Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Na jakiej wysokości gniazdka i przełączniki?...

Porady


Na jakiej wysokości gniazdka i przełączniki? Zasady umieszczania gniazdek w kuchni i w domu

Odpowiednia liczba gniazdek i przełączników w całym domu, a w szczególności w kuchni, zapewnia nam komfort użytkowania pomieszczeń i korzystania z urządzeń elektrycznych. Dlatego ich rozmieszczenie powinniśmy dokładnie przemyśleć, by nie żałować później, że kontaktów i włączników jest za mało czy też że znajdują się w nieodpowiednim miejscu. Sprawdź, jak powinna wyglądać idealna instalacja elektryczna, gdzie i na jakiej wysokości powinny znaleźć się gniazda wtykowe i włączniki światła.

Na zdjęciu: Studio mebli Prestige

Jak zaplanować gniazdka w kuchni?

 

Ile kontaktów powinno znaleźć się w kuchni i gdzie najlepiej je umieścić? Liczbę niezbędnych gniazdek w kuchni łatwo obliczyć, robiąc listę sprzętów AGD, które na stałe będą do nich podłączone oraz tych, z których korzystamy na co dzień. Najlepiej jest zaplanować więcej gniazdek, niż to wynika z naszych obliczeń. Dobrze jest również instalować je w grupach, by kontakty nie zdominowały naszej kuchennej aranżacji i nie zaburzyły harmonii pomieszczenia.

 

Przełączniki światła w kuchni

 

Na etapie planowania instalacji elektrycznej w kuchni powinniśmy również rozważyć rozmieszczenie włączników światła. Główny włącznik światła, tak naprawdę w każdym pomieszczeniu, powinniśmy umieścić przy drzwiach wejściowych po stronie klamki. Montujemy go na wysokości 140 cm od podłogi, w odległości około 15 cm od framugi drzwiowej. Jeżeli w kuchni ma znajdować się oświetlenie dodatkowe, na przykład oświetlenie blatu, włącznik umieśćmy w jego okolicach.

 

Gniazdka w kuchni – na jakiej wysokości?

 

Montaż kontaktów na odpowiedniej wysokości to równie ważna kwestia, co ich właściwa liczba. Wysokość kuchennych gniazdek będzie zależna od sprzętów, które mają być do nich podłączone. I tak:

  • gniazdo do lodówki należy umieścić na min. 30 cm od podłogi, jednak nie wyżej niż 100 cm nad ziemią. W ten sposób gniazdo będzie bezpieczne w przypadku ewentualnego zalania podłogi,
  • gniazdko do okapu możesz umieścić za urządzeniem albo w sąsiadującej w nim szafce,
  • gniazdo do kuchenki, zmywarki bądź do pralki umieść 30-50 cm nad podłogą,
  • gniazdko do innych urządzeń w zabudowie zlokalizuj na wysokości, na której zainstalujesz sprzęty.

Sieć studiów Max Kuchnie

 

Kontakty nad blatem w kuchni

 

Ściana nad blatem to idealne miejsce na dodatkowe gniazdka, do których podepniesz takie urządzenia, jak czajnik elektryczny czy ekspres do kawy. Dla wygody warto pomyśleć o dodatkowych gniazdach które umożliwią nam komfortowe korzystanie z małego AGD (miksera, blendera, robota kuchennego), kiedy będziemy tego potrzebować, czy chociażby dadzą możliwość podładowania telefonu komórkowego. Tego rodzaju gniazdka najczęściej umieszcza się nad kuchennym blatem bądź też – korzystając z gniazdek nablatowych – bezpośrednio w blacie. Na jakiej wysokości umieścić dodatkowe gniazda naścienne? Optymalna wysokość to ok. 100-120 cm nad podłogą. Pamiętaj też, że – zgodnie z tym, co mówią zasady bezpieczeństwa, gniazdka montowane w kuchni nad batem roboczym powinny znajdować się w minimalnej odległości 60 cm od zlewozmywaka. Warto też w tym miejscu rozważyć instalację kontaktów bryzgoszczelnych, czyli posiadających klapkę zabezpieczającą.

 

Rozmieszczenie gniazdek i włączników w domu

 

Ogólne zasady mówią, iż włączniki światła centralnego montuje się wewnątrz danego pomieszczania, obok drzwi, po tej samej stronie, po której zamontowana jest klamka. Łączniki umieszczamy przed wejściem w małych pomieszczeniach, takich jak garderoba, spiżarnia czy chociażby kotłownia. Standardowo przełączniki światła powinny znajdować się na wysokości 140 cm. Włączniki możemy umieścić niżej na przykład w pokoju dziecięcym.

 

Gniazda wtykowe z reguły umieszcza się na wysokości 20-30 cm nad podłogą. Jeżeli montujemy gniazdka nad blatem w łazience, obowiązują nas te same zasady, co w kuchni: powinny znajdować się one min. 60 cm od strefy mokrej. Warto też korzystać z gniazdek bryzgoszczelnych. W salonie, poza standardowymi gniazdkami, kontakty możemy umieścić też w podłodze. Planując gniazdka do TV, nie zapominajmy do gnieździe antenowym. W sypialni, po obu stronach łóżka umieśćmy nie tylko gniazda wtykowe, ale też przełączniki do światła. Będziemy mogli dzięki temu łatwo zgasić lampy przed zaśnięciem, bez konieczności wstawania z łóżka. W sypialni przydatny może okazać się także ściemniacz oświetlenia. Nie zapominajmy też o montażu gniazdek w garażu i w piwnicy – tu z pewnością będą przydatne.

 

Światło przy schodach

 

Świecimy na dole, gasimy na górze – jeżeli chcemy włączać i wyłączać tę samą lampę w różnych miejscach, zastosujmy przełączniki schodowe. Możemy umieszczać je także na początku i na końcu dłuższych korytarzy. Jednoklawiszowy przełącznik, używany w takiej sytuacji, zazwyczaj oznaczony będzie symbolem schodów. Przełącznik krzyżowy z kolei przyda się, kiedy światło zechcemy gasić i świecić z trzech różnych miejsc.

 

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/sprzet-agd/piekarnik/na-jakiej-wysokosci-zamontowac-piekarnik-872.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/elektryczne-gniazda-podszafkowe-czy-to-sie-oplaca-2946.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/gdzie-w-kuchni-najlepiej-zamontowac-gniazda-elektryczne-i-wlaczniki-1687.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/gniazdka-elektryczne-w-kuchni-gdzie-najlepiej-je-umiescic-1855.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/gniazdka-nablatowe-i-nie-tylko-czyli-jak-zaplanowac-gniazdka-elektryczne-w-kuchni-2922.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/jak-dobrze-umiescic-gniazdka-elektryczne-w-naszej-kuchni-1948.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/sprzet-agd/technologia/wlaczniki-i-gniazda-elektryczne-gdzie-je-funkcjonalnie-zamontowac-959.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/znajdz-najlepsze-miejsce-na-wlaczniki-oraz-gniazdka-elektryczne-2173.html

Studio Arpol Meble
Studio Arpol Meble
Studio Chęcik
Studio Chęcik
Studio Drawer
Studio Drawer
Studio Eltop
Studio Eltop
Studio Kome
Studio Kome
Studio Meble Wach
Studio Meble Wach

Komentarze


5.00/5 3 3
5
Tatiana

Fantastyczne porady! Artykuł bardzo pomocny dla osób urządzających kuchnię!


5
narzeczeni

Wiadomości w artykule bardzo nam się przydały! dziękujemy :)


5
PaulinaO.

Lubię mieć wszystko pod ręką. Tym bardziej w kuchni, gdzie liczy się czas i funkcjonalność. Uważam, że warto więcej czasu się zastanowić niż na szybko podjąć decyzję o rozmieszczeniu gniazdek.

Zobacz również


Beton w kuchni – wady i zalety rozwiązania


Beton stosowany w aranżacjach wnętrzarskich cieszy się niezwykłą popularnością,...

Plastik-fantastic


Plastik to jeden z bardziej popularnych materiałów, którego liczne zalety od dawna...

Propozycja na śniadanie – tosty czy kanapka na ciepło?


Wszyscy wiemy, że w Internecie można znaleźć dużo nieprawdziwych informacji. Często...