Max Kuchnie | Meble Kuchenne i Wyposażenie AGD
Max Kuchnie | Meble Kuchenne i Wyposażenie AGD
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
KUP TANIEJ W ZESTAWIE
Strona główna Porady Sprzęt agd Kuchenka Mikrofalowa Jak dbać o kuchenkę mikrofalową?

Kuchenka Mikrofalowa


Jak dbać o kuchenkę mikrofalową?

Gdy w ciągłym biegu nie mamy nawet chwili cennego czasu, by spokojnie przysiąść i zjeść w miarę zdrowy posiłek, zapytani o symbol współczesnych czasów z pewnością w wielu przypadkach usłyszymy, że może to być kuchenka mikrofalowa. Trudno bowiem wyobrazić sobie nowoczesną kuchnię bez tego typu urządzenia, które niejednokrotnie spełnia również wiele innych funkcji. Niezmiennie jednak pozostaje w ciągłym użytkowaniu, jak i w kontakcie z żywnością. W takiej sytuacji nie jest trudno o powstawanie rozmaitych i trudnych do usunięcia zanieczyszczeń a w konsekwencji do rozwoju groźnych dla zdrowia bakterii. W ferworze sprzątania nie zapominajmy o szczególnym potraktowaniu i tego kuchennego sprzętu.

Od czego zacząć?

 

Z uwagi na to, że podgrzewając żywność rzadko kiedy ją przykrywamy, może się zdarzyć, że zbyt mocno przygrzana rozpryskuje po wnętrzu kuchenki (np. rośliny strączkowe, mięso) tworząc abstrakcyjne esy-floresy. Nie chodzi tu jednak o ich aspekt estetyczny, ale o trudności jakie napotkamy, gdy będziemy chcieli się ich pozbyć. Zwłaszcza wtedy, gdy po takim incydencie jeszcze kilkukrotnie użyjemy mikrofalówki, uprzednio nie pozbywając się tych zabrudzeń. Świadomie lub nie, ale sami dołożymy sobie pracy, jeśli takie reszty dodatkowo się zapieką na wewnętrznych ściankach urządzenia. Chcąc je usunąć również musimy mieć na uwadze stały kontakt z żywnością, więc do tego celu nie możemy wykorzystywać żadnych silnie działających detergentów, które w trakcie pracy kuchenki pod wpływem rosnącej temperatury będą uwalniać szkodliwe dla nas związki przenikające do podgrzewanych posiłków. Jak sobie z tym poradzić?

 

CYTRYNA – jednym z najprostszych sposobów doprowadzenia kuchenki mikrofalowej do należytego stanu jest wykorzystanie do tego celu naturalnego środka w postaci cytryny. Dodatkowo z łatwością pozbędziemy się również nieprzyjemnego zapachu pozostającego po rozmaitych potrawach. Na początek musimy sporządzić miksturę składającą się właśnie z 2-3 szklanek wody i cytryny. Równie dobrze nadaje się sam wyciśnięty sok, co plastry lub cząstki. Tak przygotowaną mieszankę wkładamy do mikrofalówki w szklanej misce i ustawiamy najwyższą moc urządzenia. Pozostawiamy ją w środku na około cztery minuty lub do czasu gdy wytworzy się wystarczająca ilość pary, która spowoduje rozmiękczenie resztek jedzenia i znacznie łatwiejsze ich usunięcie. Gdy wyciągniemy miseczkę, tą jeszcze dobrze ciepłą wodą bez resztek cytryny myjemy całe wnętrze mikrofalówki. Obrotowy talerz należy wyjąć i dodatkowo umyć płynem do mycia naczyń. Po całym zabiegu kuchenkę płuczemy czystą gorącą wodą;
OCET – ma podobne właściwości jak cytryna, chociaż może bardziej intensywny i drażniący zapach, ale do tego zadania nadaje się równie dobrze. Roztwór przygotowujemy w takich samych proporcjach i tak samo postępujemy, jak poprzednio.

 

To dwa niemalże niezawodne sposoby na doprowadzenie mikrofalówki do pożądanego stanu wewnątrz, jednak to nie wszystko co powinniśmy wiedzieć w zakresie dbania o ten sprzęt. Kuchenka brudzi się także i z zewnątrz, więc musimy dokładnie wyczyścić wentylatory (np. specjalna szczoteczka założoną na rurę od odkurzacza) i obudowę (np. wodą z octem). Urządzenie wyprodukowane ze stali nierdzewnej dodatkowo wypolerujemy ściereczką z odrobiną oliwki dla dzieci.

Komentarze


Brak dodanych komentarzy, bądź pierwszy i dodaj komentarz.

Zobacz również


Kuchenka mikrofalowa – zabudowa czy sprzęt wolnostojący?


Żyjąc w pośpiechu, kiedy brakuje nam czasu na to, aby przyrządzać dania...

Jak sprytnie ukryć kuchenkę mikrofalową? Aranżacje...


Kuchenka mikrofalowa to sprzęt, który znajduje się niemal w każdym domu....

ABC kupowania kuchenki mikrofalowej


Już od wielu lat, kuchenka mikrofalowa jest nieodłącznym elementem kuchennego...