Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Kuchnie / Pomysły z przyszłości, czyli rozwiązania,...

Kuchnie

Pomysły z przyszłości, czyli rozwiązania, które mogą odmienić kuchenny świat

Ulubione1

Technika i technologia stale się rozwijają, doskonaląc otaczający nas świat, czyniąc codzienną przestrzeń jeszcze bardziej użyteczną. Ten rozwój nie omija też kuchni, miejsca, w którym funkcjonalność powinna być na pierwszym miejscu. Oto kilka wynalazków, z których nie wszystkie są już w powszechnym użyciu, ale na pewno wkrótce zrewolucjonizują kuchenne czynności.

Dla zapominalskich

Liczne żółte karteczki, przyczepiane na korkowej tablicy lub na lodówce to codzienny widok tysięcy z nas. Krótkie informacje mają służyć przypominaniu o ważnych spawach lub przekazywaniu instrukcji innym domownikom. Często jednak się odklejają, gubią, nie mówiąc już o mało atrakcyjnym wyglądzie... A gdyby zastąpić je elektronicznym video notesem? Urządzenie takie pozwala nagrać krótki półminutowy film zarówno w wersji audio jak i video i „osobiście" przekazać wiadomość pozostałym domownikom. Można je przyczepić na lodówce za pomogą wbudowanego magnesu, a specjalna czerwona dioda informuje pozostałych domowników, że w pamięci urządzenia jest gotowa wiadomość do odtworzenia.
 

Mycie na sucho

Konstruktorzy ultranowoczesnych sprzętów AGD stale udoskonalają swe urządzenia zarówno pod względem użyteczności jak i ekonomiczności. Przejawem takiej nowatorskiej myśli technicznej jest zmywarka, która do swej pracy nie zużywa... wody! Kilka zaprojektowanych prototypów udowadnia, że skutecznie zmywać można też z pomocą ultradźwięków. Dzięki temu rewolucyjnemu rozwiązaniu być może już wkrótce będziemy mogli oszczędzać nie tylko wodę, ale i środki czyszczące stosowane obecnie w zmywarkach.

Wykorzystać energię z... kawy lub herbaty!

Troska o ekologię i środowisko naturalne przejawia się też w nieco mniejszych, ale również pomysłowych urządzeniach. Aby nie marnować energii, a przeciwnie – przetwarzać różne jej postacie, naukowcy wynaleźli niesamowicie proste, ale genialne urządzenie. Jest nim ładowarka w formie niewielkiej podstawki, która za pomocą USB jest w stanie naładować niewielkie urządzenia jak np. telefony komórkowe. Jej niebywała konstrukcja i zastosowana technologia pozwala przetworzyć energię cieplną w elektryczną, wystarczy na podstawce postawić kubek napełniony ulubionym napojem.
 

Gadająca chłodziarka

Jeśli gotowanie i przyrządzanie wykwintnych dań nie jest naszym największym atutem z pomocą przyjdą nam lodówki XXI wieku. Urządzenia takie nie tylko doskonale chłodzą czy przedłużają trwałość produktów spożywczych. Najnowsze modele potrafią krok po kroku poinstruować użytkownika jak wykonać wybraną potrawę. Wystarczy wybrać tylko jedną z kilkudziesięciu zaprogramowanych i dokładnie słuchać poleceń lodówki. Tego typu Smart Fridge to nie tylko mądre ale i niezwykle efektowne urządzenia, swym wyglądem bardziej przypominające sprzęty z filmów SF niż z codziennej rzeczywistości. Warto więc mieć takie w swej nowoczesnej kuchni.
 

Stół do gotowania

Jeden z czołowych producentów kuchennych sprzętów zaproponował z kolei zintegrowane gotowanie na jednym, wielofunkcyjnym stole. Jego powierzchnia to nic innego jak wielka płyta indukcyjna, na której potrawy można gotować w dowolnym miejscu bez obaw o poparzenia. Sensory płyty same doskonale rozpoznają gdzie znajduje się garnek, a znajdujący się pod spodem piekarnik pomoże upiec doskonałe ciasto wg przepisu z elektronicznej książki kucharskiej zintegrowanej ze „stołem". W jego sąsiedztwie umieszczona jest też, podłączona do sieci internetowej, lodówka.
 

Dla kipera-amatora

W świecie wielbicieli dobrych alkoholi również nie brakuje ciekawych wynalazków, które z pewnością przyjmą się w domowych warunkach i niejednokrotnie ułatwią funkcjonowanie. Korek z zamkiem szyfrowym to świetna propozycja dla osób obawiających się o swoje trunki (np. rodziców ciekawskich dzieci). Pasuje do większości butelek i prezentuje się równie elegancko co jego „zwykły" odpowiednik. Nie wolno tylko zapomnieć kodu... Wielbiciele dobrych alkoholi mogą też zaopatrzyć się w elektroniczny korkociąg. To sprytne urządzenie zasilane bateryjnie pozwala w szybki i bezproblemowy sposób odkorkować butelkę z ulubionym trunkiem bez obaw o przypadkowe rozlanie wina czy siłowanie się z trudnym do usunięcia korkiem.

Zobacz również

Jak wybrać deskę do krojenia?

Jak wybrać deskę do krojenia?

Wyciekające soki   Z pewnością wielokrotnie przyrządzając różne potrawy borykaliśmy...

KPK, czyli Kodeks Postępowania Kuchennego

KPK, czyli Kodeks Postępowania Kuchennego

Zakazane! Są rzeczy i czynności w kuchni, których pod żadnym pozorem nie wolno robić. Oto...
Komentarze (1)
1
mariusz
mariusz
2014-02-21 15:29:39

stół do gotowania mój faworyt - ciekawe jak to z ceną jest

Twój komentarz
Ocena