Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Meble modułowe w kuchni - wady i zalety

Porady


Meble modułowe w kuchni - wady i zalety

Planując aranżację kuchni większość z nas skupia się głównie na zabudowie meblowej, a konkretnie jej formie, kolorystyce, stylu, a także materiałach, z których zostanie wykonana. Nic w tym dziwnego, gdyż to właśnie meble kuchenne mają największy wpływ zarówno na estetykę całego wnętrza, jak i na funkcjonalność oraz sprawność codziennego użytkowania kuchni. Do wyboru mamy meble modułowe lub wykonywane na wymiar. Czy warto zdecydować się na meble modułowe? Przekonajmy się analizując poszczególne wady i zalety tego rozwiązania.

Meble modułowe, czyli jakie

 

Wiele osób zastanawia się czym w zasadzie są meble modułowe. Pod tą modną obecnie nazwą kryją się po prostu meble gotowe, czyli te dostępne w salonach i sklepach meblowych. Występują one jako alternatywa dla mebli wykonywanych na indywidualne zamówienie. W ostatnich latach ten rodzaj mebli wypierał gotowe zestawy, mimo że mają one liczne zalety. Wynika to z tego, że nowoczesne podejście do aranżacji i wyposażenia wnętrz skupia się na tym, że meble i sprzęty powinny realizować trzy cele. Przede wszystkim mają zapewniać nieprzeciętny komfort użytkowania, po drugie być funkcjonalne i praktyczne, a ponadto jeszcze estetycznie dopracowane. Jednak jest jeszcze jeden aspekt, który wyróżniać ma nowoczesne elementy wyposażenia wnętrz – spersonalizowany charakter. Stąd też dotychczasowa przewaga mebli na wymiar. Współcześni użytkownicy oczekują, że wnętrza będą idealnie odpowiadać ich indywidualnym potrzebom i wychodzić naprzeciw oczekiwań. Odpowiedzią na te oczekiwania są właśnie meble modułowe, czyli takie z których można w dowolny sposób tworzyć różnorodne konfiguracje uzyskując w ten sposób zabudowę meblową idealnie dopasowaną do indywidualnych preferencji estetycznych, ale i warunków danego wnętrza. W efekcie meble modułowe to systemy meblowe składające się z wielu brył różniących się kształtem, formą, wymiarami, funkcją, wykończeniem. Dzięki tej różnorodności komponentów wchodzących w skład danych kolekcji, możemy wybrać wyłącznie te elementy, z których powstanie zabudowa spełniająca nasze oczekiwania i potrzeby.

 

Zalety modułowych mebli kuchennych

 

Meble kuchenne modułowe znane są także pod nazwą mebli systemowych. Są to kolekcje składające się z gotowych elementów, spośród których możemy wybrać te, które będą nam odpowiadać pod względem wymiarów, funkcjonalności, estetyki. Zaletą takich kolekcji jest to, że zawierają duży wybór poszczególnych brył, z których możemy skomponować zestaw dopasowany do naszych indywidualnych oczekiwań oraz warunków konkretnego wnętrza kuchennego. Wszystkie komponenty wchodzące w skład danego systemu posiadają standardowe wymiary, dzięki czemu idealnie się ze sobą łączą, a ponadto nie ma problemu z dopasowaniem do nich dowolnych sprzętów AGD. Poszczególne komponenty możemy ze sobą dowolnie łączyć, co pozwala na dopasowanie zabudowy do konkretnego pomieszczenia. Dzięki temu nie ma znaczenia, czy kuchnia jest mała czy duża, a także w których miejscach ulokowane zostały drzwi, okna oraz gniazdka elektryczne. Zaletą mebli systemowych jest także to, że są łatwo dostępne. W przeciwieństwie do mebli wykonywanych na specjalne zamówienie nie musimy czekać na długi termin realizacji ani wyobrażać sobie jak kuchnia będzie w ostateczności wyglądać. Meble modułowe są dostępne od ręki lub z kilkudniowym czasem oczekiwania na dostawę, jeżeli nie wszystkie komponenty znajdują się w magazynie. Ponadto plusem jest również to, że od razu widzimy dany zestaw i nie musimy się martwić, że po montażu będzie prezentować się inaczej niż sobie to wyobrażaliśmy. Na koniec warto także wspomnieć o cenach mebli modułowych. Istotną zaletą przeważającą na ich korzyść jest zwykle niższa cena niż w przypadku mebli na wymiar. Są one tańsze, a równie wytrzymałe i jakościowe.

 

Wady nowoczesnych mebli modułowych

 

Niestety każde rozwiązanie wnętrzarskie może posiadać nie tylko zalety, ale i pewne niedogodności. To, czy są one na tyle istotne by zrezygnować z danego sposobu urządzania wnętrz, zdecydować warto w oparciu o świadomość swoich indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Bowiem dane wady mogą być nieistotne dla niektórych osób, a dla innych już przekreślą chęć zastosowania danego rozwiązania. W związku z tym, do najbardziej znaczących wad gotowych zestawów mebli kuchennych zaliczyć można to, że nie sprawdzą się one w trudnych aranżacyjnie wnętrzach. Niektóre wnętrza, w których występują bardzo krzywe ściany lub duże skosy połaci wymagają zastosowania w nich mebli na wymiar, by móc poradzić sobie ze specyficznymi warunkami danego pomieszczenia. Inną niedogodnością związaną z meblami modułowymi jest to, że nie zawsze udaje się tak dobrać szerokości poszczególnych komponentów, by zabudować oczekiwany fragment ściany. Wówczas mogą pojawić się szczeliny lub wnęki, które będą niewykorzystane lub nieestetyczne.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Moda na eko kuchnie, czyli powrót do natury


Ekologia przestaje już być jedynie modą, ale staje się stylem życia. Wszystko to...

Jak impregnować beton architektoniczny?


Beton to materiał, który z całą pewnością wpisuje się w aktualnie...

Podłogi w kuchni – najważniejsze parametry


Pomieszczenie kuchenne jest miejscem, w którym non stop chlapiemy wodą, gdzie jest...