Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Okap blatowy – czym jest i dlaczego warto go...

Porady

Okap blatowy – czym jest i dlaczego warto go mieć?

Ulubione0

Nieodłącznym elementem każdej kuchni jest okap. Dotychczas kojarzył nam się on z dużym, nieforemnym urządzeniem, znajdującym się nad kuchenką gazową. Wraz z modą na minimalistyczne, nowoczesne wnętrza, producenci sprzętów AGD zaczęli tworzyć urządzenia pasujące do takich aranżacji. Coraz bardziej popularne stały się sprzęty pod zabudowę, które 'da się schować'. Innowacyjne rozwiązania możemy spotkać na każdym kroku – a dzięki nim, kuchnia jest wygodna, funkcjonalna i ładna! W końcu powstały okapy, które nie 'burzą' perfekcyjnej, minimalistycznej aranżacji – okapy blatowe.

Czym jest okap?
Okap to urządzenie służące do pochłaniania i oczyszczania kuchennego powietrza. Jak wiadomo, podczas gotowania wytwarzają się opary, czasem coś nam się przypali i okap pomoże nam pozbyć się z kuchni tych wszystkich 'zapachów'. Jeszcze do niedawna, okap był dużym, niezbyt foremnym urządzeniem, które znajdowało się nad płytą grzewczą. Jego forma i rozmiary 'zaburzały' całą kuchenną aranżację, jednak trudno byłoby z niego zrezygnować.

Czy okap zawsze musi być 'na górze'?
Tak się już jakoś przyjęło, że wszystkie (dotychczas nam znane) modele okapów, umieszczane były nad kuchnią grzewczą. Czy to oznacza, że tylko taka pozycja zapewnia dobre wchłanianie i oczyszczanie powietrza? Okazuje się, że 'górne rozwiązanie' było zrozumiałe i wygodne. Tradycyjny okap, nie tylko dobrze spełniał swoje zadanie, ale też nie przeszkadzał domownikom podczas przygotowywania posiłków czy sprzątania. Dziś jednak, sprawa ma się zupełnie inaczej – nowoczesne okapy blatowe nie są tak duże i możemy je sprytnie 'ukryć' w meblach.

Okap blatowy – rodzaje
Okap blatowy może przybrać dwie formy. W pierwszej opcji jest on zamontowany na stałe – czyli cały czas pozostaje w 'wysuniętej' pozycji lub może być widoczny (wysuwany) tylko wtedy, gdy go potrzebujemy i chcemy z niego skorzystać. Taki model wyposażony jest w specjalny panel sterujący i sterujemy nim za pomocą pilota.

Dlaczego warto wybrać okap blatowy?
• Więcej miejsca w kuchni
Decydując się na okap blatowy, zyskujemy więcej miejsca w naszej kuchni. Miejsce nad płytą grzewczą możemy dowolnie zaaranżować – zamontować tam dodatkową szafkę czy półkę. Jest to idealne miejsce na akcesoria kuchenne, z których często korzysta się podczas gotowania – w ten sposób będziemy je mieli zawsze 'pod ręką'.
• Mniejszy hałas
Wszyscy wiemy, jak głośny potrafi być tradycyjny okap – tak naprawdę, po jego uruchomieniu ciężko jest rozmawiać, czy wykonywać inne obowiązki. Okap blatowy pracuje o wiele ciszej. Jak to możliwe? Silnik urządzenia umieszczony jest wewnątrz zabudowy meblowej – dźwięk jest zagłuszony, a więc okap nie wytwarza aż takiego hałasu.
• Duża wydajność i efektywność urządzenia
Mogłoby się wydawać, że okapy blatowe to wymysł producentów, który nie jest aż tak skuteczny, jak tradycyjne okapy. Tymczasem, jeśli chodzi o wydajność, to nowoczesne modele są tak samo skuteczne.

Zobacz również

Kuchnia plus salon. Jaki styl najlepszy?

Kuchnia plus salon. Jaki styl najlepszy?

Minimalizm strzałem w dziesiątkę Zarówno do wyposażenia lokum kuchennego, jak i salonu...

Piekarnik parowy – zastąp trzy urządzenia jednym!

Piekarnik parowy – zastąp trzy urządzenia...

Czym jest piekarnik parowy? Piekarnik parowy, inaczej piec konwekcyjno-parowy łączy klasyczne...
Komentarze
Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.
Twój komentarz
Ocena