Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Oświetlenie dekoracyjne w kuchni

Porady

Oświetlenie dekoracyjne w kuchni

Ulubione0

Kuchnia jest wnętrzem wymagającym szczególnego oświetlenia. W przeciwieństwie do innych pomieszczeń w domu nie wystarczy tu jedynie światło centralne w postaci lampy sufitowej. Poszczególne strefy związane z wykonywaniem określonych czynności kuchennych powinny zostać dodatkowo doświetlone, by wnętrze było funkcjonalne i sprzyjało komfortowej pracy w nim. Jednak urządzając kuchnię warto także pamiętać o oświetleniu dekoracyjnym, gdyż tkwi w nim wielki potencjał aranżacyjny.

Optymalne oświetlenie kuchni to priorytet

Kuchnia jest wnętrzem, w którym na co dzień dużo się dzieje. Przygotowywanie posiłków i sprzątanie po nich wymaga odpowiednich warunków, by prace te przebiegały możliwie jak najsprawniej i w poczuciu komfortu. Jednym z najważniejszych aspektów, które mają na to znaczący wpływ jest właśnie oświetlenie. Dlatego już na etapie projektowania aranżacji kuchennej, warto wykonać też projekt oświetlenia, dzięki czemu będzie ono współgrało i dopełniało zabudowę mebli kuchennych.

Oświetlenie stref roboczych w kuchni:
oświetlenie pod szafkami wiszącymi,
oświetlenie blatu roboczego,
oświetlenie nad płytą grzewczą/kuchenką,
oświetlenie strefy jadalnianej,
oświetlenie szafek (opcjonalnie),
oświetlenie dekoracyjne.

Oświetlenie dekoracyjne w kuchni

Oświetlenie kuchni ma znaczenie priorytetowe przede wszystkim w zakresie funkcjonalnym i praktycznym. Jednak warto docenić także jego wartość dekoracyjną. Za pomocą odpowiednich źródeł światła można stworzyć niezwykłą aranżację, która będzie zachwycała w wyjątkowy sposób. Za pomocą oświetlenia można stworzyć preferowany klimat wnętrza, a także odmienić charakter aranżacji. Ozdobą stanie się między innymi podświetlenie półek zarówno wewnątrz szafek, jak i tych wolno wiszących. Dobrze się tu sprawdzą żarówki oraz taśmy LED dające światło w dowolnym kolorze i nasileniu. Pięknie w aranżacjach kuchennych prezentują się także halogeny, których kierunek padania światła można samodzielnie modyfikować. Oświetlenie punktowe dobrze się sprawdzi również nad wyspą kuchenną lub w podwieszanym suficie i listwach dekoracyjnych.

Efektowne oświetlenie kuchni

Oświetlenie stanowi istotny element dekoracyjny każdej aranżacji, bez względu na to czy została ona zaprojektowana w myśl stylu klasycznego, czy nowoczesnego. Efektownym sposobem oświetlenia kuchni jest chociażby specjalna szyna montowana w suficie, w której znajdują się kierunkowe lampki lub ekran z punktami świetlnymi. Taka dekoracja oświetleniowa nazywana jest stropem świetlnym. Ciekawie prezentować się będzie również rząd takich samych lamp zamontowanych na ścianie z oświetleniem bocznym. Takie rodzaje oświetlenia dekoracyjnego cieszą się szczególną popularnością ze względu na efektowność.

Zobacz również

Ostre cięcie, czyli wybieramy nóż kuchenny

Ostre cięcie, czyli wybieramy nóż kuchenny

Jak (nie) używać? Doskonale tnące ostrze to znak rozpoznawczy dobrego kuchennego noża....

Jaki rozmiar zmywarki wybrać?

Jaki rozmiar zmywarki wybrać?

Szerokość zmywarki przekłada się na jej pojemność Wybierając zmywarkę powinniśmy kierować...
Komentarze
Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.
Twój komentarz
Ocena