Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Nasze sposoby na czystą kuchnię

Porady


Nasze sposoby na czystą kuchnię

Kuchnia jest pomieszczeniem w domu w którym niezwykle ważne jest utrzymanie czystości. Chodzi tutaj nie tylko o to, jak przez pryzmat brudnej kuchni możemy być postrzegani przez rodzinę i znajomych, ale przede wszystkim o higienę. W kuchni przygotowujemy posiłki i je spożywamy. Aby nie narażać swojego zdrowia a także zdrowia bliskich w kuchni musi być utrzymywana w szczególnej czystości. Oczywiście łatwo się mówi, jeżeli ktoś mieszka sam i nie ma dzieci. Jeżeli liczba domowników jest większa, to powiedzmy sobie szczerze – o wiele trudniej o czystość. Dziś przygotowaliśmy dla Was kilka sprawdzonych przez nas sposobów, które ułatwią Wam utrzymać kuchnię 'w ryzach'.

Każdy lubi porządek, jednak nie każdemu utrzymanie takiego stanu przychodzi z łatwością. Kuchnia jest dość specyficznym miejscem. Łatwo w niej o bałagan – wystarczą brudne naczynia w zlewie i kilka wyciągniętych rzeczy i kuchnia już wygląda jakby przeszło przez nią tornado. Dziś podpowiemy Wam jak łatwo utrzymać porządek w kuchni. Jesteście ciekawi?

 

#1 Systematyczne sprzątanie
Może się to wydawać banalne, ale kluczem do sukcesu, a dokładniej czystej kuchni są systematyczne porządki. Mnóstwo czynności związanych ze sprzątaniem kuchni nie są czasochłonne, dlatego z niektórymi rzeczami nie warto czekać. Przykładem jest umycie sprzętów czy urządzeń zaraz po skończonej pracy. Po pierwsze łatwiej i szybciej pozbędziemy się świeżych zabrudzeń, a dodatkowo później będziemy mogli się relaksować. Po obiedzie, czy jakimkolwiek innym posiłku starajmy się od razu brudne naczynia włożyć do zmywarki. Zajmie nam to kilka chwil, a brudne naczynia nie będą stały na widoku. Na bieżąco powinniśmy także przecierać blat czy podłogę – w ten sposób cały czas pozostanie czysty i przyjemny dla oka.

 

#2 Odkładaj wszystko na miejsce
Tak naprawdę bałagan zaczyna się od tego, że nie odkładamy rzeczy na ich miejsce. Niezależnie od tego, czy mowa o produktach spożywczych czy różnych akcesoriach kuchennych. Po użyciu wystarczy tylko włożyć daną rzecz do szafki czy szuflady, a zakupy od razu po powrocie do mieszkania posegregować w spiżarni.

 

#3 Przechowywanie żywności na piątkę
Żywność suchą – czyli wszelkiego rodzaju kasze, makarony czy ryż najlepiej przechowywać w specjalnych pojemnikach. Plastikowe lub szklane pojemniki nie tylko ładnie się prezentują, ale przede wszystkim w szafkach będzie panował ład i porządek. Dodatkowo, tak przechowywane produkty będą w mniejszym stopniu narażone na inwazję moli czy innych szkodników.

 

#4 Kuchnia jest nie tylko Twoja
Pamiętaj, żeby wymagać nie tylko od siebie – ale również od pozostałych członków rodziny. Twoje starania będą na nic, jeżeli pozostali domownicy nie będą stosować się do jakichkolwiek zasad. Każdy powinien po sobie sprzątać. Nie chodzi tutaj o zaganianie wszystkich (nawet tych najmłodszych) do generalnych porządków, ale warto nauczyć ich pewnych nawyków – na przykład wkładanie naczyń do zmywarki bezpośrednio po posiłku.

Komentarze


5.00/5 3 3
5
gospodyni

Z tym utrzymaniem porządku to różnie bywa, zwłaszcza w przypadku wielu domowników i gromadki dzieci. Nie sposób upilnować :)


5
Felicja

Ja kuchnię sprzątam codziennie. Myję podłogę i oczywiście naczynia zaraz po posiłku. Nie lubię jak jest bałagan, a szczególnie w kuchni. Jak jest tylko możliwość, to zaganiam męża i dzieci do pomocy :)


5
Ewelina

Z systematycznosią u mnie jest słabo. Staram się zawsze jednak sprzątać zaraz po gotowaniu, aby nie kumulować sobie pracy na potem.

Zobacz również


Mole w kuchni, jak się ich pozbyć?


O mole spożywcze w naszej kuchni wcale nie jest trudno, nawet gdy w panuje sterylny...

Jak przechowywać żywność w kuchni?


Żywność ze względów zdrowotnych, jak i higienicznych, musi być przechowywana w...

Czyste gotowanie, czyli jak czyścić płyty grzewcze


W kuchni, jak w żadnym innym domowym pomieszczeniu powinna panować nienaganna...

Ustawienia prywatności Polityka prywatności