Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Okap, którego nie widać – czyli okap blatowy

Porady


Okap, którego nie widać – czyli okap blatowy

W kuchni niektóre elementy są po prostu niezbędne. Przykładem urządzenia, z którego nie można – lub nie powinniśmy rezygnować jest okap. Oczywiście zazwyczaj kojarzy nam się on z niezbyt zgrabnym, metalowym pochłaniaczem powietrza, który często nie pasuje – lub wręcz psuje naszą kuchenną aranżację. Nie ma co się oszukiwać – popularny, metalowy okap nie pasuje do nowoczesnych i minimalistycznych wnętrz. Na szczęście producenci wciąż tworzą i wymyślają – minimalistyczne alternatywy popularnych urządzeń. I wymyślili – okapy blatowe, czyli coś czego w ogóle nie widać!

Na zdjęciu: Airforce

Producenci tworzą dla nas

 

Jak wygląda tradycyjny okap? Jest to duże, niezbyt ładne urządzenie, które zazwyczaj znajduje się nad kuchnią grzewczą. Bardzo często cały jej wygląd – te rozmiary i kształt psują idealną, nowoczesną, minimalistyczną kuchenną aranżację. Oczywiście nie ma mowy o pozbyciu się okapu – jest on w kuchni niezbędny, dlatego trzeba szukać. Na szczęście niedaleko – gdyż z pomocą spieszą kreatywni producenci okapów. Wychodząc naprzeciw naszym minimalistycznym wymaganiom stworzyli innowacyjne urządzenie – czyli okap blatowy.

 

Czy okap musi być na górze?

 

Tak się jakoś dziwnie przyjęło, że miejsce okapu jest zawsze na górze. Do tej pory, wszystkie modele tego typu urządzeń były projektowane właśnie z myślą o górnej lokalizacji. Jeśli okap – to zawsze nad kuchenką, innej opcji nie ma – a raczej nie było. Oczywiście takie rozwiązanie ma swoje racjonalne wytłumaczenie. Okap umieszczony na górze nie przeszkadzał podczas gotowania, a dodatkowo wciągał parę wodną oraz wszystkie zapachy.

 

Okap w blacie – jak to możliwe?

 

Okap blatowy praktycznie cały czas jest niewidoczny – jest sprytnie ukryty w kuchennej zabudowie. Znajduje się między płytą grzewczą i ścianą. Wysuwamy go za pomocą specjalnego pilota. Oczywiście są również modele, które cały czas 'są na wierzchu'.

 

Co zyskasz jeśli zdecydujesz się na okap blatowy?

 

Przede wszystkim zwiększysz możliwości swojej kuchni – chodzi tutaj o aranżację wnętrza. Wybierając okap blatowy automatycznie masz wolną przestrzeń nad płytą grzewczą. Można ją wykorzystać na dodatkową szafkę lub półkę. Tak naprawdę to miejsce, możemy wykorzystać w dowolny sposób – wszystko zależy od nas.
Nie da się ukryć, że tradycyjne okapy pracują dość głośno. Wiele osób rzadko z nich korzysta, bo w takim huku po prostu nie da się pracować! Okap blatowy pracuje cichutko. Dlaczego? Otóż silnik urządzenia jest schowany w środku zabudowy, dlatego hałas jest zagłuszony. Okap blatowy jest niewidoczny. Idealnie sprawdzi się w nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach, a także w otwartych kuchniach.

Komentarze


5.00/5 1 1
5
Julia

Z czymś takim się jeszcze nie spotkałam. Na pewno takie rozwiązanie jest drogie, ale z drugiej strony na pewno designerskie. Dodatkowo można pochwalić się przed znajomymi.

Zobacz również


Szufladowy zawrót głowy


Ciężko wyobrazić sobie jakąkolwiek kuchnię bez szuflad. Każda pani lub pan domu...

Instalacja elektryczna w kuchni


Współczesna kuchnia właściwie nie mogłaby się obejść bez energii...

Ściana z cegły w kuchni – czy to jest dobry pomysł?


Coraz więcej osób, chcąc urozmaicić jakoś swoją kuchnię, decyduję się na...