Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / O stylu włoskim w aranżacji wnętrz kuchennych

Porady

O stylu włoskim w aranżacji wnętrz kuchennych

Ulubione0

Pomieszczenie kuchenne może być urządzane na wielorakie sposoby, zaś celem nadrzędnym każdego wystroju jest połączenie funkcjonalności oraz elegancji. Te cechy plus dodatkowo nawiązanie do tradycji a także zamiłowanie do niebanalnej estetyki proponuje styl włoski, który znakomicie nadaje się przede wszystkim do aranżacji wnętrz kuchennych.

Od lat pięćdziesiątych minionego stulecia


Generalnie sztuka włoska w dziedzinie urządzania pomieszczeń domowego użytku, w tym kuchni, istnieje od dawien dawna, w zasadzie od początku formowania się zachodniej cywilizacji. Największy boom na włoskie klimaty w aranżu pojawił się natomiast głównie w latach pięćdziesiątych dwudziestego wieku. Od tego momentu wydaje się, że ten rodzaj estetyki nie wychodzi z użytku. Na wzór trendów dominujących w słonecznej Italii dekorowane są kuchnie tak w domach jednorodzinnych, gdzie do dyspozycji lokatorów są z reguły bardzo przestronne pomieszczenia, jak także w mieszkaniach w tradycyjnych blokach miejskich, gdzie nie ma za dużo wolnej przestrzeni do swobodnego zaaranżowania. Podstawą włoskiego wystroju okazuje się zastosowanie jako tworzyw wiodących szlachetnych materiałów wytwórczych. Do tego są one zestawiane z energetyzującymi barwami oraz starannie wykańczanymi elementami meblowymi. Tak kreowany aranż odznacza się zwłaszcza dużą wytwornością oraz gustownością. Lokum jest funkcjonalne, ale przy tym wyjątkowo urokliwe pod względem designu. Włosi słyną również ze swego nieco żartobliwego podejścia nawet do kwestii modelowania pomieszczeń użytku domowego.

 

 

Ze smakiem


Mieszkańcy Italii mają ogromne pole do popisu w zakresie wizualizacji kuchni. Wnętrze to powinno być urządzone gustownie, wytwornie, ale nie sztucznie. To oznacza, że dominuje wystrój, który jest przytulny. Pomieszczenie powinno być komfortowe w codziennej eksploatacji, ale przy tym również bardzo klimatyczne. O nastrojowość można zadbać poprzez wybór odpowiednich rodzajów tworzyw, w tym między innymi solidnej ceramiki, wysokiej klasy naturalnego drewna oraz przepięknie prezentującego się kamienia. Poprzez nawiązanie do takich materiałów wykończeniowych, które bazują zwłaszcza na naturalności i ekologiczności, możliwe jest stworzenie z naszej kuchni wnętrza sielskiego, ale nie wiejskiego zaś odznaczającego się dobrym stylem. Wśród kolorystyki dominującej we włoskich czterech kuchennych ścianach przewijają się subtelne pastele. W tradycyjnym włoskim aranżu można napotkać pudrowe róże oraz turkusy i seledyny. Do tego warto wspomnieć także o bogactwie ornamentyki, do której to Włosi mają duże przywiązanie. Lubią wzornictwo, dekoracyjność i bibeloty.

 

 

Trochę po angielsku, nieco klasycznie


W zestawach meblowych wybieranych do wystroju kuchni po włosku da się zauważyć pewne elementy innych stylizacji, w tym stylu klasycznego oraz nurtu angielskiego. Komplety są jasne i praktycznie zawsze robione z drewna. Ponadto mają ozdobną formę. Wyróżniają się ciekawymi, często bardzo licznie występującymi rzeźbieniami, które pojawiają się jako dodatkowe dekoracje na przykład na wykończeniu stołów oraz szafek i kredensów. Bardzo często wieńczy meble kuchenne gzyms. Warto także wspomnieć o oryginalnie profilowanych rączkach oraz awangardowych kształtem uchwytach poszczególnych mebli. Z jednej strony jest to upiększenie asortymentu kuchennego, z drugiej również wygoda i poręczność. Aranżacja kuchni w stylu włoskim nie mogłaby istnieć, gdyby nie uwzględniono w niej stołu. Ten kuchenny mebel jest zdecydowaną podstawą, jeżeli chodzi o nadrzędne akcesoria każdego pomieszczenia kuchennego według standardów włoskich. Musi on stanowić centrum wnętrza. Najlepiej, aby dawał się rozsuwać, co ułatwi biesiadowanie, do czego Włosi mają ogromne zamiłowanie. Często stół jest osadzony na rzeźbionych nogach. Krzesła do niego idealnie pasujące są natomiast wyposażone w elegancką i do tego miękką w dotyku tapicerkę.

Zobacz również

Czy schowana mikrofalówka się opłaca?

Czy schowana mikrofalówka się opłaca?

Kuchenka mikrofalowa – sprzęt niezastąpiony? Mikrofalówka to urządzenie, które pozwala nam na...

Wycisz swoją kuchnię – poznaj proste triki

Wycisz swoją kuchnię – poznaj proste triki

Różne typy hałasu W kuchni hałas ma różne oblicza. Czasem są to krzyki małego dziecka,...
Komentarze
Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.
Twój komentarz
Ocena