Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Palisander w kuchni

Porady


Palisander w kuchni

Palisander to drzewo egzotyczne, które od lat wykorzystuje się do produkcji wysokiej jakości mebli. Aktualnie, kiedy nawiązujący do trendów z połowy XX wieku styl mid-century modern podbija nasze serca, palisander staje się również modnym rozwiązaniem do kuchni. Czy palisander to dobry wybór do tego specyficznego pomieszczenia, jak może wyglądać zabudowa w kolorze palisandru i do czego pasuje?

Na zdjęciu: Studio mebli Mebel-Styl

Palisander – co to za drzewo?

 

Palisander to drzewo występujące w tropikalnych rejonach Ameryki Południowej, Azji i Afryki. Jego dwie najbardziej znane odmiany to palisander indyjski i palisander brazylijski. Obie mogą rosnąć na wysokość nawet 40 m, a tym co je cechuje, jest specyficzny zapach. Palisander brazylijski wydziela woń migdałową, podczas gdy zapach palisandru indyjskiego jest głęboki i ostry. Natomiast drewno palisandrowe ma charakterystyczny wygląd. Jego słoje są widoczne i wyjątkowo dekoracyjne. Kolor drewna zależeć będzie natomiast od jego pochodzenia. Od ciemnego brązu aż po jasne odcienie porównywane z drewnem bukowym – palisander występuje w różnych wersjach kolorystycznych. W większości przypadków jest również łatwy w obróbce, dlatego praca z nim nie sprawia trudności.

 

Palisander – właściwości

 

Wymieniając właściwości palisandru, przede wszystkim zwraca się uwagę na jego wytrzymałość i trwałość. Jest odporny na wilgoć oraz ścieranie, dzięki czemu nie ulega zniszczeniu pod wpływem ubiegu czasu. Ze względu na jego charakterystyczny wygląd z kolei, jest wykorzystywany nie tylko przez stolarzy, lecz także przez artystów – rzeźbiarzy i wytwórców instrumentów muzycznych. Wszystkie te cechy sprawiają, że drewno palisandrowe jest świetnym materiałem na meble kuchenne i wykonuje się w niego zarówno korpusy, jak i fronty szafek, ale też blaty, stoły czy nawet krzesła. Tego typu meble są w końcu odporne na specyficzne warunki, z jakimi przychodzi im się mierzyć w pomieszczeniach kuchennych: wysokie temperatury, wysoką wilgotność powietrza czy kontakt z gorącymi naczyniami. Palisander w kuchni może pojawić się również pod postacią podłogi i w tym wypadku także sprawdzi się doskonale. Pomieszczenie, w którym pojawia się palisander, automatycznie zyskuje na elegancji, ale też przytulności.

 

Nowoczesna kuchnia z palisandru

 

Palisander to drewno uniwersalne, wykorzystywane w przeróżnych aranżacjach, główną rolę jednak odgrywać będzie w dwóch wnętrzarskich stylach:

 

  • Mid-century modern

 

Nowoczesne kuchnie wcale nie muszą być urządzone w duchu futuryzmu, a wręcz przeciwnie – mogą nawiązywać do czasów minionych. Jednym ze stylów wykorzystywanych w nowoczesnych aranżacjach jest styl mid-century modern nawiązujący do lat 50 i 60 ubiegłego stulecia. Jest minimalistyczny, ale i funkcjonalny, prosty, a jednocześnie niebanalny, nawiązuje do natury, ale i nieobce mu są geometryczne kształty. W te założenia idealnie wpisuje się palisander ze swoim charakterystycznym kolorem i usłojeniem.

 

  • Styl kolonialny

 

Meble z palisandru o ciemnym odcieniu doskonale będą też pasować do kuchni urządzonej w stylu kolonialnym, inspirowanym orientalnym wystrojem domów afrykańskich czy indyjskich. W końcu palisander to drzewo egzotyczne – jednoznacznie zatem kojarzy się z zamorskimi wyprawami, a w kolorystyce typowej dla stylu kolonialnego odnajdziemy wszelkie odcienie brązu. 

 

Kuchnia w kolorze palisandru

 

Najczęstsze połączenia, jakie spotkamy, przeglądając galerie realizacji kuchni, w których pojawia się zabudowa z palisandru, to palisander z czarnym oraz palisander z białym. Bardzo często bowiem palisander pojawia się w kuchniach urządzonych w duchu duo tone, w których fronty kuchenne występują w dwóch różnych kolorach. Zestawienie drewna palisandrowego z czernią podbija jego naturalną elegancję, podczas gdy biel rozjaśnia pomieszczenie, neutralizując ciemną zabudowę. Oczywiście przepięknym akcentem w kuchni z białymi meblami może być palisandrowy blat. Takie połączenie będzie i estetyczne, i praktyczne. Ponieważ – jak już wspomnieliśmy – palisander to materiał wyjątkowo trwały, taki sam będzie wykonany z niego kuchenny blat.

 

Sieć studiów Max Kuchnie

 

Palisander w kuchni – połysk czy mat?

 

Chyba nikt nie ma wątpliwości co do finezyjnego charakteru drzewa palisandrowego i niejeden marzy o zabudowie kuchennej z palisandru. Barierą może jednak okazać się cena, bo drewno palisandrowe do najtańszych nie należy. Wyjściem z sytuacji może być jednak okleina. Fornir palisandru może być wykończony w macie lub też na wysoki połysk, co przynosi nam kolejne możliwości aranżacyjne. Meble kuchenne wykończone w połysku podkreślą nowoczesny charakter aranżacji, z kolei te w macie sprawią mniej kłopotu w codziennym użytkowaniu. No właśnie, a jak dbać o palisander?

 

Pielęgnacja mebli z palisandru

 

Łatwość pielęgnacji to kolejna z zalet mebli z palisandru. Pielęgnacja palisandru polega na okresowym przecieraniu powierzchni mebli ściereczką zwilżoną wodą oraz produktem natłuszczającym. Może być nim chociażby olej kokosowy. Dla zachowania pięknego wyglądu palisandru, nie zaleca się stosowania środków chemicznych, które mogły uszkodzić zabezpieczającą warstwę lakieru. Co więcej, drzewo palisandrowe jest nie tylko łatwe w pielęgnacji, lecz także w ewentualnej renowacji, która wymaga jedynie zeszlifowania starego lakieru i położenia nowego. Nie ma więc wątpliwości, że palisandrowe meble – również te narażone na trudne, kuchenne warunki – będą służyć nam przez długie lata.

 

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/meble-kuchenne-fornirowane-czy-warto-1186.html

https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/kuchnia-kolonialna-jak-ja-wlasciwie-zaaranzowac-1418.html

Mebel-Styl
Mebel-Styl
Mebel-Styl
Mebel-Styl

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Kuchnia bez klamek – jak to działa? Czyli nowoczesne...


Aktualnie nasze wnętrza przejął minimalizm połączony z nowoczesnością. Jeśli...

Garnki do gotowania na parze – niezbędny ekwipunek...


Zdrowe, smaczne, niskokaloryczne – takimi cechami odznaczają się specjały...

Style w kuchni – który z nich jest dla Ciebie?


Dla wielu osób urządzenie kuchni stanowi prawdziwe wyzwanie. To już nie tylko...