Utrzymanie Czystości i Sprzątanie w Kuchni | Porady Max Kuchnie
Utrzymanie Czystości i Sprzątanie w Kuchni | Porady Max Kuchnie
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Kuchnie Utrzymanie czystości Wyrzucaj szybko i wygodnie, czyli jak wybrać...

Utrzymanie czystości


Wyrzucaj szybko i wygodnie, czyli jak wybrać dobry kosz na śmieci

Dobrze zaprojektowana i profesjonalnie wykonana zabudowa meblowa to podstawa nowoczesnej, doskonałej kuchni. Aby jednak była w pełni funkcjonalna nie wolno zapomnieć o jednym, ale niezwykle istotnym elemencie kuchennej zabudowy – koszu na śmieci.

Segregacja

Wydawać by się mogło, że tak mały detal, jak pojemnik na odpady, nie ma większego znaczenia w codziennej kuchennej rzeczywistości. Nic bardziej mylnego! Okazuje się bowiem, że odpowiednio dobrany, dopasowany do szafki i ilości produkowanych śmieci, potrafi w znacznym stopniu usprawnić przygotowywanie posiłków i sensowne gospodarowanie odpadkami. Kwestia odpowiedniego kosza nabiera większego znaczenia szczególnie teraz, kiedy w życie weszły nowe przepisy regulujące zagadnienia segregacji odpadów.
 

Kształt i wielkość

To, jaki kształt kosza wybierzemy zależy przede wszystkim od indywidualnych upodobań. Biorąc jednak pod uwagę kuchenną ergonomię, najlepiej jest wybierać pojemniki prostokątne lub kwadratowe, które z łatwością będzie można dopasować do wewnętrznej przestrzeni w szafce. Wielkość i pojemność kosza uzależnijmy przede wszystkim od ilości śmieci, jakie codziennie produkujemy oraz od powierzchni, jaką mamy do zagospodarowania w szafce. Najczęściej bowiem odpadki przechowujemy w szafce zlewozmywakowej, w której, ze względu na komorę zlewozmywaka i przyłącza wodno-kanalizacyjne, może nie być wystarczająco dużo miejsca na bardzo wysoki lub szeroki pojemnik. Warto więc przed zakupami zmierzyć dokładnie dostępną powierzchnię i wewnętrzne wymiary szafki.


Ilość


Jeśli zamierzamy segregować odpadki musimy pomyśleć o kilku pojemnikach, najlepiej uzupełniających się kształtem. W ten sposób zajmą najmniej powierzchni, jednocześnie umożliwiając selektywną zbiórkę śmieci. Na rynku dostępnej są też pojedyncze kosze z odpowiednio dobranymi podziałkami wewnątrz, tworzącymi oddzielne pojemniki przeznaczone na odpady różnego typu. Bardziej zaawansowane modele wyposażone są także w dodatkowe komory na przechowywanie środków czystości czy uchwyty na zmiotkę i szufelkę. Warto zastanowić się nad wyborem kosza z wyjmowanym pojemnikiem przeznaczonym na odpadki organiczne tj. obierki z warzyw czy owoców. Umożliwia to łatwe wyjęcie pojemnika na czas przygotowywania posiłku, sprawne opróżnianie i czyszczenie, a także eliminuje konieczność schylania się do kosza podczas gotowania.
 

Przykrywać?

O tym czy kosz powinien mieć pokrywę w największym stopniu decyduje rodzaj składowanych w nim odpadków. Ze względów higienicznych i estetycznych w przykrywę powinny być wyposażone kosze na resztki organiczne i odpady niesegregowane. Pozwoli to w pewnym stopniu ograniczyć rozprzestrzenianie się przykrego zapachu w kuchni. Pojemniki mogą posiadać całkowicie zdejmowaną pokrywę, jednak o wiele praktyczniejsza jest uchylna lub podnoszona za pomocą nożnego pedała, dzięki czemu sprawnie i bez użycia rąk będziemy mogli wyrzucać odpadki. Dobrze jeśli tego typu kosze mają blokadę umożliwiającą zablokowanie pokrywy w pozycji otwartej – to rozwiązanie okaże się szczególnie praktyczne np. podczas gotowania. Przykrywania nie wymagają natomiast wszelkie odpady suche, czyste tj. szkło, plastik, papier, aluminium. Brak pokrywy ułatwi dodatkowo szybką segregację i wrzucanie tego typu odpadów do poszczególnych koszy.
 

Ułatwienia na miarę nowoczesności

Producenci kuchennych koszy prześcigają się w wymyślaniu coraz to bardziej funkcjonalnych opcji i wyposażenia pojemników, by gospodarowanie odpadkami było jeszcze mniej problematyczne. Podział kosza na kilka komór czy wspomniana już podnoszona za pomocą pedała pokrywa to tylko niektóre z licznych udogodnień. Dobrze jeśli kosz wyposażony jest w uchwyty (np. sprężynowe) pozwalające utrzymać w niezmienionej pozycji worek na śmieci. Praktyczna też może okazać się osłona kosza zabezpieczająca wewnętrzną stronę drzwiczek szafki przed zarysowaniami czy zabrudzeniami. Jeśli dużo problemu sprawia nam schylanie się i sięganie w głąb szafki, zdecydujmy się na kosz montowany na wewnętrznej stronie frontu kuchennego. Na rynku spotkamy modele przystosowane zarówno do szafek otwieranych tradycyjnie, jak i do tych z uchylnymi frontami. Możemy zatem dobrać odpowiedni pojemnik do swej zabudowy meblowej. Inną propozycją są kosze wysuwane na specjalnych tacach lub całe szuflady przeznaczone na selektywną zbiórkę odpadów. Wybór odpowiedniego rozwiązania dostosujmy do naszej kuchni, istniejących ograniczeń, ilości produkowanych śmieci i zasobności portfela, bowiem najbardziej innowacyjne rozwiązania i pojemniki najwyższej jakości mogą kosztować nawet 2000 zł!

 

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/kosze-do-segregacji-smieci-jak-ulatwic-sobie-segregacje-odpadow-3210.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/segregacja-smieci-a-wyposazenie-kuchni-1288.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/jak-prosto-segregowac-odpady-1047.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/ekologia-zaczyna-sie-w-kuchni-1697.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/gdzie-wyrzucac-odpady-niebezpieczne-herbate-w-torebkach-filtry-i-inne-problematyczne-smieci-3243.html

Komentarze


4.50/5 2 2
5

super porady - wielu z nas wciąż nie segreguje smieci, jak dla mnie to mega porazka!


4

niestety - pomimo licznych promocji ekologi i akcji społecznych problem nie znika

Zobacz również


Najlepsze sposoby na mycie okien


Jak umyć okna? Odpowiedź na to pytanie nie zawsze jest oczywista. A to dlatego, że...

Meblujemy lodówkę


Każdy z nas ma w swej kuchni lodówkę. Nie każdy jednak potrafi z niej...

Sprawdzony sposób na utrzymanie płyty gazowej w czystości


Kuchnia jest nie tylko sercem, ale również wizytówką naszego domu. W tym pomieszczeniu...