i wielkie hale. W takiej kuchni nie ma miejsca na tradycyjną dekoracyjność, bowiem przeważać mają surowe formy i proste rozwiązania estetyczne. Styl industrialny wymaga efektu przestronności, co w kuchni można uzyskać za pomocą wyboru gładkich, prostych frontów meblowych, metalowych wykończeń i rezygnacji z firan lub zasłon.

Styl industrialny w kuchni
Współcześnie nie tylko duże kuchnie otwarte na salon mogą wpisywać się w ten styl. Nawet małe kuchnie w blokach mogą nabrać industrialnego wyrazu, dzięki zastosowaniu w aranżacji elementów charakterystycznych dla tego stylu. Nowoczesne meble o minimalistycznym wzornictwie będą stanowiły idealne tło dla industrialnych dodatków takich jak:
metalowe hokery i lampy,
odsłonięte rury i kaloryfery,
stół z metalowym stelażem i drewnianym blatem,
elementy z surowym betonem lub cegłą.
Surowe materiały takie jak stal, metal, drewno, cegła, beton nadadzą wnętrzu industrialnego wyrazu i uczynią je optycznie przestronniejszym. Kuchnia w stylu industrialnym, mimo że wizualnie będzie nieco surowa, to jej efektowny design podkreśli jej funkcjonalny charakter.

Zobacz również

Czym różni się piekarnik parowy od zwykłego?

Czym różni się piekarnik parowy od zwykłego?

Piekarnik parowy, czyli urządzenie dwa w jednym Piekarnik parowy to typowe urządzenie 2 w 1. Jest...

Jak urządzić kuchnię w stylu wiejskim?

Jak urządzić kuchnię w stylu wiejskim?

Twoja kuchnia, Ty rządzisz! Na finalny wygląd kuchni wpływa wiele elementów – kolory ścian,...
Komentarze
Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.
Twój komentarz
Ocena