Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Przyjazna kuchnia w stylu hygge
Porady

Przyjazna kuchnia w stylu hygge

O hygge w ostatnich latach mówi się całkiem sporo, bowiem pojawiają się coraz liczniejsze pozycje książkowe i wywiady, w których promowana jest tzw. duńska filozofia szczęścia. Słowo hygge możemy bowiem domyślnie przetłumaczyć jako przepis na szczęście. Brzmi bardzo ogólnikowo? To prawda, ale filozofia hygge obejmować ma właśnie każdą dziedzinę naszego życia – od diety i stylu życia, bo sposób urządzania naszych wnętrz domowych. Wszystko to po to, byśmy na co dzień mogli czuć się jak najbardziej komfortowo zarówno w swoich ciałach, jak i w naszym otoczeniu. Biorąc pod uwagę, że to w kuchni spędzamy sporo czasu każdego dnia, to właśnie między innymi w niej warto wprowadzić styl hygge.

Na zdjęciu: Studio Mebli Fler

Urządzając swoje wnętrza domowe warto mieć świadomość, że to jak zostały one urządzone ma znaczący wpływ na nasze samopoczucie. Możemy to zaobserwować na własnym przykładzie przyglądając się swoim nastrojom w poszczególnych pomieszczeniach, ale także dowodzą temu liczne badania z zakresu psychologii społecznej. W związku z tym powinniśmy zadbać o to, aby także nasze kuchnie wpływały na nasze zmysły w sposób kojący. Jak to zrobić? Wystarczy zaaranżować je w myśl stylu hygge. Hygge to duński sposób na szczęśliwe życie, które uzyskujemy dbając o harmonię w swoim otoczeniu. Przy tym Duńczycy mają także wyjątkową słabość do dopracowanego designu, co skutkuje uzyskaniem niebanalnych aranżacji wnętrzarskich. W duńskich wnętrzach najważniejsza jest przytulna atmosfera, którą osiągnąć można za pomocą dbałości o optymalne oświetlenie, a także poprzez wybór odpowiednich dodatków. Miękkie tekstylia, jasne kompozycje kolorystyczne, naturalne materiały takie jak kamień, drewno i bawełna, a także subtelne światło budują kojący i zarazem przytulny klimat kuchni. Warto też zainspirować się przywiązaniem mieszkańców Danii do dodatków powstających z naturalnych surowców, gdyż to one sprawiają że wnętrze staje się nieprzeciętne i odzwierciedla charaktery domowników. Doskonale się tu sprawdzą między innymi wiklinowe kosze, metalowe wazony czy sznurkowe dywany, a także prosta ceramika w jasnych odcieniach. Takie detale mają ponadczasowy wyraz i łączą prostotę z elegancją.

 

Duński styl sprzyjający rodzinie

Hygge to styl silnie związany z wartościami rodzinnymi. W myśl tej filozofii także nasze otoczenie i sposób zaaranżowania wnętrz mają sprzyjać obcowaniu z najbliższymi i wspólnemu delektowaniu się prostą codziennością. Celebrowanie drobnych przyjemności dnia codziennego to sposób na szczęście i bliskość, ale także możliwość docenienia rutyny. Wnętrza, w których przebywamy mają umożliwiać i wspierać te przeżycia. Dlatego kuchnie w stylu hygge są wyjątkowo przytulne i komfortowe, aby przebywanie w nich było czystą przyjemnością i zachęcało domowników do wspólnego spędzania czasu. Liczą się tu także funkcjonalne rozwiązania, dzięki którym codzienne prace kuchenne staną się zdecydowanie łatwiejsze, bo wykonywane po prostu razem. Filozofia hygge polega właśnie na tym, aby kreować przyjemną atmosferę.


Hygge zakłada też, że aby czuć się dobrze we wnętrzach muszą one być praktyczne i uporządkowane. Dlatego w kuchni panuje porządek i ład, który wpływa kojąco na wszystkich domowników. Każdy przedmiot ma tu swoje miejsce, a wszelkie rzadziej użytkowane rzeczy są po prostu pochowane, by nie stwarzały wrażenia optycznego bałaganu. Aranżacja kuchni w stylu hygge to połączenie nowego i starego, co pozwala uzyskać równowagę między estetyką a funkcjonalnością. Nowoczesne sprzęty z powodzeniem mogą łączyć się z detalami o finezyjnej formie. Pięknie się tu sprawdzą obok minimalistycznej zabudowy meblowej także detale z duszą np. stara komoda lub kredens. Hygge to prostota i umiar, ale i przywiązanie do tradycji.

 

Posiłki w gronie najbliższych, czyli przepis na szczęście

Hygge to styl, który jest silnie związany z naturą i rodziną. To właśnie te dwie wartości są celebrowane zarówno w stylu życia, jak i urządzania przestrzeni domowych. Trzeba przyznać, że to właśnie kuchnia jest tu kluczowym wnętrzem, gdyż traktowana jest jako serce domu, w którym kształtują się i budują relacje rodzinne poprzez celebrowanie wspólnych chwil. Przygotowywanie posiłków dla najbliższych i wspólne delektowanie się nimi to wyjątkowe chwile o głębszym znaczeniu, co podkreślone ma zostać także poprzez sposób urządzenia tego wnętrza. Dlatego bohaterem kuchni jest stół kuchenny, przy którym gromadzą się domownicy by wspólnie cieszyć się pysznymi potrawami, aromatem porannej kawy, a także wieczornymi rozmowami w przyjemnej atmosferze. Stół kuchenny zwykle stoi w centralnym miejscu i jest dość spory, by wszystkich pomieścić. Pozostałe meble kuchenne, a także sprzęty AGD mają bardziej praktyczny charakter, by ułatwiać wykonywanie codziennych obowiązków. Bowiem dzięki temu prace te będą przebiegać sprawniej i wygodniej, a rodzina zyska więcej czasu na celebrowanie swojej bliskości przy wspólnym stole.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Jak stworzyć kuchnię z częścią wypoczynkową?


Kuchnia to pomieszczenie, które na co dzień kojarzymy przede wszystkim z...

Najlepsze kwiaty doniczkowe do kuchni


Kwiaty doniczkowe mają wielki potencjał dekoracyjny i czynią wnętrza zdecydowanie...

Stół do dużej kuchni – sosna, buk czy dąb?


Stół to serce kuchni – to tutaj wspólnie spędzamy czas gotując i spożywając...