Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Kuchnia z oknem na środku
Porady

Kuchnia z oknem na środku

Okno w kuchni przynosi nam przede wszystkim możliwość korzystania z dziennego światła, a wpadające przez nie promienie słoneczne doświetlają przestrzeń roboczą. Niemniej jednak na etapie projektowania kuchni może nam przysporzyć nieco kłopotu, zwłaszcza kiedy znajduje się na środku pomieszczenia. Jak zatem w pełni wykorzystać potencjał kuchni z oknem? Poznaj kilka ciekawych propozycji.

Na zdjęciu: Studio Mebli AEG

Okno w kuchni nie tylko powoduje, że pomieszczenie staje się lepiej doświetlone, ale też usprawnia przepływ powietrza, dzięki czemu dużo łatwiej jest nam pozbywać się z niego intensywnych zapachów czy oparów. Okno to także świetny element aranżacyjny, który wizualnie jest w stanie powiększyć nawet bardzo małą kuchnię. Do nieco większej kuchni z oknem natomiast indywidualny klimat mogą wprowadzić oryginalne zasłony czy rolety, które ożywią pomieszczenie i dodadzą mu przytulności. Dodatkowe opcje przynosi nam możliwość stworzenia zabudowy meblowej wokół okna – zarówno pod przeszkleniem, jak i nad nim czy po jego po jego bokach. Jak zatem obudować okno, by zapewnić sobie komfort, ale i wzmocnić walory estetyczne naszej kuchni?


Okno na wysokości blatu kuchennego

 

Okno znajdujące się na wysokości blatu najłatwiej będzie nam wkomponować w kuchenną zabudowę. Jeżeli okno znajduje się we wnęce, blat po prostu może zastąpić okienny parapet. W ten sposób powiększymy przestrzeń roboczą i zachowamy harmonijny wygląd kuchni. W przeciwnym razie blat roboczy możemy zainstalować bezpośrednio pod oknem. W zależności od możliwości, jakie dają nam pozostałe ściany w kuchni, blat pod oknem możemy wykorzystać jako dodatkowe miejsce do przechowywania małego AGD czy chociażby miejsce do spożywania posiłków. Oczywiście pod blatem możemy umieścić także tradycyjną zabudowę w postaci szafek, zwłaszcza jeżeli pod oknem nie mamy kaloryfera. Kiedy jednak w tym miejscu znajduje się grzejnik, blat kuchenny pozwoli nam łatwo go ukryć. Okno pomoże nam we właściwym doświetleniu blatu roboczego i ułatwi pracę w kuchni w godzinach popołudniowych, zwłaszcza latem kiedy to, za sprawą wpadających przez nie promieni słonecznych, nie będziemy zmuszeni do korzystania ze sztucznego oświetlenia. Szczególnie skuteczne w tym względzie będzie okno panoramiczne. W uwagi na jego większą powierzchnię w porównaniu z oknem klasycznym wpuści ono do kuchni więcej światła dziennego. Takie okno daje nam też różne możliwości pod względem jego zabudowy. Może ono bowiem po prostu zastępować część ściany pomiędzy dolną a górną zabudową. Jego szyba będzie oczywiście narażona na zabrudzenia, ale szklaną powierzchnię będzie na łatwo umyć. Z tym praktyczny rozwiązaniem coraz częściej możemy spotkać się w nowoczesnych domach.


Okno powyżej blatu roboczego

 

Wysokość blatu roboczego dobieramy do naszego wzrostu, tak by wygodnie wykonywało nam się przy nim różnego rodzaju prace kuchenne. Z reguły blat kuchenny umieszczamy jednak na wysokości pomiędzy 85-90 cm. Może się zatem zdarzyć, że okno w kuchni znajdować będzie się nieco wyżej. Jak w takiej sytuacji zaaranżować blat roboczy pod oknem? Jeżeli dystans pomiędzy oknem, a miejscem, w którym znajdować ma się blat, nie jest duży, wystarczy że z materiału, z którego został on wykonany, zrobimy także okienny parapet, który połączy oba elementy w estetyczny sposób. Jeżeli natomiast pomiędzy oknem a blatem znajduje się większa przestrzeń, wciąż dobrym rozwiązaniem będzie wykonanie parapetu spójnego z kolorystyką i wykończeniem blatu roboczego. Elegancko w takim wypadku prezentować będzie się także okno pozbawione parapetu. W okiennej wnęce natomiast możemy ustawić kwiaty czy inne elementy ozdobne. Możemy wykorzystać ją również jako miejsce do hodowli ziół. W blacie pod oknem dość często montujemy zlewozmywak. Musimy wtedy jednak odpowiednio zaplanować umiejscowienie baterii kuchennej, tak by w razie potrzeby móc swobodnie otworzyć okno.  Jeżeli okno znajduje się powyżej blatu kuchennego, trudniej będzie o jego zachlapanie. Wciąż jednak będziemy mogli w pełni korzystać z naturalnego światła.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Malujemy ściany w kuchni – klasyka czy szaleństwo?


Wszyscy wiemy, jak ogromne oddziaływanie mają na nas kolory, które znajdują się...

Jak urządzić małą kuchnię w bloku?


Urządzenie małej kuchni w bloku może stanowić prawdziwe wyzwanie. Takie kuchnie są...

Które urządzenia na kuchenną wyspę?


Montaż nowoczesnego blatu kuchennego, powszechnie zwanego wyspą, to plus jeden do...