Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Półwysep kuchenny – jak pięknie i praktycznie...

Porady


Półwysep kuchenny – jak pięknie i praktycznie urządzić kuchnię?

Kuchnia z półwyspem to popularne rozwiązanie, które przynosi nam sporo korzyści. Jest funkcjonalne, ale ma też walory dekoracyjne. Jak zaaranżować półwysep w mniejszych i większych kuchniach, jak go zagospodarować i jak sprawić, by efektownie się prezentował? Sprawdź, czy półwysep kuchenny to rozwiązanie dla Ciebie.

Na zdjęciu: Studio mebli Drawer

Półwysep w kuchni – gdzie się sprawdzi?

 

Półwyspy kuchenne są świetną alternatywą w mniejszych kuchniach, czyli tam gdzie nie mamy miejsca na ustawienie wyspy. By jednak móc sobie na nie pozwolić, nasza kuchnia – podobnie jak i w przypadku wyspy – musi być otwarta. Idealnie zatem będzie spełniać swoje zadanie w aneksach kuchennych, dostarczając nam dodatkowego miejsca do pracy – tak cennego na niewielkiej przestrzeni. Jedyne, o czym musimy pamiętać w małej kuchni, to konieczność zapewnienia minimum 1,2 m odległości pomiędzy półwyspem a przeciwległą zabudową, tak by zapewnić sobie swobodę ruchu oraz możliwość wygodnego otwierania dolnych szafek. W ten sposób półwysep staje się elementem wizualnie oddzielającym kuchnię od salonu czy jadalni. Dlatego też półwysep będzie także świetnym rozwiązaniem w większych pomieszczeniach, w których pomoże wydzielić poszczególne strefy. Z kolei układ kuchni, który pozwala nam zaaranżowanie półwyspu w ciągu kuchennym, to zabudowa w kształcie litery L, U albo G.

 

Zalety półwyspu

 

Półwysep to niezwykle praktyczny mebel kuchenny. Po pierwsze, dostarcza nam dodatkową przestrzeń roboczą w postaci blatu. Po drugie, za jego sprawą zyskujemy więcej miejsca do przechowywania. Odpowiednio zagospodarowany może także stać się miejscem, przy którym wspólnie spożywać będziemy posiłki czy też wygodnie usiądziemy z popołudniową kawą. Możemy zdecydować się również na instalację na półwyspie kuchennym takich sprzętów AGD, jak płyta grzejna czy zlewozmywak. W kuchni z półwyspem dużo łatwiej będzie nam zachować układ zgodny z tzw. trójkątem roboczym, który gwarantuje nam maksymalny komfort podczas wykonywania kuchennych zadań. Półwysep kuchenny to również wartość dodana pod względem aranżacyjnym. Nowoczesny półwysep dodaje kuchni charakteru i porządkuje przestrzeń.

 

Sieć studiów Max Kuchnie

 

Pomysły na aranżacje półwyspu

 

W zależności od tego, jak będzie wyglądać nasz półwysep i jaką funkcję w kuchni mu przypiszemy, będzie musiał mieć odpowiednie wymiary, w szczególności wysokość i głębokość. Sposobów na zagospodarowanie półwyspu kuchennego jest sporo, a oto najpopularniejsze z nich:

 

  • półwysep jako dodatkowy ciąg mebli kuchennych – to najprostsze rozwiązanie, które zapewnia nam zarówno zwiększoną przestrzeń roboczą, jak i miejsce do przechowywania. Co więcej, od strony jadalni czy salonu – jeżeli pozwala nam na to miejsce - możemy zaplanować w nim dodatkową zabudowę meblową w postaci szafek albo otwartych półek, zyskując w ten sposób ciekawą i praktyczną aranżację. Głębokość półwyspu kuchennego, który pełnić ma funkcję blatu i miejsca do przechowywania, powinna mieć minimum 60 cm. Natomiast, gdy jego zewnętrzną stronę zechcemy poszerzyć o półki, na tego typu zabudowę pozostawmy sobie 80-90 cm wolnej przestrzeni,
  • półwysep jako lada – przyniesie nam korzyści w postaci przedłużonego blatu, może też zastąpić kuchenny stół. Dużo wygodniej będzie nam przy nim usiąść, niż przy półwyspie w formie barku. Tak zaaranżowany półwysep doda zabudowie kuchennej lekkości,
  • półwysep z barkiem – barek to szczególne miejsce w kuchni, które sprzyja rodzinnemu spędzaniu czasu. Przynosi nam też dodatkowe możliwości aranżacyjne, kiedy ustawimy przy nim ciekawie prezentujące się hokery,
  • dwupoziomowy półwysep – zbudowany jest z dwóch elementów: blatu roboczego i wyższego blatu barowego. Jest szczególnie praktyczny, bo tak naprawdę łączy w sobie dwa funkcjonalne meble, a do tego wyższa ścianka lepiej odgradza kuchnię od salonu, w większym stopniu zasłaniając ewentualny, chwilowy nieporządek, który może pojawić się w trakcie gotowania,
  • półwysep ze stołem – posiada niższy blat, przy którym wygodnie będzie nam usiąść na krzesłach o zwykłej wysokości. Taki półwysep łączy funkcję blatu kuchennego z kuchennym czy jadalnianym stołem.

 

Jak zagospodarować półwysep?

 

Jeżeli zdecydujemy się na półwysep z blatem roboczym, możemy zaplanować w nim również rozmieszczenie sprzętów AGD. Modnym rozwiązaniem jest instalacja w półwyspie płyty indukcyjnej. Taki układ mebli kuchennych sprzyja wspólnemu gotowaniu i umożliwia prowadzenie rozmów, nawet gdy jedna osoba przyrządza posiłek, a reszta domowników czy zaproszeni goście spędzają czas w salonie. Nad półwyspem z płytą grzejną obowiązkowo musi zawisnąć okap. Jest to szczególnie ważne, gdy nie chcemy, by intensywne zapachy przedostawały się do reszty pomieszczeń w domu. Innym sposobem na zagospodarowanie półwyspu kuchennego jest umieszczenie w nim zlewozmywaka. Półwysep ze zlewem będzie równie praktyczny, a odpowiednio zestawiony zlew z baterią stanowić będą dodatkową dekorację.

 

Oświetlenie półwyspu

 

Oświetlenie, jakie stosujemy nad półwyspem, z całą pewnością będzie pełnić funkcję estetyczną. Przy półwyspie z płytą grzejną kwestię oświetlenia prawdopodobnie rozwiąże nam okap. W każdym innym  przypadku nad półwyspem zainstalować możemy ciekawe lampy wiszące, kolorystyką i stylem dopasowane do całości kuchennej aranżacji. Tak dobrane lampy w harmonijny sposób „domkną” naszą otwartą kuchnię. Dodatkowe możliwości przynosi nam z kolei dwupoziomowy barek. Umieszczona pod górnym blatem listwa LED doświetli przestrzeń roboczą i stworzy przyjemny nastrój. W zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać, możemy zdecydować się na chłodną barwę światła, która będzie bardziej praktyczna, albo ciepłą – dla stworzenia w kuchni przytulnej atmosfery.

 

Wyspa czy półwysep?

 

A co w sytuacji, kiedy dysponujemy dużą kuchnią i możemy pozwolić sobie na zaplanowanie w niej półwyspu albo wyspy. Które rozwiązanie będzie lepsze? Półwysep kuchenny, ponieważ jednym bokiem przylega do ściany, jest równie praktyczny, a jednak zajmuje mniej miejsca. Wokół wyspy musimy wygospodarować odpowiednio dużo wolnej przestrzeni ze wszystkich jej stron. Do półwyspu znajdującego się w ciągu kuchennym nieco łatwiej będzie nam podłączyć niezbędne instalacje, kiedy zechcemy umieścić w nim sprzęty AGD. Wyspa z kolei z całą pewnością będzie bardziej efektownym meblem. Może zapewnić nam też więcej miejsca do przechowywania i przyniesie większe możliwości aranżacyjne. Znaczącym czynnikiem przy wyborze: wyspa vs. półwysep może być także i cena. Koszt budowy wyspy czy półwyspu oczywiście zależeć będzie od ich wielkości oraz materiałów, a jakich mają być wykonane, dlatego warto przed podjęciem ostatecznej decyzji pokusić się o wykonanie dwóch projektów i dwóch kosztorysów – to może znacznie pomóc nam w wyborze jednej z opcji.

 

Kuchnia z półwyspem czy ze stołem?

 

A może praktyczniejszy od wyspy czy półwyspu kuchennego będzie po prostu stół? Oczywiście wszystko zależy tu od naszych upodobań. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że odpowiednio zaaranżowany półwysep może swobodnie pełnić funkcję stołu, przynosząc nam dodatkowe korzyści. Stół zaś, choć może stanowić swoiste przedłużenie blatu roboczego, nie zapewni nam miejsca do przechowywania. Będzie natomiast z całą pewnością rozwiązaniem mniej obciążającym nasz budżet. Jeżeli natomiast zastanawiasz się nad tym, czy stół będzie lepszą opcją, niż wyspa, przeczytaj nasz poradnik, który rozwieje Twoje wątpliwości: https://www.maxkuchnie.pl/artykuly/wyspa-kuchenna-czy-stol-co-wybrac-2381.html.

 

Półwysep kuchenny – jak zrobić?

 

Półwysep w kuchni może stanowić integralną cześć kuchennej zabudowy, ale może też znacznie się od niej różnić. Dlatego, nawet jeżeli nie ma go w pierwotnej wersji projektu naszej kuchni, możemy dobudować go na późniejszym etapie. Jeżeli wykorzystamy do tego materiały zastosowane do wykonania pozostałych szafek kuchennych, uzyskamy harmonijny efekt, spójny z resztą aranżacji. Z kolei, stosując materiały o innej strukturze wykończenia czy w innym kolorze, zyskamy w kuchni ciekawy akcent dekoracyjny. Półwysep kuchenny zbudować możemy z elementów, z których korzystamy w przypadku konstrukcji szafek czy wyspy, czyli blatu i płyt meblowych. Odważniejszym rozwiązaniem będzie przykładowo stworzenie półwyspu kuchennego z cegieł, który pięknie odznaczać będzie się na tle jasnej kuchni.

 

 

Studio A&K
Studio A&K
Studio JP Kuchnie
Studio JP Kuchnie
Studio Mebel Styl
Studio Mebel Styl
Studio D.T. Pod Kasztanem
Studio D.T. Pod Kasztanem
Studio Prestige
Studio Prestige
Studio Tercet
Studio Tercet

Komentarze


5.00/5 1 1
5
Klaudia

Mogę śmiało powiedzieć, że półwysep dobrze się sprawdza i jest praktyczny w życiu codziennym. Mamy kuchnię małych rozmiarów. Na początku nie miało być ani półwyspu ani stołu tylko otwarta przestrzeń . Po jakimś czasie jednak wstawiliśmy z chłopakiem półwysep.

Zobacz również


Kolorowa kuchnia w stylu pop-art


Odważna zabawa kolorem w kuchennej aranżacji to propozycja dla optymistycznych...

Franke na targach EuroCucina 2016 - Innowacje inspirowane...


W wymiarze biznesowym, innowacja to pomyślna ekonomicznie eksploatacja nowych...

Kuchnia w wersji kompakt – idealna dla singla


Jeżeli mieszkami sami w małym mieszkaniu to niezwykle istotna jest funkcjonalność...