Zarejestruj się lub przypomnij sobie hasło
Rejestracja Przypomnij hasło

Znajdź studio w Twoim mieście lub skorzystaj z listy studiów

Wybierz jeden z punktów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
INFOLINIA

9:00 - 17:00

Pn - Pt

Strona główna / Porady / Sprzęt agd / AGD na wysokości

Sprzęt agd

AGD na wysokości

Ulubione2

Nowoczesne, funkcjonalne ale przede wszystkim wygodne. Współczesne kuchenne sprzęty AGD nie tylko ułatwiają codzienne życie i funkcjonowanie w kuchni, są przy tym niezwykle dekoracyjne, stylistyką nierzadko narzucają wygląd i aranżację całej kuchni. Ich znakiem rozpoznawczym jest jednak możliwość zabudowy, która czyni z nich niezwykle „mobilne" elementy kuchni.

Każdy może zabawić się w chowanego

Zabudowywanie sprzętów AGD stało się modne i popularne już jakiś czas temu, ale dopiero od kilkunastu lat urządzenia tego typu stały się dostępne dla przeciętnego Kowalskiego. Wcześniej za luksus ukrycia sprzętu trzeba było dodatkowo dopłacać, dlatego nie wszyscy decydowali się na tego typu urządzenia. Na szczęście tamte czasy odeszły w zapomnienie, i teraz każdy może sobie pozwolić na zabudowę wszystkich kuchennych urządzeń. Co więcej, możliwość zabudowy sprawia, że coraz częściej AGD pojawia się w nietypowych, niestandardowych miejscach i lokalizacjach, które dla naszych mam i babć byłby nie do pomyślenia.
 

Przeciw nudzie

Standardowo większość sprzętów AGD lokuje się po prostu przy podłodze – tak jak stawiało się na niej wolnostojące egzemplarze. Mimo, że są zabudowywane, zwykle umiejscawia się je pod blatem roboczym. Na szczęście już jakiś czas temu udowodniono, że poszczególne urządzenia można przecież umieścić w mniej tradycyjnych miejscach, np. na wysokości wzroku. Rozwiązanie to jest o tyle ciekawe, że przełamuje nudne, sztampowe proporcje kuchennej aranżacji. Piekarnik czy mikrofalówka ulokowana nieco wyżej, ponad blatem kuchennym lub na jego poziomie sprawiają, że całość aranżacji jest interesująca, czasem lekka, czasem geometrycznie poukładana. Nie jest to już tradycyjny podział na górny i dolny bieg szafek, pomiędzy którymi znajduje się jedynie blat roboczy.
 

Aby się nie schylać

Drugim, niezwykle pozytywnym aspektem sprzętów do zabudowy jest fakt, że można je umieszczać na najbardziej dogodnej dla użytkowników wysokości. Pozwala to uniknąć niepotrzebnego schylania się np. do piekarnika, ułatwia wyjmowanie naczyń i potraw, pozwala (w przypadku piekarnika czy kuchenki mikrofalowej) stale kontrolować przebieg pieczenia czy gotowania – wystarczy jedynie rzucić okiem podczas wykonywania innych kuchennych czynności. Każdy może tak dostosować wysokość umieszczenia urządzeń, by była dla niego wygodna i funkcjonalna. Zabudowę można dostosować z dokładnością do centymetra, jest to więc niezwykle wygodne rozwiązanie, które przy okazji daje ogromne pole do popisu architektom i dekoratorom wnętrz.

Co można zabudować wysoko?

Piekarnik to sztandarowy przykład kuchennego AGD, które często lokuje się na wysokości wzroku. Ale czy coś stoi na przeszkodzie, by nieco wyżej umieścić też inne sprzęty? Tak naprawdę nic, a właściwie tylko wyobraźnia architekta lub inwestora, indywidualne potrzeby, gusta, a czasami niestety też ograniczenia techniczne i lokalowe samej kuchni. Niemniej jednak, warto dołożyć wszelkich starań, by urządzenia, z których będziemy korzystać najczęściej umieścić na dogodnej, wygodnej dla nas wysokości. Jeśli zatem często pieczemy, niech to piekarnik będzie ulokowany wysoko. Jeżeli codziennie korzystamy z kuchenki mikrofalowej, niech to ona będzie zajmować miejsce na wysokości wzroku. Wielbiciele świeżo parzonej kawy mogą rozważyć umieszczenie pod ręką ekspresu, który podobnie jak inne urządzenia można zabudować. Szczególnie efektownie prezentuje się on zabudowany meblowej ścianie w kuchni, w sąsiedztwie mini piekarnika lub kuchenki mikrofalowej. Niezwykle praktycznym rozwiązaniem może też się okazać podniesienie na wysokość wzroku zmywarki do naczyń. To dość mało popularny sposób na wykorzystanie kuchennej przestrzeni, ale wszyscy, którzy go wykorzystają, z pewnością nie będą żałować. Codzienne, a czasem nawet częstsze schylanie się i wkładanie lub wyjmowanie naczyń i garnków może być szczególnie uciążliwe. Za to zmywarkę umieszczoną wyżej, w połowie kuchennego blatu docenią wszyscy. Najwygodniej byłoby umieścić wszystkie wymienione sprzęty pod ręką, na wysokości wzroku użytkownika. Niestety większość kuchni nie jest na tyle duża, by można w nich wygospodarować wystarczająco dużo niezbędnego miejsca w meblowej zabudowie. Pozostaje zatem wybór jednego, dwóch urządzeń wykorzystywanych najczęściej.

Zobacz również

Blender pozwoli być fit

Blender pozwoli być fit

By jeść zdrowo   Obecnie panuje trend na powrót do natury rozumiany także w kontekście...

Niezbędnik kucharza – mikser

Niezbędnik kucharza – mikser

Rodzaje mikserów   Miksery dzielą się na dwie zasadnicze grupy: ręczne i stacjonarne. Na...
Komentarze
Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.
Twój komentarz
Ocena