Meble Kuchenne - Aranżacje i Propozycje | Max Kuchnie
Meble Kuchenne - Aranżacje i Propozycje | Max Kuchnie
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Meble kuchenne Prowadnico prowadź!

Meble kuchenne


Prowadnico prowadź!

Z zewnątrz niby jednakowe, niczym się nie różniące, takie same. Szuflady kuchenne kryją jednak w swych wnętrzach, a raczej konstrukcjach, tajemnice, które w znacznym stopniu je różnicują i mogą wpływać nie tylko na komfort obsługi danej szuflady, ale też na jej niezawodność i trwałość.

Na zdjęciu: Studio Oklam

Prowadnica prowadnicy nierówna

To, jaki rodzaj prowadnicy zostanie zastosowany w szufladach zabudowy kuchennej, w ogromnej mierze determinuje ich użyteczność i komfort obsługi. Co więcej, zastosowany określony system umożliwia bardziej lub mniej dowolne aranżacje, wielkości poszczególnych szuflad, ich szerokości i wysokości. Nie każdy bowiem rodzaj prowadnic będzie w stanie poradzić sobie z dużym ciężarem, jakim planujemy obciążyć daną szufladę. Poszczególne typy prowadnic różnią się też dość znacznie ceną, co przekłada się w sposób bezpośredni na koszt całej zabudowy meblowej w kuchni, szczególnie jeśli w naszej wymarzonej aranżacji planujemy dużą ilość szuflad.
 

Po poradę do eksperta

Generalnie można wyróżnić kilka podstawowych rodzajów prowadnic, jakie obecnie stosuje się w szufladach kuchennej zabudowy meblowej. Im bardziej zaawansowany system i bardziej pomysłowe rozwiązania, tym prowadnica jest droższa, ale jednocześnie bardziej komfortowa w obsłudze. Wybór konkretnego rodzaju warto skonsultować z projektantem mebli, który powinien wziąć pod uwagę nasze zdanie, potrzeby domowników, ich gusta i indywidualne przyzwyczajenia, ale też dostępne środki finansowe, które inwestor chce przeznaczyć na kuchenną zabudowę. To również projektant i wykonawca mebli dobiera określony rodzaj prowadnic analizując łatwość ich montażu i regulacji.
 

Rodzaje prowadnic

W wielkim uproszczeniu prowadnice stosowane we współczesnych szufladach można podzielić na 4 podstawowe rodzaje:

  • Prowadnice listwowe – jeden z najstarszych rodzajów prowadnic stosowanych w szufladach. Jest stosunkowo tani, ale i dość prymitywny, nie nadaje się bowiem do szuflad o dużym obciążeniu. Obecnie stosuje się go właściwie jedynie w szufladach stylizowanych na klasyczne, retro itp.
  • Prowadnice rolkowe montowane do szuflady – dość popularne rozwiązanie stosowane w szufladach niezbyt drogich mebli, nie tylko kuchennych. Można je spotkać szczególnie w meblach przystosowanych do samodzielnego montażu, zamontowanie takiego systemu rzeczywiście nie należy do najtrudniejszych zadań. Jedną część prowadnicy przytwierdza się do wewnętrznej strony szafki, drugą natomiast do skrzyni (do konstrukcji szuflady). Prowadnice rolkowe odznaczają się stosunkowo wygodną obsługą, zważywszy na ich niezbyt wysoką cenę są dość popularne.
  • Prowadnice typu metabox (prowadnice rolkowe pełne) – to następca prowadnic rolkowych, ich udoskonalona wersja. Zasada działania tych prowadnic jest podobna z tą jednak różnicą, że prowadnice metabox są równocześnie prowadnicami i bokami szuflady. Pozwala to zaoszczędzić kilka dodatkowych centymetrów przestrzeni w szufladzie, jednocześnie podnosząc nieco jej komfort użytkowania. Prowadnice rolkowe pełne dostępne są w różnych wysokościach i długościach, są wykonane z metalu, cechują się nieco lepszą trwałością niż prowadnice rolkowe montowane do szuflady. Są jednak też nieco droższe, co przekłada się na wyższy koszt całej zabudowy meblowej.
  • Prowadnice typu Tandembox lub InnoTech – jedne z najbardziej udoskonalonych prowadnic stosowane w nowoczesnej zabudowie meblowej. Prowadnice te zwane inaczej samo domykającymi się to przejaw najdoskonalszej, najbardziej zaawansowanej techniki umożliwiającej niezwykle łatwe i komfortowe korzystanie na co dzień z szuflad. Szuflady wyposażone w tego typu prowadnice niezwykle łatwo się wysuwa i zasuwa, można przy tym umieszczać w szufladach ciężary sięgające nawet 60-70 kg! Prowadnice są trwałe, a zastosowany mechanizm sam cicho i delikatnie domyka szufladę, zwalniając ją przed samym końcem zasuwania. Niestety za wyjątkowy komfort trzeba płacić, prowadnice tego typu należą do najdroższych, jednak renomowani producenci dają długoletnią gwarancję na swe systemy. Warto więc w nie zainwestować.

Komentarze


5.00/5 1 1
5
ognik

Prowadnice w szufladach dla mnie są podstawą. Osobiście w kuchni mam zamontowane prowadnice typu metabox i jestem bardzo zadowolony. Swoją drogą jestem ciekawy czy jeszcze produkują meble na prowadnicach listwowych, jak dla mnie takie rozwiązanie to przeżytek.

Zobacz również


Rękawice kuchenne – przeczytaj zanim kupisz


W trakcie wykonywania kuchennych obowiązków wielokrotnie jesteśmy narażeni na...

Kuchnia otwarta a dobór okapu


To, jaki jest rozkład poszczególnych pomieszczeń w Twym domu czy mieszkaniu ma...

Pod ciśnieniem, czyli jak kupić ekspres ciśnieniowy


Nie od dziś wiadomo, że dobra kawa doskonale pobudza, dodaje energii i sił. Jest...