Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Kuchnia z dwoma wejściami

Porady

Kuchnia z dwoma wejściami

Ulubione0

Kuchnia z dwoma wejściami to rozwiązanie dość nietypowe i rzadko spotykane w układach mieszkań. Jednak niektórzy z nas posiadają właśnie taką kuchnię przechodnią, w której znajdują się dwa przejścia do innych pomieszczeń. Zaaranżowanie takiego wnętrza może stanowić nie lada wyzwanie, ale przy odrobinie rozsądku i precyzji można zaplanować naprawdę wygodną, efektowną i zarazem funkcjonalną w codziennym użytkowaniu kuchnię. Sprawdźmy, jakie wady i zalety mają kuchnie z dwoma wejściami oraz na co należy zwrócić szczególną uwagę podczas planowania ich aranżacji.

Zalety kuchni z dwoma wejściami

Kuchnia z dwoma wejściami jest rozwiązaniem, które na pozór wydaje się być przede wszystkim kłopotliwe. Obawy te wynikają z przekonania, że tracimy zbyt wiele możliwości ustawienia i rozmieszczenia poszczególnych elementów wyposażenia wnętrza. Jednakże warto pamiętać, że układ takiej kuchni może nieść za sobą także pewne korzyści wynikające z kilku istotnych zalet. Wszystko oczywiście zależne jest także od innych czynników określających, jakie są warunki konkretnego wnętrza. Bowiem duże i przestronne kuchnie będą w tym przypadku łatwiejsze w funkcjonalnym i praktycznym zaaranżowaniu bez względu na układ drzwi wejściowych. W małych kuchniach z dwoma wejściami wyzwanie jest zdecydowanie większe, ale nie ma rzeczy niemożliwych. Wystarczy bowiem umiejętnie wykorzystać potencjał takiego pomieszczenia i niedogodności przeobrazić w walory. Jakie są zalety kuchni z dwoma wejściami i czy mogą one pozytywnie wpływać na użytkowanie tego wnętrza? Oczywiście, że tak! Kuchnia z dwoma wejściami wydaje się być przestronniejsza, a ten efekt wnętrzarski jest dziś wyjątkowo pożądany. Przez dodatkowe wejścia wpływa też więcej światła, a cała przestrzeń staje się zdecydowanie bardziej otwarta i spójna pod względem wizualnym. Biorąc pod uwagę, że kuchnia jest sercem domu, to dwa wejścia z pozostałych pomieszczeń to także ważna zaleta. Dzięki temu domownicy zyskują łatwiejszy i szybszy dostęp do kuchni, gdy przebywają w innych wnętrzach. Taka kuchnia zyskuje także pod względem estetyki, gdyż prezentuje się w sposób niebanalny, co czyni ją unikatową i ciekawszą. Dodatkowe wejścia nie zaburzają jej przestrzeni, lecz finezyjnie ją dzielą i nadają geometryczny charakter.

Jakie są wady kuchni z dwoma wejściami?

Kuchnia z dwoma wejściami niesie za sobą także pewne niedogodności. Dotyczą one przede wszystkim tego, że meble kuchenne, jak i inne sprzęty wyposażenia muszą być rozmieszczone nie w dowolny sposób, lecz odpowiednio dobrany pod kątem poszczególnych wejść i okien. Największą wadą tego rozwiązania jest więc problematyczne zaaranżowanie, które aby było funkcjonalne musi brać pod uwagę układ drzwi wejściowych. Kolejną wadą jest to, że dodatkowe drzwi wejściowe zabierają cenne miejsce z jednej ze ścian, które moglibyśmy zagospodarować dodatkowymi meblami lub sprzętami. Problem ten dotknie przede wszystkich właścicieli małych i wąskich pomieszczeń, które i tak są trudne w funkcjonalnym urządzeniu. Niedogodność mogą także stanowić odgłosy i zapachy kuchenne, które będą wychodzić z kuchni przez oba wyjścia. Jednakże rozwiązaniem tego problemu może być wysokiej jakości sprzęt pochłaniający zapachy i wentylacyjny.

Jak zaaranżować kuchnię przechodnią?

Wiemy już, że kuchnia z dwoma wejściami pozwala na lepszą komunikację domowników i daje możliwość łatwiejszego korzystania z niej na co dzień. Takie wnętrze staje się prawdziwym centrum domu i każdy się w nim przewija, co sprzyja integracji i budowaniu relacji. Jednakże duże znaczenie ma tu optymalne zaaranżowanie tej przestrzeni, by wydobyć z niej to co najlepsze. Od czego zacząć? Oczywiście od dobrego planu. Warto swoje oczekiwania i pomysły skonsultować ze specjalistami od aranżacji wnętrz kuchennych, gdyż ich wiedza i doświadczenie pomogą uniknąć ewentualnych błędów. Najlepszym rozwiązaniem do wszelkich kuchni charakteryzujących się specyficznym układem, jest wybór mebli wykonywanych na indywidualne zamówienie. Dzięki temu, kuchnia będzie precyzyjnie dopracowana, a meble dobrane do warunków konkretnego pomieszczenia. Urządzając kuchnię z dwoma wejściami warto także mieć na uwadze takie reguły jak:

  1. Zasada trójkąta roboczego,
  2. Podział na strefy kuchenne,
  3. Ergonomiczne odległości pomiędzy poszczególnymi obszarami roboczymi,
  4. Optymalny układ zabudowy meblowej,
  5. Korzystne oświetlenie.

Zobacz również

Kuchnia gazowa – problem czy wygoda?

Kuchnia gazowa – problem czy wygoda?

Małe zamieszanie Po pierwsze, aby móc korzystać z płyty gazowej konieczne jest posiadanie...

Jaki powinien być blat kuchenny?

Jaki powinien być blat kuchenny?

Kuchenny blat narażony jest na wiele niebezpieczeństw. Są to wysokie temperatury, podwyższona...
Komentarze
Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.
Twój komentarz
Ocena