Utrzymanie Czystości i Sprzątanie w Kuchni | Porady Max Kuchnie
Utrzymanie Czystości i Sprzątanie w Kuchni | Porady Max Kuchnie
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz

Utrzymanie czystości


Bateria czysta jak łza

Zlewozmywakowa bateria to wizytówka kuchni. Często to jeden z ważniejszych i bardziej dekoracyjnych elementów wyposażenia, powinien być więc zawsze nienagannie czysty i lśniący, nie tylko ze względów estetycznych ale i higienicznych.

Kupuj z głową

Z kuchennej armatury korzysta się setki razy w ciągu dnia, nawet nie zdajając sobie z tego sprawy. Na to czy łatwo ją utrzymać w czystości ma wpływ wiele czynników (niektóre nie do końca są zależne od użytkowników, jak np. twardość wody z sieci). Warto jednak już na samym początku podjąć właściwą i przemyślaną decyzję związaną z wyborem odpowiedniego modelu. Podczas zakupu nie kierujmy się jedynie modą czy względami estetycznymi. Nie zawsze bowiem piękna czy designerska bateria będzie funkcjonalna. Najlepiej wybierać modele bez ostrych kantów czy zagłębień, o niezbyt skomplikowanej formie. Kiepskim pomysłem może okazać się np. bateria, której elementy (np. część wylewki) ustawione są poziomo, przez co woda nie może swobodnie spływać z takiej armatury, wysycha i tworzy nieestetyczne zacieki. Warto natomiast postawić na baterie bezdotykowe. Mimo, że to większy wydatek, inwestycja taka może się zwrócić w postaci mniejszych wysiłków związanych z utrzymaniem ich w czystości. Brak konieczności dotykania kranu to nie tylko mniejsze prawdopodobieństwo smug i zacieków z wody czy śladów po palcach. To też mniejsze ryzyko rozprzestrzeniania się bakterii, które często „zostawiają" na powierzchni baterii inni użytkownicy.
 

Delikatnie

Mimo, iż większość dobrej jakości baterii kuchennych to solidne produkty, wymagają one subtelnej, szczególnej pielęgnacji. Ich powłoki nie znoszą ostrych myjek, szczotek czy środków ściernych i potraktowane w niewłaściwy sposób stracą swój blask i urok. Dlatego baterię najlepiej czyścić delikatną, np. bawełnianą szmatką z dodatkiem odpowiedniego detergentu. Nie zaleca się używania środków chemicznych z dodatkiem chloru czy kwasu fosforowego, niewskazane są też mleczka czy proszki, które mogłyby porysować powierzchnię kranu. Pamiętajmy też, by nie nanosić bezpośrednio na baterię zlewozmywakową detergentu, zbyt duża koncentracja środka również może niekorzystnie wpłynąć na stan armatury. Najlepiej czyścić baterię roztworem detergentu, po czym spłukać ją wodą i wytrzeć do sucha. Nie tylko zapobiegnie to powstawaniu zacieków z wody, spowolni też rozwój bakterii, które w wilgotnym środowisku szybciej się mnożą.


Czym czyścić?


Kuchenną baterię najlepiej czyścić regularnie, co 2-3 dni, mamy wtedy gwarancję, że nie osiądzie na niej trudny do usunięcia brud. Ideałem byłoby wycieranie jej do sucha po każdym użyciu, każdy zdaje sobie jednak sprawę, że jest to mało realne. Do pielęgnacji kuchennej armatury wybierajmy środki specjalnie do tego przeznaczone, nie wszystkie bowiem detergenty się do tego nadają (nawet te, których używamy do czyszczenia wanny czy umywalki łazienkowej) i mogą uszkodzić delikatną powierzchnię kranu. Najlepsze efekty daje pielęgnacja z użyciem środka o neutralnym, względnie lekko zasadowym pH. Doskonale sprawdzi się w tej roli zwykłe mydło w płynie. Do cięższych zabrudzeń i osadów z kamienia użyjmy sprawdzonych, domowych sposobów. Przejdźmy zatem do usuwania kamienia. W tym wypadku postawmy na... ocet. Nasączmy nim szmatkę lub wacik, obłóżmy baterię i pozostawmy na 2-3 godziny. Po tym czasie z niezwykłą łatwością usuniemy wszelkie zabrudzenia. Dobrym rozwiązaniem jest też kwasek cytrynowy, którego roztwór poradzi sobie z każdym kamiennym osadem. Kwasek lub ocet można też wykorzystać do „udrożnienia" perlatora, umieszczając go na kilka godzin w roztworze wspomnianych substancji.
 

Dla każdego coś innego

Na rynku dostać możemy rozmaite baterie kuchenne, wykonane z rożnych materiałów. Warto wiedzieć czym czyścić poszczególne rodzaje, by nie wyrządzić im krzywdy. Chrom doskonale można wyczyścić z pomocą wspomnianego roztworu octu lub alkoholu (np. spirytusu). Podobnie jak i baterię w wykończeniu inox. Nie poleca się jednak tego do czyszczenia baterii mosiężnych, wykończonych złotem lub satyną. Są zbyt delikatne i tego typu zabiegi mogłyby spowodować nieestetyczne przebarwienia. Do ich pielęgnacji wykorzystujmy delikatny płyn do mycia naczyń lub specjalnie do tego przeznaczony środek. W razie jakichkolwiek wątpliwości, zawsze możemy sprawdzić w instrukcji dołączonej do baterii, jakie środki do czyszczenia poleca producent danej armatury. Teraz już wiesz jak przebiega czyszczenie baterii.

 

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/jak-wymienic-baterie-kuchenna-3223.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/dopasuj-temperature-wody-do-siebie-czyli-bateria-z-termostatem-1574.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/aranzacje/baterie-kuchenne/bacznosc-wybieramy-stojaca-baterie-zlewozmywakowa-651.html

Komentarze


2.00/5 1 1
2

co do octu i cytryny to prawda - moj niezawodny sposob!

Zobacz również


Jak przechowywać żywność w kuchni?


Żywność ze względów zdrowotnych, jak i higienicznych, musi być przechowywana w...

Otwórz się! Na sekrety kuchni otwartej!


Ostatnio to jedno z bardziej popularnych rozwiązań. Jest nie tylko modne i estetyczne,...

Czyszczenie mikrofali – cztery szybkie sposoby


Regularne czyszczenie mikrofalówki zapobiega powstawaniu w jej wnętrzu trudnych do...