Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
Max Kuchnie | Porady Ekspertów, Analizy, Porównania Sprzętu
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Socrealizm w nowoczesnej kuchni

Porady


Socrealizm w nowoczesnej kuchni

Socrealizm, czyli realizm socjalistyczny to pojęcie, które przez lata niezbyt dobrze się kojarzyło i ze względu na trudną historię naszego kraju raczej unikano czerpania z jego zasobów. Socrealizm to wypracowana w drugiej połowie lat 20. metoda twórcza, która polegała na całkowitym oparciu wszelkich form działalności artystycznej na ideologii komunistycznej. Mimo tej niezbyt chlubnej historii, dziś ze świeżymi umysłami sięgamy po pewne walory inspirowane socrealizmem i coraz częściej staramy się je łączyć z nowoczesnymi standardami wnętrzarskimi. Przyjrzyjmy się więc bliżej socrealizmowi jako metody urządzania współczesnych wnętrz kuchennych.

Na zdjęciu: Studio Mebli Meblox

Co to jest socrealizm?

 

Nazwa socrealizm pojawiła się po raz pierwszy w 1932 roku w prasie radzieckiej. Był to czas, gdy po swobodzie artystycznej lat dwudziestych przejawiającej się w nurcie awangardowym, władze partyjne uznały, że szeroko rozumiana sztuka nie powinna być niezależna względem polityki. W związku z tym artyści zostali zobowiązani do wspierania za pomocą swojej twórczości idei komunizmu. Najwyraźniej było to dostrzegalne w dziedzinach muzyki, literatury, plastyki, ale i architektury. Odtąd sztuka, a także ta odnosząca się do sposobu projektowania i urządzania wnętrz miała być bardziej jednolita i masowa. Głównym założeniem socrealizmu było to, aby wszelkie dzieła popularyzowały pracę zwykłych ludzi, a przy tym były możliwie jak najprostsze i zrozumiałe dla mas. Nie było więc tu miejsca na indywidualizm czy też wolność twórczą. Te wszystkie fakty mogą więc zniechęcać do wprowadzania socrealistycznych elementów do naszych wnętrz domowych. Jednakże pamiętajmy, że oddzielając aspekty historyczne i skupiając się na tym, że realizm socjalistyczny to przede wszystkim nurt w sztuce, możemy wiele zyskać i stworzyć ciekawe aranżacje kuchenne. Nurt ten w naszym kraju był intensywnie rozpowszechniony wyłącznie przez dekadę, lecz jego efekty możemy do dziś podziwiać patrząc na piękne, monumentalne budynki, które powstały w tamtym czasie jak np. Pałac Kultury i Sztuki w Warszawie. Przyjrzyjmy się więc, jak socrealizm przejawiać się może w sposobie urządzania nowoczesnych kuchni.

 

Nowoczesna kuchnia z elementami socrealizmu


Realizm socjalistyczny był ważnym elementem polityki kulturalnej, ale dziś interesują nas głównie jego cechy jako nurtu w szeroko pojętej sztuce. Najbardziej spektakularny wydźwięk, który możemy obserwować nawet współcześnie miał w zakresie architektury i urbanistyki. W związku z tym główne założenia socrealizmu przejawiały się także w sposobie urządzania ówczesnych wnętrz domowych i publicznych. Dziś chętnie sięgamy po meble inspirowane okresem PRL-u, a także szukamy rozwiązań cechujących ówczesne standardy wnętrzarskie, które skupiały się przede wszystkim na połączeniu estetyki z funkcjonalnością. Urządzając nowoczesne kuchnie staramy się aktualnie uczynić to samo, czyli uzyskać wnętrze sprzyjające sprawnemu wykonywaniu codziennych obowiązków, ale i efektowne pod względem designu. Urządzenie całej kuchni w stylu socrealizmu byłoby współcześnie zbyt kiczowate ze względu na przesyt ozdobnych detali i wzorów inspirowanych i zaczerpniętych z klasycznych form. Jednak, jeżeli do nowoczesnej kuchni, w której bazą będzie modny obecnie wyważony minimalizm wprowadzimy detale inspirowane socrealizmem, uzyskamy niebywale ciekawy efekt. Aby go osiągnąć wystarczy wprowadzić do spokojnej wizualnie aranżacji urządzonej w myśl stylu nowoczesnego kilka detali charakteryzujących dekoracyjność realizmu socjalistycznego. Idealnie sprawdzą się tu przede wszystkim:


 - meble fornirowane,
 - szklane klosze na lampach,
 - kryształy,
 - motywy czerpane z klasycyzmu, folkloru, baroku,
 - gładkie powierzchnie masywnych mebli kuchennych,

 - regularny i symetryczny rozkład szafek i szuflad kuchennych.

 

Mała kuchnia o nostalgicznym klimacie

 

Czy małą kuchnię też można urządzić inspirując się socrealizmem? Oczywiście, że tak. Jednak kluczowe znaczenie ma tu to, aby zabudowa meblowa była jednolita, symetryczna, uporządkowana wizualnie. Taka masywna a jednocześnie minimalistyczna wzorniczo baza stanie się idealnym tłem dla dekoracyjnych elementów inspirowanych socrealizmem. Surowa forma wnętrza przełamana dekoracyjnymi detalami to istota tego stylu. Dlatego w nowoczesnej, małej metrażowo kuchni dobrze sprawdzą się dekory w stylu klasycystycznym, ludowym, a także ponadczasowe ornamenty i wzory roślinne. Ciekawym detalem w stylu socrealizmu może być również różnorodna kamieniarka na ścianie nad blatem kuchennym, a także oświetlenie kierunkowe. Nie powinno tu także zabraknąć roślin w ozdobnych donicach i kwietników.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Kuchnia w stylu wiejskim


Oryginalne i przytulne aranżacje pomieszczeń w stylu wiejskim, inaczej ludowym czy...

Farba tablicowa w kuchni – tak czy nie?


Od pewnego czasu prawdziwym hitem w dziedzinie szeroko pojmowanej sfery wykańczania...

Oryginalne zastosowania szklanych paneli w kuchni


Szkło to obecnie jeden z bardziej modnych materiałów wykończeniowych stosowanych w...

Ustawienia prywatności Polityka prywatności