Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Moda na eko kuchnie, czyli powrót do natury

Porady

Moda na eko kuchnie, czyli powrót do natury

Ulubione0

Ekologia przestaje już być jedynie modą, ale staje się stylem życia. Wszystko to dzięki wzrastającej świadomości ekologicznej oraz potrzebie zbliżenia się do natury w świecie, w którym coraz bardziej jesteśmy od niej oddzielani przez pogoń za sukcesem oraz życiem w ciągłym biegu na tle betonowych miast. Dlatego by zbliżyć się do natury stajemy się bardziej eco friendly, a tym samym czynimy też takimi nasze domy. Sprawdź jak urządzić serce domu, czyli kuchnię w stylu eco.

Styl eco w kuchni

Słysząc hasło „ekologia" od razu myślimy o segregacji śmieci, oszczędzaniu wody i energii, dbaniu o środowisko naturalne, odnawianiu zasobów naturalnych. Wiąże się to z tym, że coraz większą wagę przykładamy do tego, by dbać o środowisko i tym samym o siebie. Ponadto jesteśmy też złaknieni kontaktu z przyrodą. Współcześni ludzie żyją z coraz większą świadomością ekologiczną i poczuciem obowiązku względem swojego otoczenia. Jeszcze do niedawna była to przede wszystkim moda, ale i potrzeba swoistego powrotu do natury i obcowania z przyrodą. Natomiast dziś możemy zaobserwować, że powstał styl ekologiczny. Dotyczy on już nie tylko naszego stylu życia, mody odzieżowej czy projektów typu zero waste, ale także stał się sposobem urządzania naszych wnętrz domowych. Okazuje się, że dom również może być eko i to nie tylko w zakresie oszczędzania energii, dbania o recykling oraz wykorzystywania w budowie ekologicznych materiałów. Ekologiczny dom tworzą wnętrza, które są urządzone w sposób przyjazny naturze i są nią inspirowane także wzorniczo i estetycznie. W efekcie także serce domu, czyli kuchnia staje się bardziej eko friendly i wypełniają ją ekologiczne materiały oraz naturalne meble.

Ekologiczna kuchnia i jej założenia

Styl eko w kuchni zachwyci osoby troszczące się o środowisko i świadome tego, jak istotne dla przyrody jest to, byśmy o nią dbali także poprzez przyjęty styl życia i wybór określonych rozwiązań w swoich domach. Ale styl ten sprawdzi się również u osób, które cenią naturalne materiały i rośliny, lubią otaczać się przedmiotami i wzorami inspirowanymi światem przyrody. Tak naprawdę styl ekologiczny ma wiele wariantów, a do najpopularniejszych z nich należą styl skandynawski, botaniczny, rustykalny oraz boho. Wszystkie te designy są silnie związane z naturą i znaleźć w nich można inspiracje. Jednak styl ekologiczny to coś więcej niż tylko naturalne kolory i materiały. Bowiem duże znaczenie ma tu także wprowadzenie rozwiązań mających wspierać domowników w codziennym dbaniu o środowisko. Stąd też stawiamy tu wyłącznie na energooszczędne sprzęty gospodarstwa domowego, używanie biodegradowalnych akcesoriów kuchennych, rezygnację (w miarę możliwości) z plastiku, systemy pomocne w segregacji śmieci, wykorzystywanie naczyń i pojemników nadających się do recyklingu, wybór tkanin z naturalnych włókien jak len lub eko bawełna. To tylko niektóre z założeń kuchni w stylu ekologicznym. Przyjrzyjmy się teraz kwestiom estetycznym w eko kuchni.

Jak urządzić eko kuchnię?

Naturalne kolory

Kuchnia w stylu eko opiera się na naturalnych kompozycjach kolorystycznych. Oznacza to, że do jej urządzenia wykorzystujemy przede wszystkim kolory z tak zwanej palety ziemi. Mile widziane są więc odcienie kremowe, brązy, złamane biele, zielenie, a także inne pastelowe barwy inspirowane światem przyrody. Stanowią one idealną bazę dla wyposażenia wnętrza.

Ekologiczne materiały

Tym co charakteryzuje eko kuchnie najbardziej są właśnie naturalne materiały. Dotyczy to zarówno mebli, jak i tkanin oraz wykończenia ścian lub podłóg. Wszystko powinno być możliwie jak najbardziej naturalne i surowe. Warto więc postawić na drewnianą lub kamienną podłogę, drewniane meble kuchenne, a także kamień jako wykończenie blatów lub fragmentu ściany nad nim. Całość dopełnią biodegradowalne tekstylia, czyli bawełniane, wełniane i lniane obrusy, zasłonki lub poduszki na krzesła przy stole kuchennym.

Naturalny minimalizm

Styl eko w kuchni to także minimalizm oraz swoiste podkreślenie naturalnej surowości form i faktur. Im mniej przetworzone zostaną meble i dodatki, tym korzystniej. W takich wnętrzach przyjemniej spędza się czas, gdyż kojąco oddziałują na nasze zmysły.

Recykling to podstawa

Słysząc słowo „recykling" pewnie od razu myślisz o segregacji śmieci. Owszem, to ważna część recyklingu i współcześnie wręcz obowiązek w każdym domu. Dlatego też dobrze jest wyposażyć się w funkcjonalne pojemniki na śmieci. Jednak poza taką formą recyklingu w ekologicznej kuchni powinniśmy postawić także na możliwość wykorzystywania rzeczy, które na pozór straciły już swoją żywotność. Stolik kawowy wykonany z palet, kredens z pchlego targu, czy też półki wykonane ze starych mebli – to tylko niektóre pomysły na nadanie starociom nowego życia.

Zobacz również

Jakie są zalety szybkowaru? Czy warto go kupić?

Jakie są zalety szybkowaru? Czy warto go kupić?

Szybkie gotowanie Zdecydowanie największą zaletą szybkowarów jest skrócenie czasu...

Rodzaje okapów kuchennych

Rodzaje okapów kuchennych

Jak to działa?   Praca okapu często zwanego potocznie wentylatorem opiera się na działaniu...
Komentarze
Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.
Twój komentarz
Ocena