Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Kuchnia z aneksem – jak ją urządzić?

Porady

Kuchnia z aneksem – jak ją urządzić?

Ulubione1

Coraz więcej osób rezygnuje z tradycyjnej, oddzielonej kuchni i wybiera opcję dwa w jednym, czyli salon z aneksem kuchennym. Jest to aranżacja, która prezentuje się świetnie – nie tylko w małych, ciasnych kawalerkach – jest idealna również do dużych pomieszczeń. Ta, jeszcze do niedawna rzadko spotykana forma zyskuje coraz większą popularność. Dlaczego? Kuchnia jest najważniejszym pomieszczeniem w całym domu. To właśnie kuchnia, pełni istotną rolę w życiu rodzinnym i towarzyskim – nie bez powodu nazywana jest sercem domu. W kuchni przygotowujemy wspólnie posiłki, odkrywamy nowe smaki, a także spędzamy czas z rodziną. Od kuchni wymaga się wiele – musi być wygodna, bezpieczna, ale również sprawiać by przebywanie w niej było czystą przyjemnością. Idealnym sposobem na 'bliższy kontakt' i przytulne wnętrze jest otwarta kuchnia.

Otwarta kuchnia i wyspa
Jeżeli jesteśmy tymi szczęściarzami, którzy są właścicielami dużych, przestrzennych kuchennych pomieszczeń, to możemy się tylko cieszyć. W takim wypadku wyspa, może być centralnym punktem naszej kuchni. W mniejszych pomieszczeniach, wyspa może stanowić idealną granicę lub łącznik, pomiędzy kuchnią a salonem. Wyspa, to nie tylko ładna ozdoba – to przede wszystkim dodatkowy blat roboczy i kolejne szafki i szuflady do przechowywania produktów żywnościowych, zastawy stołowej lub sprzętów AGD. Na wyspie możemy spokojnie umieścić płytę grzewczą lub zlewozmywak. Oprócz idealnej prezencji, wyspa ułatwia również wspólne gotowanie – może przy niej pracować jednocześnie kilka osób. Dobrym pomysłem jest także zostawienie kawałka wysuniętego blatu, który może posłużyć jako stolik – idealny do krzeseł barowych.

 

Kwestia oświetlenia
Podczas doboru oświetlenia do naszej kuchni, musimy zastanowić się, jaki efekt chcemy uzyskać. Czy chcemy optycznie powiększyć przestrzeń, czy może ją ocieplić. Oświetlenie może całkowicie zmienić finalny wygląd pomieszczenia, dlatego oprócz światła centralnego powinniśmy dobrać także oświetlenie, które będzie znajdowało się bezpośrednio nad blatami roboczymi. Jeżeli posiadamy wyspę, to wygodnym rozwiązaniem będzie także umieszczenie oświetlenia w jej sąsiedztwie lub tuż nad nią.

 

Organizacja kluczem do sukcesu
Nawet bardzo małe pomieszczenie kuchenne może wyglądać efektownie, jeżeli dobrze ją urządzimy. Bardzo ważną kwestią jest tutaj odpowiednie rozmieszczenie urządzeń oraz mebli kuchennych. W kuchni powinniśmy się swobodnie poruszać, jednocześnie warto zadbać o to, aby odległości pomiędzy poszczególnymi strefami nie były zbyt duże. Jeżeli już decydujemy się na otwartą kuchnię, to musimy być świadomi tego, że 'będzie cały czas na wierzchu'. Warto więc wygospodarować sobie odpowiednią ilość szafek i półek, które umożliwią wygodne i swobodne przechowywanie artykułów kuchennych.

Zobacz również

Klasyczny czy elektryczny? Jaki szybkowar wybrać?

Klasyczny czy elektryczny? Jaki szybkowar wybrać?

Szybkowar klasyczny Klasyczne szybkowary z wyglądu przypominają zwykłe garnki, i podobnie jak...

Nowoczesne i szybkie pieczenie, czyli piekarnik 2 w 1

Nowoczesne i szybkie pieczenie, czyli piekarnik 2...

Połączenie nowej technologii z gotowaniem Tak naprawdę za wygodę w kuchni w dużej mierze...
Komentarze (1)
1
Gość
Ula
2017-05-24 15:03:36

Ja mam kuchnię z wyspą, i dla mnie to rozwiązanie jest nie do zastąpienia. Kuchnia jest otwarta na salon więc przestrzeń jest na prawdę duża :)

Twój komentarz
Ocena