Meble Kuchenne - Aranżacje i Propozycje | Max Kuchnie
Meble Kuchenne - Aranżacje i Propozycje | Max Kuchnie
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Meble kuchenne System zarządzania szafką, czyli kuchenne cargo

Meble kuchenne


System zarządzania szafką, czyli kuchenne cargo

Cargo już od kilku lat święcą triumfy w nowo urządzanych kuchniach. Nikogo to specjalnie nie dziwi, zważywszy na fakt, że jest to bardzo funkcjonalne rozwiązanie, które w znaczny sposób zrewolucjonizowało pojęcie przechowywania w kuchni.

Czym jest Cargo?

Cargo to specjalne systemy montowane w szafkach, głównie kuchennych. Ich podstawowym zadaniem jest usprawnienie przechowywania różnorodnych produktów i ułatwienie domownikom dostępu do nich. Zwykle cargo składa się z ramy przytwierdzonej do boków lub sufitu szafki, na której utrzymuje się cała konstrukcja systemu oraz ze specjalnych prowadnic, po których zawartość szafki „wyjeżdża" na zewnątrz mebla. Nieodłącznym elementem cargo są też przeróżne kosze, pojemniki i relingi, na których umieszcza się produkty.
 

Rodzaje

Cargo to idealne rozwiązanie dla kuchennej zabudowy nie tylko ze względu na funkcjonalność. Systemy te świetnie adaptują się w nawet najbardziej nietypowych i niestandardowych szafkach. Generalnie można jednak wyróżnić dwa podstawowe rodzaje cargo:

  • Cargo wysokie – najczęściej stosowane rozwiązanie w kuchni, montuje się je w szafkach wysokich sięgających od podłogi po krawędź górnej zabudowy. Ze względu na swą dużą pojemność często pełni funkcję kuchennej spiżarni. Zwykle w tego typu szafce front nie jest otwierany na bok, a jest przytwierdzany do konstrukcji cargo i podczas otwierania wysuwa się wraz z całym systemem poza wnętrze szafki. Pozwala to na swobodny dostęp do całej zawartości szafki z obu stron. Z reguły w cargo wysokim można przechowywać wiele różnych produktów, których łączna waga sięga nawet 150 kg.
  • Cargo niskie – inaczej zwane podblatowym, montuje się w szafkach dolnej zabudowy. Zazwyczaj tego typu systemy mogą być montowane w szafkach rożnych rozmiarów, w zależności od potrzeb i istniejących warunków. Jeśli mamy miejsce na szeroką szafkę, montując w niej cargo, tworzymy doskonałe miejsce do przechowywania garnków czy stołowej zastawy. Jeśli natomiast zabudowa meblowa pozwala jedynie na cargo wąskie, wykorzystajmy je do przechowywanie butelek czy słoików z przetworami. Specyficznym rodzajem niskiego cargo jest system Magic Corner pozwalający na ergonomiczne zagospodarowanie przestrzeni w szafce narożnikowej.

Wyposażenie dodatkowe

Cargo to nie tylko specjalna konstrukcja i prowadnice. To też wiele dodatkowych akcesoriów i dodatków mających w jeszcze większym stopniu usprawnić działanie systemu. Druciane kosze lub pojemniki z pełnym dnem to już właściwie podstawa każdego cargo, ale w ofercie producentów mebli kuchennych znajdziemy też praktyczne plastikowe rynienki do przechowywania najdrobniejszych akcesoriów, relingi pozwalające dzielić poszczególne pojemniki na sektory czy specjalne haczyki i zawieszki na ściereczki czy kuchenne ręczniki.
 

Pełne zalet

Cargo to bardzo praktyczne rozwiązanie, szczególnie w kuchni, czyli w pomieszczeniu, w którym dobra organizacja, ergonomia i sprawny, niczym nieskrępowany dostęp do wszystkiego to podstawa. Główne zalety tego systemu, na które warto zwrócić uwagę to:

  • Funkcjonalność – możliwość pełnego wysuwu, sprawia, że w przypadku cargo mamy bezproblemowy i pełny dostęp do zawartości szafki. Unikamy więc schylania się i sięgania w głąb zabudowy meblowej i wyjmowania produktów umieszczonych bliżej frontu tylko po to, by dostać się do głębszej części szafki. Część systemów stosowanych w szafkach cargo jest też obrotowa, co jeszcze w większym stopniu ułatwia przegląd i wyjmowanie zwartości. Jeśli do tego zrezygnujemy z otwieranych na boki drzwiczek na rzecz frontu przytwierdzonego do systemu cargo, mamy dostęp do przechowywanych produktów z dwóch stron.
  • Wygoda – systemy cargo wyposażone są w liczne udogodnienia pozwalające na wygodną i niewymagającą siły obsługę. Specjalne prowadnice sprawiają, że szafkę otwiera się łatwo i lekko, zamknięcie również odbywa się bez większych problemów – wystarczy jedynie lekko popchnąć front szafki. Specjalne hamulce zapobiegną trzaskaniu a systemy samodomykaczy zadbają, by szafka delikatnie się zamknęła.
 

Kilka minusów

Mimo, że systemy cargo przystosowane są do przechowywania dużej ilości, naprawdę ciężkich przedmiotów, warto uważać, by przypadkiem nie przeładować szafki. W długim okresie użytkowania może to bowiem doprowadzić do wypaczania konstrukcji samej szafki. Co więcej, w cargo system prowadnic i koszy nieco zmniejsza przestrzeń wewnętrzną szafki, można napotkać też na pewne trudności z czyszczeniem spodniej części szafki tuż pod ramą systemu. Do zalet nie można też zaliczyć dość wysokiej ceny systemu, którego poszczególne elementy mogą kosztować nawet kilkaset złotych.

 

Sprawdź też inne artykuły, w których poruszamy temat koszy cargo:

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Energetyzująca Viva Magenta – odważny i radosny kolor...


Tradycyjnie w grudniu 2022 Instytut Pantone wybrał kolor, który według...

Biała kuchnia z czarnym blatem


Kuchnia w kolorze białym od lat zachwyca niepowtarzalnym urokiem. Bez względu na to, czy...

Instalacja elektryczna w kuchni


Współczesna kuchnia właściwie nie mogłaby się obejść bez energii...