Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Płyta i okap w jednym, czy to się sprawdza?

Porady


Płyta i okap w jednym, czy to się sprawdza?

Nowoczesne sprzęty kuchenne mają nam przynieść wygodę podczas gotowania, niezależnie od okoliczności. Z komfortu nie musimy rezygnować tylko dlatego, że do dyspozycji mamy kuchnię o małych rozmiarach. To właśnie tu najlepiej sprawdzą się urządzenia wielofunkcyjne, dokładnie takie jak płyta indukcyjna ze zintegrowanym okapem. Dowiedz się, jakie korzyści płyną z jej posiadania.

Na zdjęciu: Elica

Co zamiast tradycyjnego okapu?

 

Zalety okapów są dość oczywiste. Kuchenne wyciągi podnoszą nasz komfort podczas gotowania, eliminując w powietrza nadmierną wilgoć, opary, dym oraz nieprzyjemne zapachy. To dzięki ich skutecznemu działaniu nasze ubrania nie przenikają intensywną wonią niektórych potraw, a zapachy nie rozprzestrzeniają się do innych domowych pomieszczeń. Nierzadko zdarza się jednak, że zwłaszcza w małej kuchni ciężko jest nam znaleźć miejsce na tak, bądź co bądź, pokaźnych rozmiarów urządzenie, jakim jest okap. Czy w takim wypadku musimy całkowicie w niego zrezygnować? W żadnym razie! W takiej sytuacji z pomocą przychodzą nam właśnie urządzenia stanowiące połączenie płyty indukcyjnej i okapu. Do dyspozycji mamy tu kilka różnych modeli o różnych konstrukcjach. Najpopularniejsze wśród tego typu rozwiązań są obecnie okapy podpłytowe, które w pełni ukryte są pod płytą grzewczą. Oznacza to, że nawet działający okap nie będzie w ogóle widoczny dla naszych oczu. Uruchomienie płyty będzie natomiast wiązało się z automatycznym odkryciem otworów wentylujących, do których zasysane jest powietrze. W innych modelach płyt zintegrowanych z pochłaniaczem poza polami grzejnymi do dyspozycji otrzymujemy tzw. wieżę wentylacyjną, która umiejscowiona jest tuż za strefą grzejną. To właśnie dzięki maksymalnie bliskiej odległości okapu od płyty, może on działać tak wydajnie. Opary wyłapywane są niemalże natychmiastowo, dlatego nie wędrują po całej kuchni, zanim trafią do pochłaniacza.


Czy do każdej kuchni się nadaje?

 

Płyta z okapem to doskonałe rozwiązanie nie tylko do małej kuchni. Świetnie spisze się także na przykład na kuchennej wyspie. Instalacja okapu wyspowego może być nieco kłopotliwa, zwłaszcza gdy odpowiednio wcześnie jej nie zaplanujesz. Natomiast urządzenie dwa w jednym sprawdzi się niezależnie od tego, w którym miejscu w kuchni zechcesz zamontować płytę grzejną. Nie musi być bowiem przymocowane do ściany czy sufitu. Nowoczesne modele płyt z wysuwanym okapem pozwalają Ci na regulację wysokości, na którą wysuwasz okap, dając Ci możliwość dopasowania jej do rodzaju i wielkości naczyń, z których korzystasz podczas gotowania. W ten sposób za każdym razem urządzenie może działać maksymalnie wydajnie i skutecznie. Po skończonej pracy okap po prostu ukrywasz w płycie, dokładnie tak, jak ma to miejsce w przypadku okapów blatowych. Jeszcze łatwiejsze jest użytkowanie płyt z okapem podpłytowym. Co więcej, wysokiej jakości płyty z okapem mogą zapewnić Ci dostęp do praktycznych funkcji, takich jak możliwość łączenia pól grzejnych w dużą strefę czy chociażby opcję umożliwiającą zredukowanie mocy na wszystkich uruchomionych polach za dotknięciem jednego przycisku i przywrócenie poprzednich ustawień po ponownym jego naciśnięciu. Uniwersalny design płyt indukcyjnych z kolei pasuje do wszystkich wnętrzarskich stylów, w jakich możemy zaaranżować naszą kuchnię. Będzie zarówno odpowiedni do ultra nowoczesnego wnętrza, jak i do kuchni tradycyjnej. Elegancka czarna płyta jest po prostu ponadczasowa.


Jakie są wady rozwiązania?

 

Płyty zintegrowane z okapem to innowacyjne rozwiązanie, które, choć funkcjonalne, nie jest oczywistym wyborem do naszych kuchni. Ponieważ jest jeszcze mało znane, wymaga od nas wcześniejszego zgłębienia tematu na własną rękę, gdyż tak naprawdę pewnie trudno będzie nam pozyskać informacje na temat komfortu użytkowania poszczególnych modeli wśród rodziny czy znajomych. Inną kwestią, która może sprawić nam kłopot, może stać się konieczność wygospodarowania dodatkowego miejsca w szafce, która ma znaleźć się pod płytą grzejną. Ponieważ okap ukryty zostanie właśnie w tym miejscu, ograniczy nam dostępną w szafce przestrzeń. Niemniej jednak jednocześnie pozwoli nam zaoszczędzić nam znacznie więcej miejsca w całym pomieszczeniu.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Zlewozmywak narożny – czy to wygodne rozwiązanie?


Szczególnie kiedy dysponujemy niewielką albo też mało ustawną kuchnią musimy...

Parowar – gotuj szybko, zdrowo i bez tłuszczu!


Moda na aktywny styl życia trwa w najlepsze. Wszyscy ćwiczą, chwalą się swoimi...

Wybór okapu, a styl aranżacji kuchni


Urządzasz właśnie swą wymarzoną kuchnię? Przed tobą nie lada wyzwanie – decyzja...

Ustawienia prywatności Polityka prywatności