Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Programy do projektowania kuchni, czyli jak...

Porady


Programy do projektowania kuchni, czyli jak samodzielnie zaplanować kuchnię?

Projektowanie kuchni na papierze może być nie tylko żmudne, ale, jeżeli nie mamy w tym sporego doświadczenia, także i mało skuteczne. Funkcjonalna i gustownie urządzona kuchnia to marzenie każdego miłośnika gotowania, dlatego rozplanowaniu kuchni warto poświęcić nieco więcej czasu. Na szczęście, w dobie Internetu, sprawa wcale nie jest już tak skomplikowana, jak kiedyś. Wystarczy odpowiedni program do projektu kuchni. Ale jak obsługuje się takie oprogramowanie, gdzie można go znaleźć i czy każdy może się nim posługiwać?

Jak profesjonalnie zaprojektować kuchnię w domu?

 

Kiedy ogólny projekt wymarzonej kuchni układa nam się już w głowie, dobrze jest go zwizualizować, zanim jeszcze rozpoczniemy remont czy urządzanie nowej kuchni. Możemy to zrobić, korzystając z programów online. Wiele z nich do pobrania jest za darmo. Bez wcześniejszego przygotowania możemy na chwilę wcielić się w rolę profesjonalnego projektanta wnętrz. Darmowe programy, które znajdziemy chociażby w Internecie pozwalają nam zobaczyć naszą przyszłą kuchnię w wersji 3D, dzięki czemu ułatwiają nam podjęcie różnego rodzaju decyzji.

 

Programy do projektowania kuchni – wady i zalety

 

Programy do aranżacji kuchni są naprawdę łatwe w użyciu. Do ich obsługi nie potrzebujemy ani zaawansowanej wiedzy informatycznej ani wnętrzarskiej. Projektując kuchnię w przeznaczonym do tego programie, możemy zaplanować nie tylko układ zabudowy, ale też materiały, z jakich powinny wykonane być meble kuchenne czy blat roboczy, jak wykończone mają być ściany i podłogi, a nawet to, jakie sprzęty znajdą się w pomieszczeniu. Jesteśmy zatem w stanie dokładnie otworzyć wizję, która chodzi nam po głowie i sprawdzić, czy poszczególne elementy będą do siebie pasować „na żywo”. Dodatkowo w tego typu oprogramowaniu znajdziemy szereg porad i wskazówek, na przykład odnośnie do odpowiedniego ustawienia sprzętów i szafek kuchennych względem ścian i względem siebie. Nawet, jeżeli sami nie wiemy, jakie podległości powinniśmy zachować, dobry program da nam znać, kiedy będą one niewystarczające. Jedyną ich wadą jest ograniczona liczba wyposażenia. Kiedy korzystamy z planerów od konkretnego producenta czy sklepu, znajdziemy w nim wyłącznie sprzęty i meble, które dostępne są w ich ofercie. Dlatego też to, z jakiej aplikacji korzystamy, nie jest bez znaczenia.

 

Jak zaprojektować kuchnię w planerze online?

 

Jak narysować i jak urządzić kuchnię w programie do projektowania? W pierwszej kolejności w planerze powinniśmy rozrysować wszystkie ściany pomieszczenia, nie zapominając o wnękach i innych nietypowych elementach. W programie zaznaczmy również wysokość naszej kuchni. Na planie oznaczmy miejsca, w których znajdują się drzwi i okna oraz inne stałe obiekty. W niektórych planerach możemy również na plan nanieść poszczególne instalacje – zróbmy to, jeżeli ich przebieg jest znaczący dla aranżacji pomieszczenia. Teraz zostaje nam już najprzyjemniejsze: urządzanie wymarzonej kuchni. W dobrym programie znajdziemy, meble, blaty, sprzęty AGD, oświetlenie i akcesoria – słowem wszystko to, co w nowoczesnej kuchni jest niezbędne. Niektóre aplikacje umożliwiają nam także zaprojektowanie kuchni z salonem. Po skończonej pracy możemy zapisać nasz projekt, a nierzadko też stworzyć galerię. W wybranych programach – zwłaszcza tych oferowanych przez sklepy – możemy od razu wycenić całą aranżację.

 

Sieć studiów Max Kuchnie

 

Najpopularniejsze programy do projektowania kuchni

 

Sweet Home 3D – program o wielu możliwościach

 

Sweet Home 3D to program pełen przeróżnych funkcji, które ułatwią nam aranżację różnego rodzaju wnętrz. Bo tak naprawdę planer ten pozwala nam zaprojektować nie tylko kuchnię, ale wszystkie pomieszczenia w domu czy całe mieszkanie w bloku. Kuchnię (również z salonem) zaplanujemy w nim z najwyższą dokładnością, tym bardziej, że znajdowanie poszczególnych elementów wyposażenia jest banalnie proste. Wystarczy, że nazwę konkretnego produktu wpiszemy w dostępną w Sweet Home 3D wyszukiwarkę. Meble i sprzęty możemy swobodnie przesuwać po planie pomieszczenia, a do tego mamy możliwość precyzyjnego wyboru tekstury czy wykończenia frontów, blatów czy ścian. To program, dzięki któremu na etapie planowania wyeliminujemy masę ewentualnych błędów.

 

Kuchnia na wymiar z KitchenDraw

 

W KitchenDraw zaprojektować możemy już tylko i wyłącznie pomieszczenie kuchenne. Ponieważ jednak aplikacja jest ściśle dedykowana kuchniom, znajdziemy w niej profesjonalne narzędzia oraz opcje, które niezbędne są do właściwego zaprojektowania właśnie tego konkretnego pomieszczenia. Nie tylko zaplanujemy zatem układ zabudowy, ale też wybierzemy płytki na ścianę czy podłogę. Dodatkowo możemy ustalić budżet i stworzyć orientacyjny kosztorys. Zaawansowane funkcje KitchenDraw przydadzą się nie tylko podczas projektowania kuchni w domu, ale także umożliwią rozplanowanie kuchni w lokalu gastronomicznym.

 

PRO100 – program wybierany przez architektów

 

To jeden z planerów cieszących się największą popularnością. Chętnie sięgają po niego również i specjaliści: architekci i dekoratorzy wnętrz. Program oferuje naprawdę szeroką bazę obiektów oraz bogaty katalog przedmiotów: ścian, okien, drzwi, mebli, akcesoriów, oświetlenia czy dodatków, a nawet takich detali, jak uchwyty meblowe. Pomimo rozbudowanych funkcji, PRO100 to aplikacja niezwykle przyjazna dla użytkowania i łatwa w obsłudze. Dlatego też praca w niej nie powinna sprawić trudności nawet kompletnym amatorom. W programie możemy stworzyć także listę wszystkich wykorzystanych przez nas produktów, by ułatwić sobie późniejsze zakupy.

 

Ashampoo Home Designer – klasyk wśród planerów

 

To kolejny znany i ceniony program do projektowania wnętrz. Tym, co go wyróżnia na tle innych, jest możliwość podglądnięcia naszego projektu w wersji 3D pod naprawdę przeróżnymi kątami. Dzięki temu wygląd naszej kuchni możemy ocenić z różnej perspektywy. Do dyspozycji mamy tu także tryb, za sprawą którego będziemy mogli zapoznać się z rozkładem świateł i cieni w pomieszczeniu. Dodatkowo mamy tu również możliwość oglądnięcia wnętrza z perspektywy osoby stojącej w samym centrum kuchni. Samo projektowanie może odbywać się zarówno w widoku 2D, jak i 3D.

 

Komentarze


5.00/5 1 1
5
Aska

Planując kuchnię wiedziałam, że są odpowiednie programy do samodzielnego jej zaprojektowania. Nie skorzystałam jednak z nich, bo nie czuje się na siłach żebym mogła zrobić to sama. Miałam swojego projektanta i też było ok.

Zobacz również


Na granicy kiczu – kolorowe meble kuchenne


Odważne kolory i nietypowe połączenia to ciekawe i zarazem oryginalne rozwiązanie na...

Fronty kuchenne, czyli wizytówka naszej kuchni


Zamawiając meble na wymiar mamy ten komfort, że możemy zadecydować o wszystkim....

MDF, czyli poznaj najpopularniejszy materiał wykończeniowy


Dziś zajmiemy się materiałem wykończeniowym jakim jest płyta MDF. Dlaczego ta płyta...

Ustawienia prywatności Polityka prywatności