Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Oświetlenie dekoracyjne w kuchni

Porady

Oświetlenie dekoracyjne w kuchni

Ulubione0

Kuchnia jest wnętrzem wymagającym szczególnego oświetlenia. W przeciwieństwie do innych pomieszczeń w domu nie wystarczy tu jedynie światło centralne w postaci lampy sufitowej. Poszczególne strefy związane z wykonywaniem określonych czynności kuchennych powinny zostać dodatkowo doświetlone, by wnętrze było funkcjonalne i sprzyjało komfortowej pracy w nim. Jednak urządzając kuchnię warto także pamiętać o oświetleniu dekoracyjnym, gdyż tkwi w nim wielki potencjał aranżacyjny.

Optymalne oświetlenie kuchni to priorytet

Kuchnia jest wnętrzem, w którym na co dzień dużo się dzieje. Przygotowywanie posiłków i sprzątanie po nich wymaga odpowiednich warunków, by prace te przebiegały możliwie jak najsprawniej i w poczuciu komfortu. Jednym z najważniejszych aspektów, które mają na to znaczący wpływ jest właśnie oświetlenie. Dlatego już na etapie projektowania aranżacji kuchennej, warto wykonać też projekt oświetlenia, dzięki czemu będzie ono współgrało i dopełniało zabudowę mebli kuchennych.

Oświetlenie stref roboczych w kuchni:
oświetlenie pod szafkami wiszącymi,
oświetlenie blatu roboczego,
oświetlenie nad płytą grzewczą/kuchenką,
oświetlenie strefy jadalnianej,
oświetlenie szafek (opcjonalnie),
oświetlenie dekoracyjne.

 

Prawidłowe oświetlenie w kuchni

Oświetlenie kuchni ma znaczenie priorytetowe przede wszystkim w zakresie funkcjonalnym i praktycznym. Jednak warto docenić także jego wartość dekoracyjną. Za pomocą odpowiednich źródeł światła można stworzyć niezwykłą aranżację, która będzie zachwycała w wyjątkowy sposób. Za pomocą oświetlenia można stworzyć preferowany klimat wnętrza, a także odmienić charakter aranżacji. Ozdobą stanie się między innymi podświetlenie półek zarówno wewnątrz szafek, jak i tych wolno wiszących. Dobrze się tu sprawdzą żarówki oraz taśmy LED dające światło w dowolnym kolorze i nasileniu. Pięknie w aranżacjach kuchennych prezentują się także halogeny, których kierunek padania światła można samodzielnie modyfikować. Oświetlenie punktowe dobrze się sprawdzi również nad wyspą kuchenną lub w podwieszanym suficie i listwach dekoracyjnych.

 

Ozdobne oświetlenie

Oświetlenie stanowi istotny element dekoracyjny każdej aranżacji, bez względu na to czy została ona zaprojektowana w myśl stylu klasycznego, czy nowoczesnego. Efektownym sposobem oświetlenia kuchni jest chociażby specjalna szyna montowana w suficie, w której znajdują się kierunkowe lampki lub ekran z punktami świetlnymi. Taka dekoracja oświetleniowa nazywana jest stropem świetlnym. Ciekawie prezentować się będzie również rząd takich samych lamp zamontowanych na ścianie z oświetleniem bocznym. Takie rodzaje oświetlenia dekoracyjnego cieszą się szczególną popularnością ze względu na efektowność.

Zobacz również

Malujemy ściany w kuchni – klasyka czy szaleństwo?

Malujemy ściany w kuchni – klasyka czy...

Co nieco o kolorach Kolory ogólnie możemy podzielić na ciepłe i zimne barwy. Ciepłe kolory to...

Pyroliza i kataliza, czyli piekarnik który sam się czyści.

Pyroliza i kataliza, czyli piekarnik który sam...

Samoczyszczące piekarniki – to nie żarty! Piekarniki, które same się czyszczą posiadają...
Komentarze
Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.
Twój komentarz
Ocena