Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
NOWY KATALOG 2024 PobierzPobierz
Strona główna Porady Projekt kuchni – jakich błędów unikać?

Porady


Projekt kuchni – jakich błędów unikać?

Każdy kto planuje aranżację swojej wymarzonej kuchni staje przed koniecznością podjęcia wielu kluczowych decyzji, które będą miały realny wpływ na kwestie funkcjonalności, komfortu, a także estetyki tego wnętrza. Dlatego na każdym etapie planowania warto się odpowiednio przygotować, by uniknąć błędów aranżacyjnych, których konsekwencje będziemy zmuszeni ponosić podczas codziennego użytkowania tego wnętrza.

Na zdjęciu: Studio Mebli Darex

Oczekiwania względem kuchni

 

Kuchnia jest pomieszczeniem, w którym na co dzień wiele się dzieje. Spędzamy w niej sporo czasu przygotowując posiłki dla najbliższych, sprzątając, a także biesiadując przy wspólnym stole kuchennym. W związku z tym wnętrze to wymaga szczególnego podejścia do kwestii aranżacji. Bowiem w przeciwieństwie do urządzenia pozostałych pomieszczeń domowych, tutaj poprawienie niedociągnięć będzie zdecydowanie trudniejsze i zwykle kosztowniejsze, bo związane z remontem lub wymianą zabudowy meblowej na nową. Każdy oczekuje, że kuchnia stanie się sercem domu, w którym praca będzie przebiegać sprawnie i w przyjemnych warunkach. Dlatego niezbędne jest takie jej zaaranżowanie i wyposażenie, by spełniała ona standardy ergonomii oraz pasowała estetyką do gustów domowników.

 

Najpopularniejsze błędy w aranżacji kuchni

 

  • Zbyt niskie blaty

Optymalna wysokość blatu ma kluczowe znaczenie dla komfortu wykonywania codziennych obowiązków kuchennych. Dawniej za standardową wysokość blatu uznawano 85 cm. Co prawda w części aranżacji kuchennych rzeczywiście ta wysokość się sprawdzi, ale pod warunkiem że domownicy nie są zbyt wysocy. Bowiem w przypadku gdy średnia wzrostu dorosłych domowników wynosi 185 cm, wygodniej będzie zastosować blaty wyżej.

  • Kuchenka w narożniku

Małe kuchnie stanowią większe wyzwanie pod względem aranżacyjnym, gdyż każdy fragment przestrzeni jest w nich na wagę złota. To właśnie w małych metrażowo kuchniach często stosowanym błędem jest montowanie kuchenki grzewczej w rogowej części zabudowy meblowej. O ile takie rozwiązanie pozwala wygospodarować więcej miejsca na blacie roboczym, to niestety jest po prostu niewygodne.

  • Brak zastosowania reguły trójkąta

Reguła trójkąta roboczego jest kluczowa pod względem uzyskania funkcjonalnej kuchni. Polega ona na rozmieszczeniu zlewozmywaka, kuchenki i lodówki w miejscach, które znajdują się na symbolicznych wierzchołkach kształtu trójkąta. Dzięki temu zaoszczędzimy energię i czas na przemieszczaniu się po wnętrzu kuchennym i poprawimy komunikację w nim. Brak zastosowania tej reguły niestety sprawia, że wykonywanie obowiązków kuchennych przebiega mniej sprawnie.

 

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Zmywarka – czy bez tego urządzenia rzeczywiście nie da...


Od pewnego czasu, nieodłącznym elementem każdej kuchni jest zmywarka. Jest to...

Jak urządzić kuchnię dla singla?


Kuchnia należy do najtrudniejszych pomieszczeń w całym mieszkaniu – zwłaszcza,...

Ekspres do kawy do biura


Ekspres to nie bez przyczyny podstawowe wyposażenie biura. Chwila na kawę daje...