Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Podstawowe zasady pielęgnacji lodówek

Porady

Podstawowe zasady pielęgnacji lodówek

Ulubione0

Nie jest tajemnicą, że o wszystkie urządzenia trzeba dbać. Dzięki systematycznej pielęgnacji będziemy mogli utrzymać sprzęty w odpowiedniej 'kondycji' co oczywiście przełoży się na czas, jaki będą nam służyć. Dzisiaj pod lupę weźmiemy lodówkę – a raczej jej pielęgnację. Przedstawimy wam kilka ważnych kwestii, na które powinniście zwrócić uwagę podczas jej eksploatacji. W lodówce przechowujemy żywność, dlatego jej czystość bezpośrednio wpływa na jakość naszych produktów.

Systematyczne czyszczenie to podstawa
Czyszczenie lodówki powinno stać się nawykiem – tak jak mycie zębów. Powinniśmy to robić systematycznie, bo czysta lodówka to bezpieczne warunki do przechowywania żywności. A czy nie na tym nam zależy? Chcąc wyczyścić lodówkę powinniśmy wyjąć całą jej zawartość – zaczynając od produktów, na półkach kończąc. Co zrobić z produktami z lodówki? Najlepiej przełożyć je do podręcznej lodówki lub włożyć do zimnej wody. Półki chłodziarki powinniśmy umyć zwykłym płynem do mycia naczyń – możemy to zrobić w wannie lub pod prysznicem – tam będzie nam najwygodniej. Zanim włożymy produkty z powrotem do lodówki powinniśmy osuszyć jej wnętrze – na przykład za pomocą papierowego ręcznika.

 

Jak rozmrozić lodówkę?
Nieodłączną częścią pielęgnacji lodówki jest oczywiście jej rozmrażanie. Musimy zaznaczyć, że już pięciomilimetrowa warstwa lodu znajdująca się w zamrażarce, powoduje większe zużycie prądu – nawet o 10%. Dlatego powinniśmy rozmrażać lodówkę przynajmniej raz w miesiącu. Oczywiście nowoczesne lodówki z systemem No Frost nie potrzebują rozmrażania, gdyż zapobiega on osadzaniu się szronu.

 

Odpowiednia temperatura to podstawa
Bardzo ważną kwestią jest dbanie o odpowiednią temperaturę w lodówce. Dlatego latem, chłodzenie powinno być mocniejsze, a w zimie słabsze. Szacuje się, że średnia temperatura w lodówce do około 5 stopni Celsjusza. Utrzymanie temperatury na odpowiednim poziomie jest bardzo ważne – wyższa, powoduje psucie się produktów.

 

Dbaj o uszczelki
Za odpowiednią pracę naszego urządzenia chłodzącego odpowiedzialne są również uszczelki, dlatego dobra izolacja to podstawa! Zatrzymuje ona ciepłe powietrze, które chce się wkraść do naszej lodówki. Idealnym sposobem na sprawdzenie szczelności naszego urządzenia jest kartka papieru. Wystarczy włożyć ją pomiędzy uszczelkę oraz krawędź lodówki i przymknąć drwi. Jeśli możemy ruszyć kartką to znak, że powinniśmy wymienić uszczelkę.

 

Nie zapominaj o otworze odpływowym
Bardzo ważnym elementem jest również kontrolowanie otworu odpływowego. Znajduje się on zazwyczaj na tylnej części lodówki. Umożliwia ona ulatnianie się skraplanej wilgoci. Jeśli się zatka, to może być przyczyną przykrego zapachu.

Zobacz również

Jak dbać o lakierowane fronty kuchenne?

Jak dbać o lakierowane fronty kuchenne?

Zdejmowanie folii Zdejmowanie folii w odpowiednim momencie po zamontowaniu nowych mebli kuchennych...

Ciepło, sielsko, anielsko… Jak stworzyć rustykalny klimat w kuchni?

Ciepło, sielsko, anielsko… Jak stworzyć...

Drewno, drewno i jeszcze raz drewno Naturalnie występujące w danym regionie gatunki drewna to...
Komentarze
Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.
Twój komentarz
Ocena