Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Nowoczesne naczynia i ich niezwykłe...

Porady

Nowoczesne naczynia i ich niezwykłe właściwości – poznaj naczynia z powłoką ceramiczną!

Ulubione0

Producenci sprzętów i akcesoriów kuchennych wciąż nie przestają nas zaskakiwać. Technika idzie do przodu, dzięki czemu stosuje się coraz to nowsze rozwiązania. Czy to w sprzętach AGD, czy w akcesoriach kuchennych – a wszystko po to, by żyło nam się lepiej i wygodniej. Przykładem mogą być naczynia kuchenne z powłoką ceramiczną. Dlaczego są godne uwagi? Okazuje się, że nie są to zwykłe garnki. Dzięki powłoce ceramicznej naczynia są ekologiczne, energooszczędne i dodatkowo pięknie wyglądają. Coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie. Dlaczego warto mieć naczynia z powłoką ceramiczną? Jakie są korzyści płynące z ich używania? Co zyskujemy, a co tracimy?

Sekretem jest ceramika!
Jak wiadomo, ceramika jest materiałem całkowicie naturalnym, a więc nie posiada i nie emituje żadnych szkodliwych, trujących czy toksycznych substancji. Dzięki temu, nawet lata korzystania z naczyń z powłoką ceramiczną nie odbiją się na naszym zdrowiu. Ponadto, garnki z powłoką ceramiczną zostały wykonane z surowców najwyższej jakości. Nawet w czasie ich produkcji nie są emitowane do środowiska żadne szkodliwe substancje, są więc jak najbardziej ekologiczne.

Zalety naczyń z powłoką ceramiczną
• Nic nie przywiera
Największą zaletą naczyń z ceramiczną powłoką jest ich struktura. Takie garnki czy patelnie są idealnie gładkie, a więc powłoka ceramiczna zapobiega przywieraniu gotowanych czy smażonych potraw. Dzięki temu nie jest konieczna duża ilość tłuszczu, a więc nasze dania będą bardziej zdrowe!
• Oszczędność
Ważną cechą powłoki ceramicznej jest to, że bardzo dobrze przewodzi ciepło. Dzięki temu, naczynia szybko się nagrzewają, a więc możemy skrócić czas gotowania i zaoszczędzić pieniądze!
• Wysoka odporność
Naczynia z powłoką ceramiczną są odporne na wysokie temperatury oraz uszkodzenia mechaniczne. Do tego łatwo się je czyści – często sama gorąca woda wystarcza.
• Bezpieczeństwo
Ceramika jest materiałem naturalnym, który jest całkowicie bezpieczny. Nie wpływa on ani na nasze zdrowie, ani na nasze środowisko.
• Dostępność i różnorodność
Naczynia kuchenne z ceramiczną powłoką dostępne są w wielu kolorach i wzorach. Można łatwo je dopasować do kuchennej aranżacji.
Wady naczyń z powłoką ceramiczną
• Wymagają odpowiedniej pielęgnacji
Tego typu naczyń nie można myć w zmywarkach – w ten sposób moglibyśmy uszkodzić ceramiczną powłokę. Garnki i patelnie należy myć ręcznie tylko gorącą wodą, a następnie wytrzeć do sucha. Pozostawienie naczyń 'do wyschnięcia' może niekorzystnie wpłynąć na właściwości powłoki ceramicznej.
• Tłuszcz jest niezbędny
Mogłoby się wydawać, że skoro powłoka ma właściwości nieprzywierające, to nie trzeba w ogóle używać tłuszczu. Okazuje się jednak, że jest on konieczny – nawet minimalna ilość. Brak tłuszczu może doprowadzić do nadmiernego nagrzania naczynia, co będzie skutkować uszkodzeniem.

Zobacz również

Dlaczego warto wybrać piekarnik dual cook?

Dlaczego warto wybrać piekarnik dual cook?

Piekarnik dual cook, czyli nowoczesne spojrzenie na pieczenie Już jakiś czas, dużą...

Kuchnia kolonialna. Jak ją właściwie zaaranżować?

Kuchnia kolonialna. Jak ją właściwie...

Od plantatorów kawy Styl kolonialny uchodzący za jeden z wyjątkowo unikatowych typów...
Komentarze
Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.
Twój komentarz
Ocena