Meble Kuchenne - Aranżacje i Propozycje | Max Kuchnie
Meble Kuchenne - Aranżacje i Propozycje | Max Kuchnie
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Meble kuchenne Z geometryczną precyzją, czyli dobrze...

Meble kuchenne


Z geometryczną precyzją, czyli dobrze przemyślana zabudowa

Aby pomieszczenie kuchenne było funkcjonalne nie wystarczą nowoczesne sprzęty i łatwa w utrzymaniu zabudowa meblowa. Warto też dokładnie zaprojektować rozmieszczenie poszczególnych elementów, odległości między nimi oraz ich wymiary, by podczas przyrządzania posiłków nie narzekać na brak miejsca, nieporęczność lub, co gorsza, zbyt duże odległości do pokonywania w trakcie gotowania.

Trójkąt to podstawa

O zasadzie kuchennego trójkąta z pewnością większość osób urządzających kuchnię słyszało nie raz. Warto podporządkować rozmieszczenie jej elementów we własnej kuchni, gwarantuje ona bowiem bezkolizyjne, a zarazem szybkie i sprawne korzystanie z kuchennych sprzętów AGD. W skrócie polega ona na rozmieszczeniu trzech kluczowych dla kuchni urządzeń na wierzchołkach trójkąta. Chodzi tu o chłodziarko-zamrażarkę, zlewozmywak i płytę grzewczą. To właśnie między nimi najczęściej krząta się gospodyni domowa, ich prawidłowa lokalizacja zaoszczędzi jej więc zbędnego biegania po kuchni i sprawi, że większość kulinarnych czynności będzie mogła wykonywać niezwykle sprawnie i bezkolizyjnie.


Inne, niemniej ważne

W kuchni jest jednak o wiele więcej elementów, które odgrywają ważną rolę w trakcie gotowania czy spożywania posiłków. Dobrze jest więc poznać inne zasady sprawdzone przez profesjonalistów, by uczynić ze swej kuchni prawdziwie funkcjonalne pomieszczenie. Warto też wiedzieć, że większość podawanych poniżej wytycznych i wymiarów, szczególne tych dotyczących wysokości, jest uśredniona i dostosowana do przeciętnego wzrostu osoby mającej ok. 165-170 cm. Wymiary te warto skorygować i dostosować do swego wzrostu odpowiednio je podwyższając lub zmniejszając.

  • Blat roboczy

Jako jeden z najważniejszych elementów w kuchni ma niebagatelne znaczenie dla funkcjonalności. To w końcu na nim poddaje się wstępnej obróbce produkty spożywcze, sieka się je, miesza, by finalnie układać je na talerzach. Większość tych czynności wykonuje się na stojąco, dlatego też wysokość blatu roboczego powinna być dostosowana właśnie do takiej pozycji. Najlepiej jeśli blat kuchenny będzie więc umiejscowiony na wysokości ok. 85 cm od podłogi. Ideałem byłoby dostosowanie jego wymiarów w zależności od rodzaju czynności, jaką się w danej chwili wykonuje, tzn. na innej wysokości zamontować blat w okolicach zlewozmywaka, na innej w strefie roboczej, na jeszcze innej w miejscu przeznaczonym na płytę grzewczą. Jest to jednak nie do końca możliwe, dlatego uśredniona wartość musi zadowolić szefa kuchni. Szerokość blatu roboczego w dużej mierze podyktowana jest wymiarami sprzętów AGD montowanych na blacie lub bezpośrednio pod nim. Chodzi tu przede wszystkim o płytę grzewczą, piekarnik i zmywarkę – nie można bowiem mieć płytszego blatu niż głębokość któregokolwiek z tych urządzeń. Z reguły wykonuje się blat o głębokości 60 cm, choć niekiedy, szczególnie w przypadku dużych kuchni, możliwe jest powiększenie tego wymiaru do 70, a nawet 80 cm. Długość blatu, podobnie jak wysokość, w dużej mierze wpływa na jego użyteczność w praktyce. Zbyt mała powierzchnia robocza uniemożliwi sprawne wykonywanie kuchennych czynności, zbyt duża będzie zmuszała do długich „spacerów" po kuchni. Nawet w najmniejszej kuchni powinien znaleźć się blat o minimalnej długości 1m. W sąsiedztwie płyty grzewczej i zlewozmywaka dobrze jest zostawić minimum 0,5 m przestrzeni po bokach, by mieć możliwość odstawiania naczyń, garnków itp. Najlepiej jeśli długość blatu między lodówką a zlewozmywakiem nie będzie przekraczała 2m, a powierzchnia między lodówką a płytą nie będzie większa nić 2,5 m.

  • Zabudowa meblowa

Nawet w największej kuchni, w której można pozwolić sobie na sporą ilość szafek, kredensów, a nawet na dużą wyspę kuchenną, należy pamiętać, by odległość między poszczególnymi meblami nie była zbyt mała. Brak odpowiedniej przestrzeni do poruszania się po kuchni sprawi, że przemieszczanie się w trakcie gotowania będzie bardzo utrudnione, a kuchnia wydawać się będzie wyjątkowo ciasna. Minimalna odległość miedzy dwoma ciągami szafek nie powinna być więc mniejsza niż 120 cm.

  • Wyspa

Wyspa kuchenna to kiepski pomysł dla właścicieli małych kuchni, jeśli będzie mieć zbyt małe wymiary, wyglądać będzie groteskowo i nieproporcjonalnie. Minimalna szerokość wyspy to 60 cm (tak jak blatu roboczego), podczas gdy długość nie powinna być mniejsza nić 1m. Jeśli na wyspie planujemy mieć strefę gotowania z płytą grzewczą, długość płyty musi być odpowiednio większa – minimum 120 cm. Jeżeli na płycie ma zagościć też zlewozmywak, musimy ją powiększyć o kolejne centymetry. Warto pamiętać, by naokoło wyspy zostawić minimum 100-120 cm wolnej przestrzeni.

Komentarze


3.50/5 4 4
1

Przydatne dane,. Warto przeczytac!


5

Spoko info!


5

Racja Panowie! Arrr!


3

Specjaliści zajmujący się projektowaniem kuchni powinni posiadać taka wiedzę

Zobacz również


Inteligentna lodówka: co potrafi i czy warto ją mieć?


Lodówka z wyświetlaczem i dostępem do Internetu, która pokazuje, co ma w...

Meble kuchenne fornirowane - Czy warto?


Szukasz sposobu na niebanalną kuchnię w nietuzinkowym designie? Jeżeli brak Ci pomysłu...

Sztuka wyboru sztućców


Powinny być nieskazitelnie czyste, piękne, dobrane do stylistyki zastawy. Sztućce, bo o...