Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Okap, którego nie widać – czyli okap blatowy

Porady

Okap, którego nie widać – czyli okap blatowy

Ulubione0

W kuchni niektóre elementy są po prostu niezbędne. Przykładem urządzenia, z którego nie można – lub nie powinniśmy rezygnować jest okap. Oczywiście zazwyczaj kojarzy nam się on z niezbyt zgrabnym, metalowym pochłaniaczem powietrza, który często nie pasuje – lub wręcz psuje naszą kuchenną aranżację. Nie ma co się oszukiwać – popularny, metalowy okap nie pasuje do nowoczesnych i minimalistycznych wnętrz. Na szczęście producenci wciąż tworzą i wymyślają – minimalistyczne alternatywy popularnych urządzeń. I wymyślili – okapy blatowe, czyli coś czego w ogóle nie widać!

Producenci tworzą dla nas
Jak wygląda tradycyjny okap? Jest to duże, niezbyt ładne urządzenie, które zazwyczaj znajduje się nad kuchnią grzewczą. Bardzo często cały jej wygląd – te rozmiary i kształt psują idealną, nowoczesną, minimalistyczną kuchenną aranżację. Oczywiście nie ma mowy o pozbyciu się okapu – jest on w kuchni niezbędny, dlatego trzeba szukać. Na szczęście niedaleko – gdyż z pomocą spieszą kreatywni producenci okapów. Wychodząc naprzeciw naszym minimalistycznym wymaganiom stworzyli innowacyjne urządzenie – czyli okap blatowy.

 

Czy okap musi być na górze?
Tak się jakoś dziwnie przyjęło, że miejsce okapu jest zawsze na górze. Do tej pory, wszystkie modele tego typu urządzeń były projektowane właśnie z myślą o górnej lokalizacji. Jeśli okap – to zawsze nad kuchenką, innej opcji nie ma – a raczej nie było. Oczywiście takie rozwiązanie ma swoje racjonalne wytłumaczenie. Okap umieszczony na górze nie przeszkadzał podczas gotowania, a dodatkowo wciągał parę wodną oraz wszystkie zapachy.

 

Okap w blacie – jak to możliwe?
Okap blatowy praktycznie cały czas jest niewidoczny – jest sprytnie ukryty w kuchennej zabudowie. Znajduje się między płytą grzewczą i ścianą. Wysuwamy go za pomocą specjalnego pilota. Oczywiście są również modele, które cały czas 'są na wierzchu'.

 

Co zyskasz jeśli zdecydujesz się na okap blatowy?
Przede wszystkim zwiększysz możliwości swojej kuchni – chodzi tutaj o aranżację wnętrza. Wybierając okap blatowy automatycznie masz wolną przestrzeń nad płytą grzewczą. Można ją wykorzystać na dodatkową szafkę lub półkę. Tak naprawdę to miejsce, możemy wykorzystać w dowolny sposób – wszystko zależy od nas.
Nie da się ukryć, że tradycyjne okapy pracują dość głośno. Wiele osób rzadko z nich korzysta, bo w takim huku po prostu nie da się pracować! Okap blatowy pracuje cichutko. Dlaczego? Otóż silnik urządzenia jest schowany w środku zabudowy, dlatego hałas jest zagłuszony.
Okap blatowy jest niewidoczny. Idealnie sprawdzi się w nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach, a także w otwartych kuchniach.

Zobacz również

Jak przechowywać żywność w lodówce?

Jak przechowywać żywność w lodówce?

Co powinniśmy przechowywać na górnych półkach lodówki? Górna półka świetnie sprawdza się...

Kuchnia jak z lat dwudziestych. O artystyczności i awangardzie w aranżacji wnętrz

Kuchnia jak z lat dwudziestych. O artystyczności...

Blisko wiek tradycji Styl Art Deco zrodził się w latach dwudziestych minionego stulecia,...
Komentarze (1)
1
Gość
Julia
2017-12-18 08:16:58

Z czymś takim się jeszcze nie spotkałam. Na pewno takie rozwiązanie jest drogie, ale z drugiej strony na pewno designerskie. Dodatkowo można pochwalić się przed znajomymi.

Twój komentarz
Ocena