Otwórz je! Kilka słów o kuchennych drzwiach
Wiele osób podczas planowania remontu kuchni zastanawia się czy zamknąć to wnetrze czy pozostawić je otwarte na resztę pomieszczeń. Oba warianty mają liczne plusy i minusy, jednak jeśli zdecydujemy się na ten pierwszy, staniemy przed niełatwą decyzją: jakie drzwi wybrać?
Wysokie wymagania
Kuchnia to specyficzne pomieszczenie, potrzebuje więc drzwi, które spełnią kilka podstawowych warunków. Powinny zatem być:
- funkcjonalne
- niezawodne i trwałe
- odporne na działanie wilgoci, której przecież pełno w kuchni
- lekkie, powinny łatwo się otwierać i lekko chodzić na zawiasach
- powinny też skutecznie hamować rozprzestrzenianie się zapachów na resztę domu
- swym stylem, konstrukcją i wyglądem muszą wpisywać się w charakter kuchni i sąsiednich pomieszczeń, są w końcu wizytówką kuchni.
Z czego najlepsze?
Aby spełnić większość z powyższych warunków, drzwi kuchenne muszą być solidnie wykonane z dobrej jakości materiałów. Wybór konkretnego zależy od wielu czynników, m.in. ceny, stylu, w jakim urządzone jest wnętrze, charakteru, jakiego chcemy nadać kuchni. Można więc spotkać popularne drzwi drewniane (niestety są dość ciężkie i łatwo się wypaczają), wykonane z materiałów drewnopochodnych, PCV, a nawet szkła. Z reguły drewniane drzwi impregnuje się i wykańcza powłoką lakieru lub kryjącej farby. Inaczej sprawa wygląda w przypadku płyt drewnopochodnych, które okleja się drewnopodobnymi lub naturalnymi okleinami, by do złudzenia przypominały drewniane kuzynki. Z kolei szklane drzwi mogą być całkowicie lub częściowo przeźroczyste albo wykonane ze szkła matowego. Można je dostosować do wystroju kuchni i przedpokoju, w każdej chwili istnieje też możliwość ich oklejenia i nadania im nowego charakteru.
Otwieranie otwieraniu nierówne
Najbardziej popularne są tradycyjne drzwi uchylne. Idealnie sprawdzają się one w domach i mieszkaniach, szeroko się otwierają (180 stopni – kąt rozwarcia) umożliwiając swobodne przejście między pomieszczeniami. Mogą być wykonane właściwie z każdego materiału, przeważnie występują jako drzwi jednoskrzydłowe. Niestety nie są zbyt praktyczne w małych kuchniach, ponieważ (jeśli otwierają się zgodnie z ogólnie przyjętymi standardami – do wnętrza kuchni) zabierają cenną przestrzeń, która można by wykorzystać w lepszy sposób. Co więcej, mogą blokować swobodne korzystanie z szafek czy szuflad, jeśli są umiejscowione w pobliżu drzwi, dlatego ten aspekt warto wziąć pod uwagę jeszcze na etapie planowania kuchennej zabudowy. Jednym z możliwych rozwiązań jest zmiana strony mocowania drzwi z prawej na lewą lub odwrotnie w zależności od potrzeb, jednak taką decyzję trzeba podjąć już w momencie wyboru drzwi. Świetną alternatywą dla drzwi uchylnych są ich przesuwne kuzynki. Wprawdzie wymagają nieco miejsca po bokach, ale świetnie się prezentują, szczególnie w pomieszczeniach, w których kuchnia graniczy z salonem lub jadalnią. Z reguły występują w postaci dwuskrzydłowej, jednak spotkać można też drzwi przesuwne z jednym skrzydłem. Jeśli naprawdę potrzebujemy zaoszczędzić miejsce w kuchni, warto zastanowić się nad drzwiami składanymi, potocznie zwanymi harmonijkowymi. Skrzydło takich drzwi składa się z kilku pionowych części połączonych mini-zawiasami, które składają się w momencie zsuwania drzwi. Tego typu drzwi nie potrzebują dużo miejsca, jednak dobrze jest mieć świadomość, że po złożeniu zmniejszają nieco szerokość otworu drzwiowego. Dość mało popularne są drzwi wahadłowe, a niesłusznie. Są one bowiem bardzo praktyczne, szczególnie jeśli nie spożywamy posiłków w kuchni, tylko często biegamy z talerzami do salonu czy jadalni i brakuje nam wolnej ręki do otwierania drzwi.
Techniczne szczegóły
Aby korzystanie z kuchni było funkcjonalne, a przemieszczanie między nią a resztą pomieszczeń wygodne i bezkolizyjne, drzwi kuchenne muszą być odpowiednio do tego dostosowane. Minimalna szerokość drzwi w świetle ościeżnicy powinna wynosić 80 cm. Warto zdawać sobie sprawę z faktu, że im otwór drzwiowy szerszy tym lepszy i wygodniejszy. Kuchenne drzwi muszą być też pozbawione progów, a ze względu na zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza miedzy kuchnią, a resztą pomieszczeń, od podłogi powinna je dzielić szczelina o wysokości minimum 2,5 cm.
hmmmmmmmmmm.........
Dzwi czesto są pomijane podczas szczegółowego planowania remontu - a przeciez to bardzo wazny element każdej kuchni
dzrzwi w kuchni są niezbędne