Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Kuchnia z wyspą – sposób na funkcjonalną i...

Porady

Kuchnia z wyspą – sposób na funkcjonalną i wygodną kuchnię

Ulubione1

Podpatrzyliśmy ją w amerykańskich telenowelach – na początku była u nas awangardą, dziś jest jednym z najpopularniejszych aranżacji kuchennych. Mowa oczywiście o wyspie! Nadaje się raczej do kuchni o większym metrażu lub do pomieszczeń o otwartej formie. Można ją 'zaaplikować' na wiele różnych sposobów – dla projektantów nie ma rzeczy niemożliwych. W zależności od wykorzystania, wyspa w kuchni może spełniać inne funkcje – od zwykłego blatu, przez stół po... barek! Jest to ciekawa opcja nie tylko ze względów wizualnych, ale przede wszystkim funkcjonalnych!

Dlaczego warto zainwestować w wyspę w kuchni?
Może zacznijmy od sprecyzowania czym jest wyspa. Jest to rodzaj wolnostojącej zabudowy, na którą mogą składać się przeróżne elementy. Mogą być to szafki, szuflady, zlew czy płyta grzewcza. Czasami również pełni rolę barku – wystarczy dostawić do niej krzesła barowe.

Wyspa w kuchni to idealnie miejsce zarówno do przygotowywania posiłków, jak i do wspólnego przesiadywania przy herbacie. Wyspa zapewnia tak naprawdę kilka stanowisk pracy, które umożliwiają jednoczesne przygotowywanie posiłków kilku osób. Przestrzeń, która znajduje się wokół sprawia, że poszczególni członkowie rodziny nie przeszkadzają sobie nawzajem i każdy ma wystarczającą ilość miejsca. Oczywiście największą frajdę ze wspólnego gotowania mają najmłodsi – a wszystkiemu przyglądają się dorośli.

 

Jakie warunki musimy mieć, aby móc zdecydować się na wyspę?
Wyspa nie jest rozwiązaniem, które można zastosować w każdej kuchni. Najważniejszym warunkiem jest odpowiednia wielkość kuchni. Istotną kwestią jest również kształt pomieszczenia – niemożliwością jest wstawienie wyspy do długiej i wąskiej kuchni. Na wyspę możemy zdecydować się, jeśli mamy do dyspozycji przynajmniej 15 metrów kwadratowych. Najmniejsza i najskromniej 'urządzona' wyspa zajmie nam jakiś metr kwadratowy. Należy jeszcze doliczyć wolną przestrzeń, która musi się znajdować wokół niej.

 

Co umieścić na wyspie?
Jak już wcześniej wspominaliśmy, wyspa może być zaprojektowana na wiele różnych sposobów. Mowa tutaj zarówno o jej wielkości i kształcie oraz o szczegółowym wyposażeniu. Wyspa może być kwadratowa, podłużna – a nawet przybrać kształt litery L. Na wyspie może znajdować się mniejszy bądź większy blat roboczy, płyta grzewcza czy zlewozmywak. Wyspę dobrze jest maksymalnie wykorzystać, dlatego większość osób decyduje się na montaż szafek oraz szuflad wokół niej.

 

Wyspa to nie tylko przyjemność
Musimy pamiętać, że wyspa to nie tylko dodatkowy blat roboczy oraz szafki, to również konieczność dodatkowych prac związanych z instalacją. Jeśli zdecydujemy się na płytę grzewczą lub zlew na wyspie, to konieczne będzie odpowiednie doprowadzenie dopływu wody, gazu czy prądu. To wszystko wiąże się z dłużej trwającymi pracami remontowymi a także dodatkowymi kosztami.

Zobacz również

Panele podłogowe w kuchni – czy to dobry pomysł?

Panele podłogowe w kuchni – czy to dobry...

Kuchnia jest niełatwym pomieszczeniem – wilgoć, zmiany temperatury, zabrudzenia – podłoga...

Sposób na odpady, czyli młynek w zlewozmywaku

Sposób na odpady, czyli młynek w zlewozmywaku

Co, gdzie, jak? Coraz częściej w polskich kuchniach można spotkać młynek do odpadów...
Komentarze (1)
1
Gość
Daria
2018-01-03 08:23:53

Od jakiegoś czasu po prostu sobie nie wyobrażam kuchni bez wyspy. Jest to nie tylko funkcjonalne rozwiązanie, ale i świetny wygląd!

Twój komentarz
Ocena