Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Oświetlenie sufitowe w kuchni – jak wybrać i...

Porady


Oświetlenie sufitowe w kuchni – jak wybrać i odpowiednio je rozplanować?

Właściwe rozmieszczenie oświetlenia sufitowego w kuchni może nie być łatwe, jest jednak niezbędne do tego, by stworzyć wygodną i funkcjonalną przestrzeń. Pamiętajmy też o tym, że lampy poza tym, że są praktyczne, pełnią też funkcję dekoracyjną i pozwalają podkreślić styl, w jakim urządzona została nasza kuchnia. Jak zatem dobrać lampy sufitowe do kuchni, by mieć pewność, że będą one pasować do stworzonej przez nas aranżacji, a jednocześnie dostarczą nam odpowiednią ilość światła?

Jak rozmieścić lampy w kuchni?

 

Rozplanowanie oświetlenia w kuchni jest szczególnie ważne w dużych pomieszczeniach, gdzie jedna – centralnie umieszczona – lampa sufitowa może być niewystarczająca. Mała kuchnia pod tym względem nie będzie aż tak wymagająca, jednak w dużych i otwartych kuchniach niezbędne będzie zastosowanie kilku źródeł światła, by móc doświetlić każdy ich kat. Biorąc pod uwagę oświetlenie kuchni sufitowe, najczęściej stosowany układ składa się z:

  • głównego źródła światła w postaci lampy wiszącej lub plafonu stosowanych dla oświetlenia centralnej części kuchni,
  • lamp punktowych (spotów, opraw natynkowych itp.) doświetlających blat kuchenny,
  • lamp o funkcji typowo dekoracyjnej (taśmy LED, klimatyczne lampy wiszące).

 

Lampy wiszące i plafony do kuchni

 

Nowoczesne lampy wiszące i klasyczne żyrandole o pokaźnych rozmiarach lepiej sprawdzą się w dużych kuchniach, w małych mogłyby być zbyt przytłaczające i dodatkowo optycznie jeszcze bardziej je pomniejszyć. W dużej kuchni natomiast lampę wiszącą dużo łatwiej jest wyeksponować, a z drugiej strony ona sama będzie miała większe pole do popisu. Lampy wiszące do kuchni świetnie spełniają swoje zadanie, kiedy umieścimy je centralnie, ale będą też dobrym rozwiązaniem nad wyspę. Tu również będą jednocześnie funkcjonalne i stanowić będą stylowy dodatek. Spójną aranżację w otwartej kuchni możemy uzyskać, kiedy identyczną lampę bądź też oprawę z tej samej kolekcji umieścimy w salonie albo też nad stołem w jadalni.

 

Cała kuchnia w jednym miejscu

 

Oświetlenie w kuchni – sufitowe spoty i oprawy natynkowe

 

Oświetlenie punktowe to najbardziej praktyczny rodzaj oświetlenia do kuchni. Jeżeli w naszej kuchni znajduje się podwieszany sufit, możemy zastosować w nim spoty i oprawy do wbudowania. Kiedy nie mamy takiej możliwości, zastosujmy oprawy natynkowe. Najbardziej funkcjonalne będą te umożliwiające nam regulację kąta padania światła. Dzięki nim światło skierujemy w dowolnie wybraną stronę, by doświetlić dokładnie to miejsce, które tego wymaga. Spoty i małe reflektorki – mimo iż niepozorne – w pomieszczeniu mogą stworzyć naprawdę wyjątkowy klimat.

 

Stylowe lampy do kuchni

 

Przyjemny nastrój jest szczególnie ważny, by w kuchni chciało się przebywać. Istotne zatem, aby i oprawy sufitowe, jak i lampy wiszące wpisywały się w wystrój całego pomieszczenia, a nawet podkreślały jego charakter. Szeroka oferta producentów nowoczesnego oświetlenia dostarcza nam lampy do każdego stylu wnętrzarskiego. Dlatego też, niezależnie od tego, czy Twoja kuchnia jest nowoczesna, klasyczna, retro, vintage czy industrialna – bez problemu znajdziesz oświetlenie, które wkomponuje się w jej wystrój. Inspiracji na pewno Ci nie zabraknie.

 

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/najlepsze-oswietlenie-do-malej-kuchni-jak-wybrac-gdzie-zamontowac-1881.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/aranzacje/oswietlenie/piekno-u-sufitu-806.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/sufit-podwieszany-jak-go-wykorzystac-w-kuchni-2920.html

 

Studio Andal
Studio Andal
Studio Bossi
Studio Bossi
Studio Meble Wach
Studio Meble Wach
Studio Meblox
Studio Meblox
Studio Mono
Studio Mono
Studio Słonex
Studio Słonex

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Matowe czy z połyskiem? Jakie fronty do kuchni wybrać?


Urządzanie kuchni wiąże się z ekscytacją, radością i zaangażowaniem, ale...

Kuchnia dla seniora – jak ją urządzić?


Seniorzy bardzo często mają problemy ze wzrokiem, sprawnością i poruszaniem się, a...

Kuchnia z aneksem – jak ją urządzić?


Coraz więcej osób rezygnuje z tradycyjnej, oddzielonej kuchni i wybiera opcję dwa...