Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Podstawowe zasady pielęgnacji lodówek

Porady


Podstawowe zasady pielęgnacji lodówek

Nie jest tajemnicą, że o wszystkie urządzenia trzeba dbać. Dzięki systematycznej pielęgnacji będziemy mogli utrzymać sprzęty w odpowiedniej 'kondycji' co oczywiście przełoży się na czas, jaki będą nam służyć. Dzisiaj pod lupę weźmiemy lodówkę – a raczej jej pielęgnację. Przedstawimy wam kilka ważnych kwestii, na które powinniście zwrócić uwagę podczas jej eksploatacji. W lodówce przechowujemy żywność, dlatego jej czystość bezpośrednio wpływa na jakość naszych produktów.

Na zdjęciu: Studio Mebli Kome

Systematyczne czyszczenie to podstawa

 

Czyszczenie lodówki powinno stać się nawykiem – tak jak mycie zębów. Powinniśmy to robić systematycznie, bo czysta lodówka to bezpieczne warunki do przechowywania żywności. A czy nie na tym nam zależy? Chcąc wyczyścić lodówkę powinniśmy wyjąć całą jej zawartość – zaczynając od produktów, na półkach kończąc. Co zrobić z produktami z lodówki? Najlepiej przełożyć je do podręcznej lodówki lub włożyć do zimnej wody. Półki chłodziarki powinniśmy umyć zwykłym płynem do mycia naczyń – możemy to zrobić w wannie lub pod prysznicem – tam będzie nam najwygodniej. Zanim włożymy produkty z powrotem do lodówki powinniśmy osuszyć jej wnętrze – na przykład za pomocą papierowego ręcznika.

 

Jak rozmrozić lodówkę?

 

Nieodłączną częścią pielęgnacji lodówki jest oczywiście jej rozmrażanie. Musimy zaznaczyć, że już pięciomilimetrowa warstwa lodu znajdująca się w zamrażarce, powoduje większe zużycie prądu – nawet o 10%. Dlatego powinniśmy rozmrażać lodówkę przynajmniej raz w miesiącu. Oczywiście nowoczesne lodówki z systemem No Frost nie potrzebują rozmrażania, gdyż zapobiega on osadzaniu się szronu.

 

Odpowiednia temperatura to podstawa

 

Bardzo ważną kwestią jest dbanie o odpowiednią temperaturę w lodówce. Dlatego latem, chłodzenie powinno być mocniejsze, a w zimie słabsze. Szacuje się, że średnia temperatura w lodówce do około 5 stopni Celsjusza. Utrzymanie temperatury na odpowiednim poziomie jest bardzo ważne – wyższa, powoduje psucie się produktów.

 

Dbaj o uszczelki

 

Za odpowiednią pracę naszego urządzenia chłodzącego odpowiedzialne są również uszczelki, dlatego dobra izolacja to podstawa! Zatrzymuje ona ciepłe powietrze, które chce się wkraść do naszej lodówki. Idealnym sposobem na sprawdzenie szczelności naszego urządzenia jest kartka papieru. Wystarczy włożyć ją pomiędzy uszczelkę oraz krawędź lodówki i przymknąć drwi. Jeśli możemy ruszyć kartką to znak, że powinniśmy wymienić uszczelkę.

 

Nie zapominaj o otworze odpływowym

 

Bardzo ważnym elementem jest również kontrolowanie otworu odpływowego. Znajduje się on zazwyczaj na tylnej części lodówki. Umożliwia ona ulatnianie się skraplanej wilgoci. Jeśli się zatka, to może być przyczyną przykrego zapachu.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Lodówka nie chce się włączyć – co zrobić?


Lodówka jest sprzętem gospodarstwa domowego, bez którego nie sposób...

Lepiej pokazać czy schować? Czyli jaką chłodziarkę...


Na kuchnię składa się wiele ważnych elementów. Przede wszystkim kuchnia to...

Meblujemy lodówkę


Każdy z nas ma w swej kuchni lodówkę. Nie każdy jednak potrafi z niej...