Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
INFOLINIA: 
17 777 39 20
Strona główna Porady Malowanie mebli kuchennych krok po kroku
Porady

Malowanie mebli kuchennych krok po kroku

Myśl o remoncie kuchni pewnie przyprawia Cię o frustrację, gdyż zwykle wiąże się z dużymi wydatkami finansowymi, bałaganem i koniecznością poświęcenia mnóstwa czasu. Jednak jeżeli chcesz, by twoja kuchnia nabrała nowego wyglądu, bez gruntownego remontu możesz po prostu przemalować meble kuchenne na nowy kolor. Renowacja mebli kuchennych sprawi, że cała aranżacja wnętrza nabierze nowego wyrazu i stanie się atrakcyjniejsza. Jak pomalować meble i na co zwrócić szczególną uwagę, by móc cieszyć się fantastycznym efektem? Podpowiadamy w naszym poradniku.

Renowacja mebli – dlaczego warto?

 

Renowacja starych mebli kuchennych to idealne rozwiązania w sytuacji, gdy zabudowa wygląda już na zniszczoną i wymaga odnowienia. Ponadto to także dobry pomysł, gdy stare meble kuchenne już nam się po prostu znudziły i zamarzyły nam się zmiany. Przemalowanie mebli pozwoli zaoszczędzić cenny czas i nerwy, ale także jest rozwiązaniem bardzo ekonomicznym. Bowiem po co wyrzucać meble i wydatkować się na nowe, skoro stare wciąż są funkcjonalne i działają prawidłowo. Pomalowanie frontów i widocznych korpusów sprawi, że wnętrze nabierze nowego charakteru i będzie wyglądać niczym świeżo po gruntownym remoncie.

 

Przed przystąpieniem do malowania

 

Zanim chwycisz za pędzel i farbę do mebli, zwróć uwagę na kilka aspektów, dzięki którym efekt będzie perfekcyjny. Przed przystąpieniem do malowania warto odpowiednio dobrać odcień farby. Aby się nie zawieść zamów próbki preferowanych odcieni i wypróbuj je na płycie. Kolor farby dobierz w taki sposób, aby pasował on do elementów wyposażenia, których nie zamierzasz wymieniać na nowe np. sprzętów AGD, podłogi itd. Dzięki temu całość będzie prezentować się spójnie i stylowo. Zaplanuj także detale. Zastanów się, czy chcesz wymienić uchwyty we frontach na nowe, czy pozostawić stare. Jeżeli zostawiasz uchwyty, to nowy kolor frontów powinien z nimi współgrać. Ponadto ważne jest także to, aby ocenić stan techniczny mebli. Mimo że proces malowania mebli nie jest zbyt skomplikowany, to wiąże się z tym że może sprawić, że wyeksponowane zostaną pewne wady mebli. Dobrze jest więc poddać meble naprawie, zanim zostaną przemalowane.

 

Jaką farbę do mebli wybrać?

 

Rynek oferuje szeroki wybór farb służących do renowacji mebli. Jednak wybierając farbę do kuchni, należy pamiętać, że w tym wnętrzu panują specyficzne warunki, które znacząco wpływają na poszczególne powierzchnie. Zmiany temperatury, wilgoć, osady z tłuszczu, para wodna – to wszystko może niszczyć powierzchnie kuchenne. Dlatego warto wybrać specjalistyczne farby dedykowane meblom kuchennym. Dzięki temu skutecznie pokryją one fronty meblowe wykonane z różnych materiałów: fronty lakierowane, z MDF-u, czy też laminowane. Najpopularniejsze farby do renowacji mebli to: farba kredowa, farby V33, alkidowe.

 

Jak pomalować meble kuchenne?

 

1. Dokonaj drobnych napraw. Jeżeli meble wymagają naprawy, zrób to przed przystąpieniem do malowania.

 

2. Przygotuj powierzchnię. Należy zacząć od zdjęcia frontów kuchennych i odkręcenia wszystkich okuć. Następnie musimy precyzyjnie wyczyścić fronty z wszelkich zabrudzeń i kurzu. By zyskać pewność, że powierzchnia jest czysta, przetrzyj ją jeszcze detergentem na bazie alkoholu, który ją odtłuści (pomijamy tę czynność w przypadku frontów lakierowanych). Następnie głębsze ubytki w strukturze mebli zaszpachluj, a nierówności zetrzyj papierem ściernym. Zmatowienie sprawi, że farba będzie miała lepszą przyczepność. W przypadku mebli laminowanych frontów nie szlifujemy lecz wystarczy je dobrze wyczyścić.

 

3. Nałóż podkład. Aby ułatwić sobie proces renowacji mebli, na powierzchnię frontów nakładamy podkład.

 

4. Pierwsza warstwa farby. Pierwszą warstwę farby kładziemy metodą krzyżową z pomocą wałka lub dobrej jakości pędzla.

 

5. Kolejne warstwy farby. Ilość warstw determinuje wybrana farba. Informacje na ten temat znajdują się na opakowaniach farb. Zwykle jednak wystarczają trzy warstwy farby, by osiągnąć oczekiwany efekt.

 

6. Technika malowania mebli kuchennych. Istotne jest to, aby każda z warstw farby była nakładana cienko. Dzięki temu uzyskamy gładką, równą powierzchnię. Lepiej jest nałożyć więcej cienkich warstw, aniżeli mało grubych.

 

7. Ostatnia warstwa farby. Należy ją nakładać w jedną stronę, by padające na powierzchnię frontu światło odbijało się jednakowo i dawało wrażenie tafli.  Warto także zwrócić uwagę na temperaturę panującą w pomieszczeniu. Sprzyjająca malowaniu mebli wynosić powinna od 15 do 22 stopni Celsjusza. Podczas schnięcia farby fronty powinny leżeć na płasko, by farba nie spływała.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Biała kuchnia z czarnym blatem


Kuchnia w kolorze białym od lat zachwyca niepowtarzalnym urokiem. Bez względu na to, czy...

Moda na biały stół w kuchni – hit czy kit?


Od jakiegoś czasu, jasne minimalistyczne wnętrza cieszą się ogromną popularnością....

Kuchnia biała kontra kuchnia czarna


Podobno przeciwieństwa się przyciągają, dzisiaj jednak dwa najbardziej kontrastowe...