Naczynia Kuchenne - Uniwersalne i Praktyczne | Porady Max Kuchnie
Naczynia Kuchenne - Uniwersalne i Praktyczne | Porady Max Kuchnie
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Kuchnie Naczynia kuchenne Jak naostrzyć kuchenny nóż?

Naczynia kuchenne


Jak naostrzyć kuchenny nóż?

Nawet noże o najwyższej jakości, na które niejednokrotnie wydaje się fortunę, można szybko zniszczyć przez nieumiejętne użytkowanie i brak odpowiedniej pielęgnacji. Jak właściwie obchodzić się z kuchennymi nożami i w jaki sposób ostrzyć?

Na zdjęciu: KERNAU

Czego unikać?

 

Nóż nie powinien służyć nam za większość kuchennych akcesoriów. Niestety często jesteśmy świadkami sytuacji, gdy to właśnie nożem a nie specjalnym otwieraczem posługujemy się, aby otworzyć konserwę czy butelkę. Na porządku dziennym jest podważanie wieczka ze słoika, który sprawia trudności a nawet walka z zamrożonymi produktami, które koniecznie chcemy podzielić ze względu na brak czasu czy właściwej organizacji pracy. Ostrze noża jest zbyt delikatne na takie zabiegi, więc w ten sposób bardzo szybko doprowadzimy do jego stępienia i zniszczenia.

 

Także wkładając noże do zmywarki powinniśmy uważać, by ostrze nie dotykało bezpośrednio do twardych przedmiotów. Zwracajmy uwagę, aby znalazły się w specjalnie do tego przeznaczonym koszyczku. Podobnie jest z ich przechowywaniem na co dzień. Luźno wrzucone do szuflady także szybciej się zniszczą, więc warto pomyśleć o zakupie specjalnego bloku, który ustawimy na kuchennym blacie lub magnetycznej listwie, dzięki czemu będą bezpieczne i zawsze pod ręką.

 

Ostrzenie

 

Ostry nóż to podstawa każdej kuchni. Możemy się o tym łatwo przekonać, gdy mamy do przekrojenia lub pokrojenia miękkie artykuły spożywcze, jak świeże pieczywo czy np. pomidor. Oczywiście jakość noży ma tutaj decydujące znaczenie, ponieważ tych wytworzonych z blachy a nie wysokogatunkowej stali nigdy nie będziemy w stanie tak dobrze naostrzyć. Prędzej samo ostrze się wyszczerbi lub ukruszy. To kolejny argument przemawiający za tym, że na kuchennych nożach jednak nie warto specjalnie oszczędzać, bo jest to inwestycja na lata, którą docenimy każdego dnia.

 

W zasadzie końcowy efekt ostrzenia uzależniony jest właśnie od materiału, z którego została wyprodukowana klinga naszego noża. Bezwzględnie powinniśmy unikać niegdyś stosowanych przez gospodynie domowe osełek lub ostrzałek automatycznych. W niektórych domach do dziś ostrzy się noże nawet na metalowych prętach. Jeżeli jednak chcemy podejść do sprawy poważnie i zależy nam na finalnym powodzeniu, do tego celu wykorzystujemy specjalne ostrzałki diamentowe lub ceramiczne, które dostępne są na rynku w postaci kamieni.

 

Kamienie diamentowe to nic innego jak metalowe klocki kształtem przypominające sztabki. Pokryte są diamentowym pyłem, który nie ściera się w miarę użytkowania, jak to ma miejsce w przypadku kamieni ceramicznych, więc to rozwiązanie posłuży nam przez dłuższy czas. Przed rozpoczęciem całego procesu ostrzenia należy taki kamień zanurzyć w wodzie i pozostawić na około 15 minut, aby dokładnie nasiąknął.

 

Podczas ostrzenia zwróćmy również uwagę na kąt nachylenia ostrza. Jest to bardzo istotne, ponieważ przez nieuwagę lub nieumiejętne podejście możemy zniszczyć nóż. Na szczęście na rynku już są dostępne specjalnie do tego przystosowane nakładki, które zakłada się bezpośrednio na klingę i już możemy skupić się wyłącznie na samym ostrzeniu.

 

Wśród wielu osób panuje jeszcze przekonanie, że noży z ceramiczną klingą nie należy ostrzyć, ponieważ się nie tępią. Oczywiście nic bardziej mylnego. Rzeczywiście proces ten zachodzi znacznie wolniej (średnio przyjmuje się, że nawet 10 razy wolniej), ale i takie noże wymagają ostrzenia. Nie jest to jednak prosty zabieg do przeprowadzenia w warunkach domowych, ponieważ wymaga wprawy i odpowiedniego podejścia.

 

Z uwagi na często wyższą cenę noży ceramicznych, warto skorzystać z pomocy fachowców w tej dziedzinie lub już przy zakupie zatroszczyć się o tę kwestię, ponieważ wielu producentów w ramach dożywotniej gwarancji oferuje taką właśnie usługę wykonywaną nieodpłatnie.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Akcesoria kuchenne dla dzieci


Dzieci w określonym wieku wykazują coraz większe zainteresowanie tym, co robią...

Sprawa kuchennej wagi


Wśród wielu przydatnych kuchennych akcesoriów i gadżetów, waga...

Precyzyjne odmierzanie, czyli wybieramy miarki kuchenne


W każdej kuchni z pewnością znaleźć można wagę kuchenną. Jednak nie zawsze okazuje...