Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Płytki matowe do domu – co musisz o nich...

Porady


Płytki matowe do domu – co musisz o nich wiedzieć?

Szukasz praktycznego rozwiązania do swojego domu? Płytki ceramiczne na dobre wpisały się do powszechnego użytku domowego. Wszystko dzięki szerokiemu zastosowaniu i wyjątkowej trwałości. Służą przez wiele lat, chronią powierzchnie i łatwo utrzymać je w czystości. Ich właściwości i wygląd zależą od wykończenia i materiału zastosowanego do produkcji. Podpowiadamy, co wziąć pod uwagę, wybierając płytki i gdzie warto je położyć. Z naszego artykułu dowiesz się również, jakie są poziomy antypoślizgowości płytek, jak myć matowe płytki i czy połączenie matu z połyskiem w płytkach jest możliwe.

Na zdjęciu: Studio mebli Darex

Płytki ceramiczne – praktyczne rozwiązanie do domu

 

Każde pomieszczenie w domu narażone jest na działanie czynników zewnętrznych, od wilgoci i brudu po detergenty używane do czyszczenia i konserwacji powierzchni. Każdy chce, żeby jego podłogi i ściany były bezpieczne, nie brudziły się szybko i długo dobrze wyglądały. To właśnie dlatego popularność płytek ceramicznych nie słabnie. Potwierdzają to opinie producentów i kupujących. Czyszczenie płytek nie jest trudne, a szeroka kolorystyka pozwala dopasować je do każdego wnętrza. Płytkami ceramicznymi wykańcza się ściany kuchenne i łazienkowe, nadają się na podłogę i świetnie sprawdzają pod prysznicem.

 

Trwalszą odmianą ceramiki jest gres. Płytki gresowe są na tyle solidne, że mogą być stosowane w domu i na zewnątrz. Gres nie chłonie wody i jest odporny na mróz. W zależności od miejsca potrzebujemy innych płytek. Różnice dotyczą nie tylko wyglądu i wykończenia, ale też kształtu i układu, np. są płytki heksagonalne przypominające wyglądem plastry miodu, płytki mające  kształt arabeski i tradycyjne kafelki. Ceramika może imitować inne materiały, np. jasne lub ciemne drewno, czerwoną cegłę lub szary kamień. Sporą popularnością wśród wielbicieli marmuru cieszą się płytki marmuropodobne. Przydają się zwłaszcza w miejscach narażonych na brud i wilgoć, np. na blacie w kuchni, gdzie użycie marmuru może się nie sprawdzić. Kolejną kwestią jest wymiar płytek – mogą być małe lub wielkoformatowe. Płytki podłogowe występują w większych rozmiarach niż płytki ścienne. Z płytkami wielkoformatowymi mamy do czynienia, kiedy przynajmniej jeden z rozmiarów ma więcej niż 30 cm.

  • Płytki podłogowe – ceramika sprawdza się na kuchennych i łazienkowych podłogach, ale nadaje się też do salonu.
  • Płytki na ścianę do kuchni – między balem a szafkami najlepsza będzie glazura lub szkliwiony gres. Ściany wykańcza się również płytkami klinkierowymi.
  • Płytki do łazienki – w tym miejscu należy zadbać o antypoślizgowość płytek oraz odpowiednie wykończenie glazury. Na podłogach i ścianach (i to nie tylko w łazience) stosuje się płytki rektyfikowane, dzięki którym uzyskuje się idealnie gładką powierzchnię.

 

Mat czy połysk?

 

Płytki mogą mieć dowolne wykończenie – matowe, satynowe lub połyskujące. Zacznijmy od matu i połysku. Z pewnością na matowych płytkach łatwiej zachować czystość, bo smugi mogące powstać podczas czyszczenia są niewidoczne. Płytka matowa jest odporna na uszkodzenia, np. przypadkowe zarysowania. Błyszczące płytki olśniewają blaskiem, ale ten blask nie zawsze jest pozbawiony wad. Na takich płytkach widać nawet najmniejsze zabrudzenia czy odciski palców. Połysk zapewnia optyczne powiększenie przestrzeni, co w przypadku mniejszych kuchni i łazienek będzie korzystnie wpływało na wygląd pomieszczenia. Jednak, czy płytki z połyskiem są bezpieczne, zwłaszcza w łazience? To zależy przede wszystkim od ich właściwości antypoślizgowych. Do miejsc narażonych na sporą wilgoć i rozlanie wody, należy wybierać płytki o odpowiedniej klasie antypoślizgowości, które zagwarantują bezpieczeństwo. Takie właściwości mają przede wszystkim płytki matowe.

 

Satynowe a matowe – które będą lepsze?

 

Ciekawym rozwiązaniem jest połączenie matu i połysku. Mat pozwala zapomnieć o zaciekach i śladach, jednak nie musimy całkowicie rezygnować z błyszczenia. Możemy połączyć matowość z subtelnym połyskiem. Takie cechy mają płytki satynowe. Sprawdzą się w miejscach, gdzie często powstają nieestetyczne smugi, czyli między zlewem, kuchenką, blatem a szafkami kuchennymi, albo na podłodze.

 

Płytki matowe do domu - Max Kuchnie

 

Połączenie płytek matowych i z połyskiem

 

Matowe płytki czy z połyskiem? Czy wiesz, że jeśli decydujesz się na wybór płytek matowych, to nie musisz rezygnować z połysku? Są metody wykończenia płytek gresowych, które pozwalają łączyć te dwie cechy. Półpolerowany materiał powstający w wyniku specjalnej obróbki to lappato. Na matowej powierzchni płytek lappato widać połysk. Co będzie lepsze, lappato czy mat? Lappato to świetnie rozwiązanie dla osób, które szukają płytek z połyskiem, ale nie chcą poświęcać zbyt wiele czasu na utrzymanie ich w nieskazitelnym blasku. Dodatkowo lappato pasuje zarówno do matowych, jak i błyszczących frontów kuchennych.

 

Jak z matowych płytek zrobić błyszczące?

 

Montaż płytek nie przesądza o ich wyglądzie. Matowe płytki mogą być błyszczące. Oczywiście nie będzie to taki połysk, jak ten fabrycznie wytworzony, jeśli jednak zależy Ci na zmianie, to jest ona jak najbardziej do zrobienia. Blask z matowych płytek wydobędziesz za pomocą specjalistycznego środka nabłyszczającego, który dodatkowo zabezpieczy płytki przed działaniem czynników zewnętrznych.

 

Jak myć matowe płytki?

 

Wszystkie płytki powinno się myć przy użyciu delikatnych ściereczek, gąbki lub mopa. Kafle matowe nie muszą być sprzątane za pomocą specjalistycznych środków. Wystarczy ocet rozcieńczony wodą. Takim płynem myje się całą powierzchnię. Ocet jest jednym z najskuteczniejszych środków czyszczących i do tego naturalnym. Nie musisz obawiać się, że nieprzyjemny zapach zostanie w pomieszczeniu. Woń octu ulatania się po niedługim czasie. Można też oczywiście korzystać ze specjalistycznych płynów do mycia płytek.

 

W czyszczeniu ważna jest systematyczność i dotyczy to też miejsc między płytkami na ścianie i podłodze, czyli fug. Skutecznym i domowym sposobem jest soda oczyszczona, do której dodaje się trochę wody i octu. Taką mieszankę trzeba nałożyć na fugi, a następnie wyszorować je małą szczoteczką. Inną metodą umycia płytek i fug, a do tego łatwiejszą i szybszą niż ręczne mycie powierzchni, jest skorzystanie z parownicy.

 

Poziomy antypoślizgowości płytek

 

O ile w przypadku płytek ściennych poziom antypoślizgowości nie ma znaczenia, to już na podłodze sprawa wygląda inaczej, dlatego przed zakupem należy sprawdzić oznaczenia płytek matowych. W Polsce producenci płytek ceramicznych stosują klasyfikację skuteczności antypoślizgowej określaną według metodyki normy niemieckiej DIN 51130. Norma ta wyróżnia 5 klas antypoślizgowości, od R9 do R13, gdzie R9 oznacza najmniejszy opór, a R13 bardzo wysoki. W domu wystarczy, że płytki ceramiczne będą mieć klasę antypoślizgowości R9. Wyższe stosuje się w bardziej wymagających warunkach niż domowe. Na przykład, klasę R10 w magazynach, R11 w szpitalach, myjniach i warsztatach samochodowych, R12 w dużych kuchniach, a R13 w rzeźniach i pływalniach.

 

Klasy antypoślizgowości posadzek ceramicznych wg normy DIN 51130

Jeśli zdecydujesz się na matowe płytki, z pewnością będzie to wybór podyktowany wygodą i estetyką. Ceramikę łatwo umyjesz i to środkami, które bez problemu znajdziesz w swojej kuchni.  Weź pod uwagę oznaczenie producenta płytek związane z antypoślizgowością. Płytki w kuchni lub łazience powinny mieć przynajmniej klasę R9. Matowa ceramika nadaje się również do salonu, na taras i schody, często zdobi ściany i podłogi. Może wyglądać jak biały marmur z szarki żyłkami lub wysokiej jakości drewno. Jeśli nie jesteś do końca przekonany do matu, w sklepach znajdziesz lappato, czyli półmat oraz płytki satynowe. Jeśli zmęczy Ci mat to za pomocą środków nabłyszczających, wytworzysz na płytkach delikatny połysk.

Wybór między matem a połyskiem dotyczy nie tylko płytek, ale też frontów kuchennych.

 

Jeśli interesuje Cię ten temat, to w innych artykułach znajdziesz informacje, które pomogą Ci podjąć decyzję:

1. https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/czy-warto-wybrac-matowe-fronty-kuchenne-2442.html
2. https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/2-sposoby-na-fronty-w-kuchni-polysk-czy-mat-co-wybrac-1877.html

 

Studio Womag
Studio Womag
Studio Szewczyk
Studio Szewczyk
Studio Pro-M
Studio Pro-M
Studio Meble Misz
Studio Meble Misz
Studio Janpol
Studio Janpol
Studio Eltop
Studio Eltop

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Tapety płynne – modny sposób na zdobienie ścian


Znudziły Ci się „gołe" ściany w kuchennym zaciszu? Marzysz o oryginalnym...

Dopasuj temperaturę wody do siebie, czyli bateria z...


Bateria termostatyczna należy do najczęściej wybieranych baterii. Dlaczego? Jest...

Styl eklektyczny – kuchnia, jakiej nie ma nikt inny


Styl eklektyczny łączy elementy stare i nowe, pochodzące z różnych...