Na jakiej wysokości gniazdka i przełączniki? Zasady umieszczania gniazdek w kuchni i w domu
Odpowiednia liczba gniazdek i przełączników w całym domu, a w szczególności w kuchni, zapewnia nam komfort użytkowania pomieszczeń i korzystania z urządzeń elektrycznych. Dlatego ich rozmieszczenie powinniśmy dokładnie przemyśleć, by nie żałować później, że kontaktów i włączników jest za mało czy też że znajdują się w nieodpowiednim miejscu. Sprawdź, jak powinna wyglądać idealna instalacja elektryczna, gdzie i na jakiej wysokości powinny znaleźć się gniazda wtykowe i włączniki światła.
Jak zaplanować gniazdka w kuchni?
Ile kontaktów powinno znaleźć się w kuchni i gdzie najlepiej je umieścić? Liczbę niezbędnych gniazdek w kuchni łatwo obliczyć, robiąc listę sprzętów AGD, które na stałe będą do nich podłączone oraz tych, z których korzystamy na co dzień. Najlepiej jest zaplanować więcej gniazdek, niż to wynika z naszych obliczeń. Dobrze jest również instalować je w grupach, by kontakty nie zdominowały naszej kuchennej aranżacji i nie zaburzyły harmonii pomieszczenia.
Przełączniki światła w kuchni
Na etapie planowania instalacji elektrycznej w kuchni powinniśmy również rozważyć rozmieszczenie włączników światła. Główny włącznik światła, tak naprawdę w każdym pomieszczeniu, powinniśmy umieścić przy drzwiach wejściowych po stronie klamki. Montujemy go na wysokości 140 cm od podłogi, w odległości około 15 cm od framugi drzwiowej. Jeżeli w kuchni ma znajdować się oświetlenie dodatkowe, na przykład oświetlenie blatu, włącznik umieśćmy w jego okolicach.
Gniazdka w kuchni – na jakiej wysokości?
Montaż kontaktów na odpowiedniej wysokości to równie ważna kwestia, co ich właściwa liczba. Wysokość kuchennych gniazdek będzie zależna od sprzętów, które mają być do nich podłączone. I tak:
- gniazdo do lodówki należy umieścić na min. 30 cm od podłogi, jednak nie wyżej niż 100 cm nad ziemią. W ten sposób gniazdo będzie bezpieczne w przypadku ewentualnego zalania podłogi,
- gniazdko do okapu możesz umieścić za urządzeniem albo w sąsiadującej w nim szafce,
- gniazdo do kuchenki, zmywarki bądź do pralki umieść 30-50 cm nad podłogą,
- gniazdko do innych urządzeń w zabudowie zlokalizuj na wysokości, na której zainstalujesz sprzęty.
Kontakty nad blatem w kuchni
Ściana nad blatem to idealne miejsce na dodatkowe gniazdka, do których podepniesz takie urządzenia, jak czajnik elektryczny czy ekspres do kawy. Dla wygody warto pomyśleć o dodatkowych gniazdach które umożliwią nam komfortowe korzystanie z małego AGD (miksera, blendera, robota kuchennego), kiedy będziemy tego potrzebować, czy chociażby dadzą możliwość podładowania telefonu komórkowego. Tego rodzaju gniazdka najczęściej umieszcza się nad kuchennym blatem bądź też – korzystając z gniazdek nablatowych – bezpośrednio w blacie. Na jakiej wysokości umieścić dodatkowe gniazda naścienne? Optymalna wysokość to ok. 100-120 cm nad podłogą. Pamiętaj też, że – zgodnie z tym, co mówią zasady bezpieczeństwa, gniazdka montowane w kuchni nad batem roboczym powinny znajdować się w minimalnej odległości 60 cm od zlewozmywaka. Warto też w tym miejscu rozważyć instalację kontaktów bryzgoszczelnych, czyli posiadających klapkę zabezpieczającą.
Rozmieszczenie gniazdek i włączników w domu
Ogólne zasady mówią, iż włączniki światła centralnego montuje się wewnątrz danego pomieszczania, obok drzwi, po tej samej stronie, po której zamontowana jest klamka. Łączniki umieszczamy przed wejściem w małych pomieszczeniach, takich jak garderoba, spiżarnia czy chociażby kotłownia. Standardowo przełączniki światła powinny znajdować się na wysokości 140 cm. Włączniki możemy umieścić niżej na przykład w pokoju dziecięcym.
Gniazda wtykowe z reguły umieszcza się na wysokości 20-30 cm nad podłogą. Jeżeli montujemy gniazdka nad blatem w łazience, obowiązują nas te same zasady, co w kuchni: powinny znajdować się one min. 60 cm od strefy mokrej. Warto też korzystać z gniazdek bryzgoszczelnych. W salonie, poza standardowymi gniazdkami, kontakty możemy umieścić też w podłodze. Planując gniazdka do TV, nie zapominajmy do gnieździe antenowym. W sypialni, po obu stronach łóżka umieśćmy nie tylko gniazda wtykowe, ale też przełączniki do światła. Będziemy mogli dzięki temu łatwo zgasić lampy przed zaśnięciem, bez konieczności wstawania z łóżka. W sypialni przydatny może okazać się także ściemniacz oświetlenia. Nie zapominajmy też o montażu gniazdek w garażu i w piwnicy – tu z pewnością będą przydatne.
Światło przy schodach
Świecimy na dole, gasimy na górze – jeżeli chcemy włączać i wyłączać tę samą lampę w różnych miejscach, zastosujmy przełączniki schodowe. Możemy umieszczać je także na początku i na końcu dłuższych korytarzy. Jednoklawiszowy przełącznik, używany w takiej sytuacji, zazwyczaj oznaczony będzie symbolem schodów. Przełącznik krzyżowy z kolei przyda się, kiedy światło zechcemy gasić i świecić z trzech różnych miejsc.
https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/elektryczne-gniazda-podszafkowe-czy-to-sie-oplaca-2946.html
Fantastyczne porady! Artykuł bardzo pomocny dla osób urządzających kuchnię!
Wiadomości w artykule bardzo nam się przydały! dziękujemy :)
Lubię mieć wszystko pod ręką. Tym bardziej w kuchni, gdzie liczy się czas i funkcjonalność. Uważam, że warto więcej czasu się zastanowić niż na szybko podjąć decyzję o rozmieszczeniu gniazdek.
Wszystko ok,za wyjątkiem wyłączników światła tu radził bym 105 , cm, dlatego że 145-160 to miejsce dla termostatu centralnego ogrzewania danego pomieszczenia